Rozpoczynają się wakacje i sezon urlopowy - to czas swobody, beztroski, wypoczynku i relaksu. Niemniej jednak jest to również czas wielu zagrożeń. Uciążliwe upały, wysiłek fizyczny, nagły stres czy szok temperaturowy po zetknięciu z zimną wodą mogą wywołać zatrzymanie akcji serca.
Lekarzy dermatologów odwiedza coraz więcej pacjentów, skarżących się na miejscową nadpotliwość. Spocone dłonie, pachy, ręce, a w niektórych przypadkach twarz i plecy – są przyczyną dyskomfortu, a czasem objawem poważnej choroby – hiperhydrozy. Pocenie można skutecznie ograniczać i ,,suchą stopą” przejść nawet prze najgorętsze letnie miesiące.
Jak wykazały badania naukowców, prowadzone pod patronatem Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), kiedy temperatura przekracza 25 stopni C, ilość zgonów wzrasta o 30 proc. Spowodowane jest to przede wszystkim przegrzaniem organizmu, który broniąc się przed upałem wytwarza duże ilości potu, a wraz z nim wydala niezbędne do prawidłowego funkcjonowania składniki mineralne. Uzupełnienie ich odpowiedniego poziomu w organizmie stanowi klucz do zapewnienia prawidłowego funkcjonowania.
Człowiek to w 2/3 woda. Wie to każdy uczeń szkoły podstawowej. Niestety wiedza ta nie idzie w parze z powszechną dbałością o uzupełnianie tego podstawowego składnika organizmu, wspomagającego wszystkie procesy metaboliczne i ogólną sprawność. Tylko 44% Polaków deklaruje, że pije wodę codziennie. Większość (66%) tylko wtedy, gdy odczuwa pragnienie, które jest pierwszym sygnałem odwodnienia. Dlaczego warto pamiętać o regularnym sięganiu po wodę? Eksperci z różnych dziedzin, podają aż 21 powodów!
Czego oczekujemy od lata? Błękitnego, bezchmurnego nieba, słonecznej pogody, wysokich temperatur. Jeśli upał dopadnie nas na wakacjach nad morzem lub jeziorem, jesteśmy szczęśliwi. Ale gdy w mieście, podczas codziennych zajęć, zaczynamy się pocić, ciężej oddychać - jest już gorzej. Intensywne promieniowanie słoneczne i zbyt wysoka temperatura potrafią w dużym stopniu zaburzyć pracę naszego organizmu. Aby uniknąć przykrych, a często nawet groźnych dla zdrowia problemów, warto wiedzieć, jak zachować się podczas upału.
Przez najbliższe dwa tygodnie w całej Polsce temperatura może przekroczyć 30 stopni Celsjusza. Najgoręcej będzie na Podkarpaciu, w Małopolsce oraz na Śląsku. Pogoda sprzyja letniemu wypoczynkowi, należy jednak pamiętać, że tropikalne upały mogą się okazać niebezpieczne dla zdrowia.
Nadchodzące upały powodować będą zwiększone pragnienie. Sięgamy wtedy po butelkę z wodą. Ale uwaga, nie jest obojętne jaką wodę wtedy pijemy. Wbrew powszechnemu przekonaniu nawodnienie organizmu wcale nie oznacza w takiej sytuacji przysporzenia sił, wręcz przeciwnie, picie nieodpowiedniej wody może nas osłabić.
Osoby cierpiące z powodu chorób sercowo - naczyniowych pracujące latem, podczas upałów, są narażone na zaostrzenie dolegliwości ze strony układu krążenia – alarmują eksperci i organizatorzy programu „Serce na nowo”.
W 2003 roku fala upałów zabiła ponad 30 tys. ludzi. Była to największa naturalna katastrofa w Europie. Kiedy ludzkie ciało jest narażone na temperaturę 42 stopni Celsjusza zaczyna się dosłownie gotować.
Wiele miejsc na świecie cierpi obecnie z powodu niezmiernie wysokich temperatur, w Kalifornii przedłużający się okres upałów spowodował w tym roku śmierć ponad 50 osób.
W Bossier w Luizjanie specjalne oddziały policji dostarczają starszym obywatelom wentylatory i podstawowe produkty medyczne. Wszystko po to, by seniorzy mogli jak najłagodniej przetrwać upalne dni i mieć pod ręką, bez wychodzenia z domu, najpotrzebniejsze leki.
Badania przeprowadzone w Stanach Zjednoczonych pokazują, że nawet we własnych domach, bez wychodzenia na słońce, seniorzy są narażeni na przegrzanie. Zbyt wysoka temperatura może być przyczyną wielu schorzeń wywołanych zaburzeniami ośrodka termoregulacji organizmu.
Udar cieplny to stan spowodowany zbyt intensywnym, nadmiernym działaniem wysokiej temperatury na nasz organizm. Szczególnie narażoną grupę stanowią osoby w podeszłym wieku, osoby zmęczone, wyczerpane, a także te które są pod wpływem leków mogących zaburzyć proces termoregulacji. Należy pamiętać, że jednym z powikłań udaru może być śpiączka, zaś w niektórych przypadkach może on stanowić zagrożenie dla życia.
W ten weekend Zachodnie Michigan nawiedzi największa w tym roku fala upałów. Wysokie temperatury są szczególnie niebezpieczne dla ludzi starszych i dlatego niektóre lokalne organizacje postanowiły pomóc seniorom przetrwać ów niebezpieczny okres.
Jak informuje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, upały będą trwać nadal, co najmniej do 15 lipca. Jak mówi profesor Halina Lorenc z IMGW -"Takie upały to nic dziwnego gdyż klimat w Polsce stopniowo się ociepla, a od 1992 roku w lecie upały są coraz większe i dłuższe."- i dodaje - "Tegoroczne upały odczuwamy bardziej intensywnie dlatego, że w maju i czerwcu było chłodno."