Rząd ma nowe propozycje dla pracowników. Pierwsza brzmi obiecująco: po skończeniu pięćdziesiątego roku życia będzie się można udać na roczny urlop finansowany przez ZUS i pracodawcę. Drugi zamysł może być mniej optymistyczny, szczególnie dla tych, którzy marzą o wcześniejszej emeryturze, być może będzie trzeba pracować do siedemdziesiątego roku życia.
Większość z nas z utęsknieniem czeka na najcieplejszą porę roku, lato. W tym okresie ulubionym miejscem wypoczynku są plaże, baseny, jeziora. Wszędzie tam gdzie możemy poleniuchować na cieplutkim słońcu.
Turcja jest znana z plaż pokrytych złotym piaskiem, błękitnego morza, bogactwa zabytków, egzotycznej roślinności, a także nocnych klubów i głośnych barów, a wszystko to sprawia, że jest to popularne miejsce na spędzenie urlopu. Turcja jest prawdziwym rajem dla zwolenników aktywnego wypoczynku, pociągające miejsce dla ludzi interesujących się zwiedzaniem i kulturą islamu.
Trwają wakacje, miliony Polaków wyruszyły na urlop. Wielu naszych rodaków nie skorzysta z usług biur podróży, tylko samodzielnie kupują bilet lotniczy, by dostać się do miejsca wakacyjnego wypoczynku. Dokąd latają i ile za to płacą - to niektóre z pytań, na które odpowiada raport eSKY.pl.
Z początkiem lipca sezon urlopowy rozpoczyna się na dobre. Niezależnie od sytuacji ekonomicznej panującej na światowych rynkach, wielu Polaków zdecyduje się wypocząć za granicą. Przed zakupieniem wymarzonej letniej wycieczki warto dokładnie przyjrzeć się ofercie biura podróży, klubu wakacyjnego czy linii lotniczych, by nie paść ofiarą nieuczciwych przedsiębiorców i usługodawców. Europejskie Centrum Konsumenckie w Polsce przypomina, że konsumentów-turystów na urlopie również chroni unijne prawo konsumenckie.
Wakacyjne wyjazdy obfitują w romantyczne spacery przy zachodzie słońca, zapierające dech w piersiach górskie widoki, szum fal i zapach morskiej bryzy. Aby zasłużyć na te wszystkie atrakcje i rozpocząć letnie wojaże, należy najpierw skompletować odpowiednią garderobę na wyjazd. Nie powinno w niej zabraknąć choćby jednej eleganckiej sukienki.
Okres urlopowy trwa. I mimo faktu, iż rynek turystyczny w naszym kraju prężnie się rozwijał w ostatnich latach, Polacy zaś chętnie korzystają z ofert biur podróży, co roku słyszymy o niezadowolonych lub oszukanych wczasowiczach Dlatego też Europejskie Centrum Konsumenckie w formie podręcznego "Dekalogu mądrego konsumenta przed urlopem" podpowiada konsumentom-turystom, na co warto zwrócić uwagę wybierając się na zagraniczną wycieczkę, wypoczywając w kurorcie, czy w przypadku problemów na lotnisku.
Tego lata zostaniemy w kraju. Zamieszanie na światowych rynkach finansowych przekłada się na plany urlopowe Polaków. Z badań Mondial Assistance wynika, że tegoroczne wakacyjne wyjazdy będą krótsze i bliższe. ¼ spośród naszych rodaków, którzy w zeszłym roku co najmniej raz wyjechali zagranicę, w tym roku w ogóle zrezygnuje z wakacji. Zaledwie 62% zadeklarowało, że na pewno wyjedzie na urlop. Co 8 Polak nie podjął jeszcze decyzji w tej sprawie.
Długo czekamy na urlop, bez względu na to, czy jesteśmy aktywni zawodowo, czy już na emeryturze, zwykle oznacza to bowiem utęskniony wyjazd z najbliższymi. Wczasy bywają jednak dość zgubne nie tylko dla naszych kieszeni, ale związków... Jak wskazują statystyki, do około jednej trzeciej rozstań dochodzi właśnie tuż po wspólnych wakacjach.
Portal HolidayCheck postanowił zapytać swoich użytkowników o ich urlopowe plany. Na czterech platformach - polskiej, francuskiej, włoskiej i hiszpańskiej zadano pytanie: czy kryzys finansowy zmieni Twoje plany na wczasy 2009?
Co najmniej trzytygodniowy urlop jest konieczny, aby organizm mógł wypocząć i zregenerować siły na kolejne miesiące pracy. Taki okres przynosi pożądane efekty. Pierwsze dni to czas, w którym nasz organizm przyzwyczaja się do wypoczynku, wyhamowuje i przestawia się z etapu aktywności zawodowej na etap urlopowy. Brak urlopu albo nieefektywne jego spędzanie – może stanowić symptom pracoholizmu.
Międzynarodowy wydawca renomowanych przewodników Dorling Kindersley, wskazał 10 miast, które warto odwiedzić w 2009 roku. W „złotej dziesiątce” znalazł się Gdańsk – pisze Dziennik Bałtycki.
Chyba wszyscy przywykliśmy już do widoku przyczep campingowych lub tzw. camperów (samochodów campingowych). Wprawdzie szczyt mody na „campingowe wakacje” przypadał na lata 70 – te ubiegłego wieku, nadal jednak ta forma spędzania urlopu ma swoich zagorzałych fanów i to coraz częściej wśród osób, które tzw. pierwszą młodość mają już za sobą.
Zmiana ceny wycieczki, pensjonat o zaniżonym standardzie, zagubiony bagaż – co jeszcze może zdarzyć się podczas zaplanowanego wyjazdu za miasto lub za granicę? Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów przypomina o prawach, obowiązkach i bezpłatnej pomocy.
Raczej nie nad polski Bałtyk. Wyniki sondażu przeprowadzonego na zlecenie Rzeczpospolitej przez GfK Polonia wskazują, że tylko 13% z nas spędza urlopy właśnie nad polskim morzem. A jeśli już zdecydujemy się na taki wyjazd, najczęściej odwiedzamy Kołobrzeg lub Sopot.