Strach przed upadkiem, który towarzyszy osobom o słabym wzroku, ogranicza ich aktywność społeczną, co nierzadko prowadzi do izolacji i poczucia osamotnienia, wynika z nowych badań.
Badania przeprowadzone przez uczonych z the Institute universitaire de gériatrie w Montrealu wykazały, że wszyscy seniorzy, nawet ci najbardziej sędziwi i osłabieni, mogą dzięki ćwiczeniom uzyskać poprawę w zakresie zdolności fizycznych i poznawczych oraz cieszyć się wyższą jakością życia.
Sprytny wynalazek może być używany w domach i szpitalach - specjalny dywan pomoże w chodzeniu i zapobiegnie upadkom.
Ludzie, których wzrok pogorszył się w obu oczach, są mniej aktywni fizycznie niż osoby nie doświadczające tego problemu.
Resweratrol, związek znajdujący się w czerwonym winie, może pomóc osobom starszym w walce z zaburzeniami motorycznymi, które prowadzą do problemów z mobilnością i zwiększonego ryzyka upadków.
Ćwiczenia wytrzymałościowe pomagają uchronić się przed upadkami. Im silniejsze mięśnie tym mniejsze prawdopodobieństwo upadku, niestety mniej niż jedna na dziesięć osób starszych regularnie wykonuje trening siłowy.
Utrata słuchu wiąże się ze zwiększonym ryzykiem upadku, wynika z nowych badań. Naukowcy przeanalizowali dane uczestników, którzy wzięli udział w US National Health i Nutrition Examination Survey - badaniu przeprowadzonym w latach2001 - 2004. Osoby te zostały poddane m. in. badaniu słuchu i były pytane o ilość upadków, jakich ewentualnie doświadczyły w ciągu roku.
Otyłe osoby starsze mogą być bardziej narażone na upadki niż ich szczuplejsi rówieśnicy. Upadki wydają się szczególnie zagrażać szczupłym osobom starszym, ponieważ ludzie ci są słabsi, a kości w starszym wieku są podatne na złamania. Jak się jednak okazuje, otyłość niesie ze sobą określone ryzyko urazów, ostrzegają uczeni z Syracuse University. Osoby otyłe mogą mieć większe problemy z utrzymaniem równowagi.
Upadek osoby starszej wiąże się z poważnymi konsekwencjami. Często prowadzi do poważnych złamań, które wymagają długiej i trudnej rekonwalescencji, jest też jedną z najczęstszych przyczyn śmierci w wyniku wypadku wśród osób po 65 roku życia. Wiedza na temat ochrony przed upadkami więc jest przydatna nie tylko ludziom starszym, ale i ich opiekunom.
Starsze kobiety, które przyjmują odpowiednie ilości witaminy D3, mogą mieć większe szanse na dłuższe życie, wynika z nowego przeglądu badań. Przegląd 50 badań klinicznych z udziałem ponad 94.000 osób w starszym wieku wykazał, że u losowo wybranych kobiet zażywających witaminę D3, zanotowano sześć procent więcej szans na przeżycie w ciągu dwuletniego okresu badań.
Międzynarodowa Fundacja Osteoporozy (International Osteoporosis Foundation, IOF) wydała nowe oświadczenie zawierające zalecenia spożywania witaminy D dla osób starszych. Witamina D jest ważna dla rozwoju kości i mięśni oraz zachowania ich funkcji. Z tego powodu niezwykle istotnym elementem dla utrzymania wytrzymałości kości i zapobieganie upadkom, jak również złamaniom osteoporotycznym.
Nowe badanie wykazało, że lęk przed upadkiem może doprowadzić do przyszłych przewróceń wśród osób starszych i to niezależnie od rzeczywistego ryzyka.
Judi Dench trafiła w ubiegły czwartek do jednego z londyńskich szpitali, po tym jak zasłabła na ulicy pełnej jej fanów.
Potknąłeś się i upadłeś ostatnio? Seniorzy często bagatelizują upadki, o ile nie powodują one złamań i nie prowadzą do obrażeń głowy. Najnowsze badania wskazują, że pierwszy upadek często prognozuje następne, boleśniejsze w skutkach.
W Austrii ruszył program społeczny „Bezpieczne gminy”, adresowany do ludzi starszych, zagrożonych groźnymi dla zdrowia i życia upadkami w życiu codziennym. Akcja ma uczulić seniorów oraz ich bliskich na bezpieczeństwo – w tym celu w całym kraju przeprowadzonych zostanie kilkaset akcji: spotkań, prelekcji i szkoleń.