W przypadku osób starszych omdlenia i upadki są poważnym zagrożeniem dla zdrowia. Mogą prowadzić do znacznych obrażeń, hospitalizacji i innych poważnych konsekwencji. Niektóre choroby przewlekłe, a także przyjmowanie określonych leków, mogą zwiększać ryzyko upadków i urazów.
Przewlekły ból dotyka około 20 procent ludzi. Ma nie tylko medyczne i fizyczne skutki, ale może wpływać na zatrudnienie, styl życia i zdrowie psychiczne.
Osoby, które doznały jakiegokolwiek urazu głowy podczas 30-letniego okresu badań, miały dwa razy wyższy wskaźnik śmiertelności w tym czasie niż ludzie, którzy nie doświadczyli żadnego urazu głowy. Śmiertelność wśród osób z umiarkowanymi lub ciężkimi urazami głowy była prawie trzykrotnie wyższa.
Zmiany klimatyczne oddziałują na zdrowie ludzi, dotychczas jednak wskazywano głównie na choroby zakaźne i przewlekłe, w tym problemy z sercem i płucami, ale okazuje się, że modyfikacje poziomu temperatury mają też wpływ np. na liczbę wypadków i doznawanych obrażeń, mówią uczeni z University College London.
Warto ćwiczyć stoicki spokój - lęk i zdenerwowanie przyspieszają proces starzenia się.
Akupunktura może mieć różne zastosowania, okazuje się, że bywa użyteczna poprawić psychologiczne objawy i ból związany z zespołem stresu pourazowego spowodowanego klęską żywiołową.
Choć świadomość Polaków na temat roli właściwej diety w życiu w ciągu ostatnich lat systematycznie rośnie, wielu z nas wciąż nie zdaje sobie sprawy, na jak wiele aspektów oddziałuje nasze odżywianie. Jak się bowiem okazuje, prawidłowo zbilansowany jadłospis wpływa m. in. na proces gojenia ran. Dlatego też warto o nim pomyśleć już na kilka miesięcy przed planowanym zabiegiem ortopedycznym.
Zima to czas białego szaleństwa. Jazda na nartach, snowboardzie czy łyżwach są bez wątpienia atrakcyjnymi formami spędzania wolnego czasu na świeżym powietrzu. Należy jednak pamiętać, by do tych aktywności odpowiednio się przygotować. Zadbanie o kondycję przed rozpoczęciem sezonu jest równie ważne, jak dobry sprzęt. Brak zaprawy fizycznej może bowiem skutkować licznymi urazami.
Odzyskanie pełnej sprawności ruchowej po urazie jest dla nas niezwykle ważne – pozwala na komfortowe wykonywanie pracy zawodowej, uprawianie sportu czy realizowanie pasji. Niespodziewane kontuzje mogą skutecznie pokrzyżować nasze plany, dlatego w przypadku ich pojawienia się, plan działania wydaje się prosty – jak najszybsza diagnoza, a następnie wdrożenie niezbędnej rehabilitacji. Kiedy powinniśmy ją rozpocząć i dlaczego nie warto przeprowadzać jej na „własną rękę”?
Powszechnie uważa się, że pływanie to najmniej kontuzyjny i przyjazny naszemu organizmowi sport. Pozwala nam na zgubienie zbędnych kalorii, formowanie sylwetki, korygowanie postawy ciała i poprawę samopoczucia. Tymczasem okazuje się, że podczas gimnastyki w wodzie można nabawić się nieprzyjemnych urazów. Jakie kontuzje są najczęstsze i jak im zapobiegać?
Zima to czas, w którym chorujemy znacznie mniej niż w wczesną wiosną, czy późną jesienią. Niestety zdecydowanie częściej niż w innych porach roku ulegamy wypadkom. Doznajemy urazów kończyn – skręceń, złamań, zwichnięć. Nieodśnieżone drogi, brak piasku na chodnikach i oblodzone schody sprawiają, że grunt pod nogami staje się niepewny – a wtedy o upadek nietrudno. Szczególnie narażoną grupą są dzieci i osoby starsze.
Najbardziej powszechne urazy ręki powstają, kiedy ratując się przed upadkiem opieramy cały ciężar ciała na górnych kończynach. Uraz ręki może zatem dotyczyć tak samo osób aktywnie uprawiających sport jak i każdego spacerowicza, który poślizgnie się lub straci równowagę na prostej drodze. Jak uchronić się przed urazem ręki? A jeśli już go doświadczymy, na co powinniśmy zwrócić uwagę w trakcie leczenia?
Zima w pełni, a więc idealny moment, żeby ruszyć na zaśnieżone stoki. W górach każdy narciarz i snowboardzista ma obowiązek zachowania bezpieczeństwa swojego i innych, dlatego należy pamiętać o udzielaniu pierwszej pomocy.
Starsza kobieta wiesza firanę przed świętami, ma zawroty głowy, upada i łamie kość udową – 10 proc. pacjentów w podeszłym wieku po takim urazie umiera dwa miesiące od wypadku. U innych pojawia się strach przed kolejnym upadkiem, co powoduje kaskadę chorób wieku podeszłego.
Około 35-40% zdrowych osób po 65 r.ż. doznaje przynajmniej jednego upadku rocznie, a po 80 r.ż. prawie 50% – wynika z raportu „Upadki osób starszych - przyczyny i następstwa”. Liczba ta wzrasta wśród pensjonariuszy opieki instytucjonalnej do blisko 60%. W wielu przypadkach konsekwencją upadku osoby starszej jest poważne złamanie bądź uraz mózgu, a w skrajnych przypadkach, w wyniku powikłań nawet śmierć.