Depresja po urazowym uszkodzeniu mózgu (traumatic , TBI) może być klinicznie odrębnym zaburzeniem od standardowej depresji i może być inaczej leczona.
Około jedna na pięć osób może doświadczać objawów zaburzeń psychicznych do sześciu miesięcy po łagodnym urazie głowy.
Skutki urazów głowy mogą być długotrwałe. Medycy z University of Pennsylvania pokazują, że pojedyncze uderzenie czy zranienie może prowadzić do demencji w późniejszym życiu. Ryzyko to jest tym wyższe, im wyższa jest liczba doznanych urazów głowy.
Zaledwie jeden uraz głowy skutkujący wstrząśnieniem mózgu może zwiększyć ryzyko choroby Parkinsona, mówią badacze z Uniwersytetu Kalifornijskiego.
Urazowe uszkodzenie mózgu (Traumatic brain injury, TBI), np. wstrząs mózgu, może zwiększyć ryzyko demencji.
Społeczeństwa świata zachodniego starzeją się, a to oznacza coraz wyższe wskaźniki demencji. Im więcej bowiem mamy za sobą wiosen, tym większe cechuje nas prawdopodobieństwo otępienia.
Każdy od czasu do czasu zmaga się z bólami głowy. Jedne są łagodne, inne tak silne, że nie pozwalają normalnie funkcjonować. Istnieją różne ich rodzaje i wywoływane są przez odmienne przyczyny.
Urazy głowy mogą mieć bardzo poważne konsekwencje i nie chodzi jedynie o ich bezpośrednie następstwa - mogą zwiększać prawdopodobieństwo wystąpienia choroby Alzheimera i Parkinsona.
Naukowcy zaobserwowali, że łagodny uraz mózgu wpływa na powstanie obrzęku, który zmniejsza przepływ krwi i niszczy połączenia między neuronami.
Urazy mózgu mogą spowodować zmniejszenie produkcji melatoniny - hormonu, który reguluje rytm biologiczny, w tym sen, wykazują nowe badania.