Wysokie temperatury powodują, że część osób zamiast korzystać z pogody zamyka się w domach. Właśnie w domowym zaciszu ochłody szuka wiele starszych osób. Okazuje się, że niepotrzebnie, gdyż odpowiedni strój oraz to co zjemy może spowodować, że spędzenie czasu na świeżym powietrzu będzie o wiele przyjemniejsze. O czym warto pamiętać?
Upał to stan pogody, gdy temperatura powietrza przy powierzchni ziemi przekracza 30 st. C. W ciągu dnia, najwyższa temperatura występuje pomiędzy godziną 15 a 18, a nie jak się powszechnie sądzi - w południe, zaś największe promieniowanie UV notowane jest w godzinach 12 – 13.
Tylko w ciągu minionego weekendu (8-9 sierpnia) utonęły 34 osoby. Tegoroczne wakacje to tragiczny bilans wypadków nad wodą: od początku lipca w Polsce utonęło 189 osób. Niebezpiecznie robi się również w lasach. Z powodu upałów i braku deszczu wilgotność ściółki jest bardzo niska i nawet niedopałek papierosa może spowodować pożar.
Z powodu panujących od wielu dni upałów, które niekorzystnie wpływają na pracę polskich elektrowni, po raz pierwszy od 20 lat wprowadzono w Polsce ograniczenia w dostawach prądu. Sytuacja się stabilizuje, jednak w dalszym ciągu ponawiane są apele o oszczędzanie energii, zwłaszcza w godzinach jej największego poboru.
Upały zagrażają zdrowiu osób starszych. Szczególnie niebezpieczne są dla ludzi, którzy mają trudności z samodzielnym poruszaniem się i zmagają się z przewlekłymi chorobami, takimi jak choroby układu krążenia, cukrzyca, choroby nerek lub choroba Parkinsona.
W czasie upałów cierpią nie tylko ludzie ale także psy, koty i inne zwierzęta. Jeśli zostawiamy je na dłłużej same w domu, trzeba zadbać o dostęp do chłodniejszych pomieszczeń. Gdy zabieramy zwierzę ze sobą, nigdy nie zostawiajmy go w zamkniętym samochodzie. To podstawowe, ale nie jedyne zasady postępowania z domowym zwierzęciem w lecie.
Choć w Polsce liczba upalnych dni w roku nie jest może imponująca, to jednak w kalendarzu każdego roku można je odnotować. W krajach śródziemnomorskich z powodu gorąca często przerywa się pracę. Jak jest w Polsce? Czy bardzo wysoka temperatura może spowodować skrócenie czasu pracy?
Uprawiasz sport lub prowadzisz bardzo aktywne? Pamiętaj o nawodnieniu. Wysiłek to duże wyzwanie dla naszego organizmu, dlatego niezbędne jest dostarczanie płynów. Przy większym wysiłku lub podczas upałów należy też uzupełniać składniki mineralne tracone podczas intensywnego pocenia. Służą do tego napoje izotoniczne. Ale te ze sklepu często mają wątpliwy skład, dlatego taki napój lepiej przygotować samemu w domu na bazie wody.
Woda kokosowa to popularny napój w krajach o klimacie tropikalnym, ale stała się bardzo modna jako super-jedzenie (czy dokładniej - super-napój) i coraz częściej sięgają po nią mieszkańcy Zachodu.
Słoneczne dni zachęcają do wypoczynku na świeżym powietrzu, jednak upały nie wpływają korzystnie na zdrowie. Szczególnie narażone w tym okresie są osoby starsze i zmagające się ze schorzeniami układu sercowo-naczyniowego. Wysokie temperatury mogą powodować gwałtowny spadek ciśnienia tętniczego, co może być poważnym zagrożeniem dla zdrowia.
Praca podczas upałów może być bardzo wykańczająca – zarówno dla pracowników fizycznych, jak i biurowych. To pracodawca ma obowiązek zapewnić pracownikom odpowiednie warunki do pracy podczas tak trudnej pogody. Dzięki temu praca może być wykonywana w bezpiecznych i higienicznych warunkach.
W czasie upałów nadmierne pocenie się stanowi dla wielu z nas problem. Dyskomfort z nim związany objawia się mokrymi plamami na ubraniach. Niestety czasem przestrzeganie zasad higieny osobistej i antyperspirantów nie pomaga. Oto przegląd metod walki z nadmiernym poceniem się.
Upały ostatnio dają się we znaki i w najbliższych dniach najprawdopodobniej nie zelżeją. Niektórzy świetnie je znoszą, zwłaszcza gdy mają okazję „zmagać się" z nimi spędzając urlop nad wodą lub w lesie. Pozostali jednak, nie będący w komfortowej sytuacji wakacyjnej, mają kłopoty z normalnym funkcjonowaniem przy wysokich temperaturach. Poniżej zatem dziesięć wskazówek, które pomogą przetrwać skwarne dni.
Upał doskwiera zwłaszcza osobom pracującym na zewnątrz, ale i pracowników biur trzeba przed nim chronić. Podczas upałów pracodawca ma dodatkowe obowiązki.
Ale czy wiemy dlaczego powinniśmy więcej pić podczas upałów? Czy każdy musi wypijać minimum 1,5 l płynów dziennie? Dlaczego lepiej pić systematycznie, małymi łykami, niż rzadko i „jednym haustem"? Okazuje się, że wiele osób nie potrafi… pić.