3 marca obchodzimy Międzynarodowy Dzień dla Ucha i Słuchu (ang. International Day for Ear and Hearing).
Podobno młodość musi się „wyszumieć", co często oznacza nieodpowiedzialne zachowania, w tym nierozsądne sięganie po używki. Okazuje się jednak, że to niekoniecznie nastolatkowie sprawiają kłopoty w tym zakresie, przynajmniej jeśli chodzi o palenie marihuany, ich dziadkowie nazbyt chętnie sięgają po „trawkę".
Aktywni fizycznie ludzie starsi mają niższe ryzyko zachorowania na różne choroby, ale i szybciej wracają do zdrowia.
Na sędziwych rodziców czy teściów czeka w mieszkaniu wiele niebezpieczeństw. Wnętrza, które dla młodszych ludzi wydają się przyjazne, mogą zagrażać ludziom starszym. Wystarczy dokonać jednak drobnych zmian, by otoczenie stało się bezpieczniejsze.
Substancja pochodząca z granatów ma silne właściwości przeciwstarzeniowe, odkryli szwedzcy badacze. Może powstrzymać słabnięcie mięśni wraz z wiekiem oraz przedłużyć życie.
Dywan, kapcie czy goła podłoga w łazience mogą być poważnym zagrożeniem dla seniora. Jak zapewnić sobie poczucie bezpieczeństwa w domu? – Warto przystosować pomieszczenia do swoich możliwości i zadbać o to, aby wezwanie pomocy było możliwe w każdej sytuacji – mówi prof. Shlomo Noy, ceniony w świecie geriatra i współzałożyciel kompleksowego centrum seniora Angel Care.
Wysoka ilość azotanów występujących w soku z buraków skutkuje silnym wzrostem siły mięśni u chorych na serce.
Wraz z wiekiem często następuje zmniejszenie tkanki mięśniowej, które jest o tyle niebezpieczne, że osłabia siły i zdolność do utrzymania równowagi, co może skutkować upadkiem, a to z kolei jest poważnym zagrożeniem dla zdrowia i życia. Zobacz, co jeść, by zmniejszyć utratę mięśni.
Upadki są poważnym problemem osób starszych. Stanowią jedną z głównych przyczyn śmierci ludzi po 65 roku życia i przyczyniają się do niepełnosprawności. Poza tym ich konsekwencje dużo kosztują służbę zdrowia. Szkockie władze zainaugurowały kampanię, która ma upowszechniać informacje, jak uniknąć upadków.
Po raz kolejny eksperci przekonują, że warto zacząć ćwiczyć bez względu na wiek. Także siedemdziesięciolatkowie doznają korzyści z podjęcia regularnego wysiłku fizycznego.
Zadbaj o stawy już teraz, bo z każdym kolejnym rokiem mogą ulegać osłabieniu i sprawiać ból oraz kłopoty z mobilnością.
Dzięki chodzeniu na bosaka obniżasz ryzyko upadku.
Starsi ludzie z małą ilością witaminy D we krwi mogą być bardziej narażeni na rozwój demencji i choroby Alzheimera niż ci, którzy mają jej odpowiedni poziom w organizmie.
W USA 1 na 10 zgonów wśród osób dorosłych jest związany z nadmiernym spożyciem alkoholu, wynika z danych Centrum Zwalczania i Zapobiegania Chorobom
Seniorzy o umiarkowanym stopniu aktywności fizycznej mają większe szanse na utrzymanie mobilności w starszym wieku.
Sotagliflozyna – lek na choroby nerek i cukrzycę pomaga uchronić się przed udarem