Wraz z upływem lat może zmniejszać się tkanka mięśniowa, co oznacza mniej siły i wyższe ryzyko upadków. Konieczne są regularne ćwiczenia i dostateczna ilość witaminy D, by móc liczyć na dobrą sprawność.
Starsza kobieta wiesza firanę przed świętami, ma zawroty głowy, upada i łamie kość udową – 10 proc. pacjentów w podeszłym wieku po takim urazie umiera dwa miesiące od wypadku. U innych pojawia się strach przed kolejnym upadkiem, co powoduje kaskadę chorób wieku podeszłego.
Około 35-40% zdrowych osób po 65 r.ż. doznaje przynajmniej jednego upadku rocznie, a po 80 r.ż. prawie 50% – wynika z raportu „Upadki osób starszych - przyczyny i następstwa”. Liczba ta wzrasta wśród pensjonariuszy opieki instytucjonalnej do blisko 60%. W wielu przypadkach konsekwencją upadku osoby starszej jest poważne złamanie bądź uraz mózgu, a w skrajnych przypadkach, w wyniku powikłań nawet śmierć.
Szacuje się, że w ciągu roku około 30 proc. osób powyżej 65. r.ż. i aż 40 proc. powyżej 80. r.ż., mieszkających we własnych domach doświadcza upadku. Wbrew pozorom na upadki osób starszych nie składają się wyłącznie obniżona sprawność organizmu oraz niezabezpieczone powierzchnie. Przyczynami niebezpiecznych sytuacji są także choroby o przebiegu przewlekłym i ostrym, spożywane pokarmy, a także skutki uboczne stosowanych leków.
Ludzie starsi są bardziej narażeni na upadki, które mogą mieć wpływ na ich dalsze życie, w tym na ich niezależność, dlatego mieszkanie seniora powinno stanowić bezpieczne miejsce. Możliwości dostosowania lokum do potrzeb osób sędziwych lub niepełnosprawnych jest dzisiaj wiele, choć niektóre z nich są bardzo kosztowne. Można jednak dokonać paru prostych zmian, by mieszkanie stało się bezpieczniejsze.
Nietrzymanie moczu to uciążliwa i wstydliwa dolegliwość, która przeszkadza w codziennym życiu. To jednak nie wszystko, z nowych badań wynika, że może wskazywać wcześniejszą śmierć.
W starszym wieku następuje utrata tkanki mięśniowej, co oznacza i osłabienie, i wieksze ryzyko upadków. Taką sytuację dodatkowo pogarsza nadmiar alkoholu. A dotyczy to zwłaszcza kobiet.
Dobre buty to nie tylko wygoda, w przypadku ludzi starszych mają szczególne znaczenie - mogą uchronić przed upadkiem i wręcz poprawić jakość życia seniorów.
3 marca obchodzimy Międzynarodowy Dzień dla Ucha i Słuchu (ang. International Day for Ear and Hearing).
Podobno młodość musi się „wyszumieć", co często oznacza nieodpowiedzialne zachowania, w tym nierozsądne sięganie po używki. Okazuje się jednak, że to niekoniecznie nastolatkowie sprawiają kłopoty w tym zakresie, przynajmniej jeśli chodzi o palenie marihuany, ich dziadkowie nazbyt chętnie sięgają po „trawkę".
Aktywni fizycznie ludzie starsi mają niższe ryzyko zachorowania na różne choroby, ale i szybciej wracają do zdrowia.
Na sędziwych rodziców czy teściów czeka w mieszkaniu wiele niebezpieczeństw. Wnętrza, które dla młodszych ludzi wydają się przyjazne, mogą zagrażać ludziom starszym. Wystarczy dokonać jednak drobnych zmian, by otoczenie stało się bezpieczniejsze.
Substancja pochodząca z granatów ma silne właściwości przeciwstarzeniowe, odkryli szwedzcy badacze. Może powstrzymać słabnięcie mięśni wraz z wiekiem oraz przedłużyć życie.
Dywan, kapcie czy goła podłoga w łazience mogą być poważnym zagrożeniem dla seniora. Jak zapewnić sobie poczucie bezpieczeństwa w domu? – Warto przystosować pomieszczenia do swoich możliwości i zadbać o to, aby wezwanie pomocy było możliwe w każdej sytuacji – mówi prof. Shlomo Noy, ceniony w świecie geriatra i współzałożyciel kompleksowego centrum seniora Angel Care.
Wysoka ilość azotanów występujących w soku z buraków skutkuje silnym wzrostem siły mięśni u chorych na serce.