Co roku upadki powodują wiele urazów u osób starszych i staje się to poważnym problemem zdrowia publicznego. Ludzie chorujący na demencję zaś są dwukrotnie bardziej narażeni na upadek i trzykrotnie bardziej narażeni na poważne urazy związane z upadkiem, takie jak złamania, w porównaniu z osobami bez demencji.
Osoby, które doznały jakiegokolwiek urazu głowy podczas 30-letniego okresu badań, miały dwa razy wyższy wskaźnik śmiertelności w tym czasie niż ludzie, którzy nie doświadczyli żadnego urazu głowy. Śmiertelność wśród osób z umiarkowanymi lub ciężkimi urazami głowy była prawie trzykrotnie wyższa.
Ludzie w wieku 63 - 84 lata ci, którzy byli eksponowani na jakąkolwiek ilość światła podczas nocnego snu, mieli znacznie wyższe ryzyko otyłości, nadciśnienia i cukrzycy w porównaniu z osobami, które sypiały po ciemku.
Odpowiednia ilość witaminy D w organizmie jest niezbędna do utrzymania silnych mięśni.
Wraz z wiekiem zmienia się budowa morfologiczna stóp. Jeśli ludzie nie zmieniają rozmiaru buta, gdy ma to miejsce, nierzadko doświadczają niepokoju, apatii, utraty równowagi i upadków - wynika z badania przeprowadzonego przez Uniwersytet A Coruña.
Choroby serca mogą bezpośrednio powodować dysfunkcję mózgu i potroić ilość białka w mózgu sprzyjającego rozwojowi choroby Alzheimera.
Kofeina zwiększa moc mięśni osób w starszym wieku. Może więc pomóc seniorom w zachowaniu siły, zmniejszając częstość upadków i urazów.
Umiejętność stania na jednej nodze jest wskaźnikiem zdrowia, a poprawa tej umiejętności może zwiększyć sprawność, a nawet potencjalnie wydłużyć życie.
Regularny trening wpływa na równowagę oraz sposób chodzenia i może pomóc ochronić starsze kobiety przed złamaniami biodra.
Chcesz poprawić funkcje mięśni? Serwuj sobie jedną porcję zielonych warzyw liściastych każdego dnia, przekonują uczeni z Edith Cowan University (ECU).
Wraz z wiekiem nierzadko rozwija się szereg przewlekłych schorzeń i problemów zdrowotnych. Zwykle oznacza to konieczność przyjmowania kilku różnych leków przez osoby starsze. Gdy z kolei seniorzy zażywają ponad pięć leków (co określa się jako „polipragmazję"), może to zwiększyć ryzyko wystąpienia szkodliwych skutków ubocznych.
Seniorzy są bardziej skoncentrowani, mniej obciążeni lękiem i mniej niespokojni psychicznie niż ludzie młodsi.
W okresie od 50 do 70 lat traci się około 30 proc. wcześniejszej siły mięśni. Tymczasem jej utrzymanie w starszym wieku jest niezwykle ważne, aby zachować mobilność i móc prowadzić niezależne życie oraz samodzielnie wykonywać codzienne czynności. Warto wiedzieć, że progresywny trening siłowy (oporowy) pomaga osłabić zanik mięśni w seniorskim wieku.
W przypadku seniorów taniec to nie tylko rozrywka, ale też aktywność terapeutyczna. Pracownicy University of Missouri pokazali, że udział w terapii opartej na tańcu może poprawić równowagę i zdolność chodzenia osób starszych. Z kolei lepsza funkcjonalność wśród seniorów może zmniejszyć ryzyko upadku i poważnych obrażeń.
Nawet nieznacznie obniżony poziom sodu we krwi oznacza w przypadku seniorów wyższe ryzyko upadków i złamań.