Jeśli chcesz zdrowo się zestarzeć, wykonuj ćwiczenia, które budują wytrzymałość mięśni. Dzięki temu w starszych latach można zachować niezależność i wyższą jakość życia.
Choroba Parkinsona wzięła swoją nazwę od nazwiska angielskiego lekarza Jamesa Parkinsona, który jako pierwszy dokładnie opisał jej objawy w 1817 roku. Jest ona jedną z najczęstszych chorób zwyrodnieniowych układu nerwowego. Najbardziej charakterystycznym objawem jest zanik komórek istoty czarnej i spadek stężenia dopaminy do ok. 20% wartości prawidłowych.
Odwilż na przemian z przymrozkiem - tak wygląda polska zima. To najgorsze warunki dla pieszych, którzy albo brodzą w szarej mazi albo ślizgają się na oblodzonych chodnikach. O urazy w takich warunkach nietrudno. Szczególnie teraz, gdy trwają ferie i częściej wychodzimy z domu z dziećmi lub wnukami oraz uprawiamy różne sporty.
Alice Drummond, którą można pamiętać jako opętaną bibliotekarkę z filmu "Pogromcy duchów" z 1984 roku nie żyje. Miała 88 lat.
Dywan, kapcie czy goła podłoga w łazience mogą być poważnym zagrożeniem dla seniora. Jak zapewnić sobie poczucie bezpieczeństwa w domu? – Warto przystosować pomieszczenia do swoich możliwości i zadbać o to, aby wezwanie pomocy było możliwe w każdej sytuacji – mówi prof. Shlomo Noy, ceniony w świecie geriatra i współzałożyciel kompleksowego centrum seniora Angel Care.
Niektórzy nawet nie zdają sobie sprawy, jak wiele pułapek kryje się w przeciętnym mieszkaniu. Zagrożenie dotyczy zwłaszcza osób starszych, które niepokojąco często ulegają wypadkom właśnie w domowym zaciszu. Szczególnie złą sławą jest owiana łazienka. To tam nie trudno o mokrą podłogę, stanowiącą częstą przyczynę groźnych upadków czy mało praktyczne wyposażenie, niedostosowane do potrzeb seniora. Wbrew pozorom, posiadanie łazienki, która zapewni zarówno bezpieczeństwo, jak i komfort użytkowania, nie należy do rzeczy niemożliwych.
Nowo opracowany przez austriackich uczonych robot Hobbit chwyta rzeczy, które zwykle wszyscy upuszczamy, niektórym z nas jednak nie jest łatwo sięgnąć po zgubę.
Kiedy osoba starsza upadnie, to w jej najlepszym interesie jest jak najszybsze przybycie pomocy i z tego właśnie powodu część osób starszych nosi jakiegoś typu system powiadamiający, który umożliwia im bezpośredni kontakt ze służbami ratowniczymi, kiedy dojdzie do najgorszego. Obecnie naukowcy pracują nad sposobem połączenia powiadomień o upadku z jedną z najnowszych metod komunikacji: portalem społecznościowym.
Naukowcy w Europie walczą z upośledzeniami związanymi z wiekiem oraz w działaniach na rzecz inkluzji społecznej. Eksperci z projektu SMILING (Poprawa mobilności osób starszych poprzez przeciwdziałanie upadkom) skoncentrowali się na walce z urazami w następstwie upadków, ucząc osoby starsze poruszania się po nierównej powierzchni w czasie wykonywania innej czynności. Wynik? Para butów kontrolowanych przez komputer, które symulują zmiany w wysokości i nachyleniu nawierzchni pod stopami użytkownika w czasie chodzenia.
Naukowcy odkryli, że upadki mężczyzn w podeszłym wieku mogą być spowodowane niskim poziomem testosteronu. Podejrzewają ponadto, że może być też sprawcą innych problemów zdrowotnych.
Ponad jedna trzecia osób w wieku 65 lat i więcej ulega uszkodzeniom ciała w wyniku wypadków, mówią statystyki w USA. Jest to też najczęstsza przyczyna pobytów w jednostkach medycznych lub śmierci wynikłej na skutek fatalnego upadku.
Starsi mężczyźni i kobiety z niedoborem witaminy D są bardziej narażeni na wielokrotne upadki w niż ich rówieśnicy z właściwym poziomem witaminy D – twierdzą holenderscy naukowcy.
Zbyt wysokie ciśnienie krwi może mieć związek ze zdolnością starszych osób do poruszania się – wynika z przeprowadzonych w USA badań.
W Austrii ruszył program społeczny „Bezpieczne gminy”, adresowany do ludzi starszych, zagrożonych groźnymi dla zdrowia i życia upadkami w życiu codziennym. Akcja ma uczulić seniorów oraz ich bliskich na bezpieczeństwo – w tym celu w całym kraju przeprowadzonych zostanie kilkaset akcji: spotkań, prelekcji i szkoleń.
Kognitywne funkcje naszego mózgu to podstawowe działania tj. mówienie, myślenie, pamiętanie czy chociażby uczenie się. Najnowsze doniesienia zachodniej prasy medycznej wskazują na ścisły związek kognitywnych funkcji mózgu z szybkością chodzenia u ludzi starszych.