Wakacje to czas beztroski i odkładania na bok zdrowych nawyków żywieniowych. W rzeczywistości jednak jest to znakomity okres na porzucenie tłustych, ciężkostrawnych potraw na rzecz świeżych warzyw i owoców. W upalne dni sięgajmy po potrawy lekkie, a przede wszystkim pamiętajmy, aby dostarczać naszemu organizmowi dużą ilość płynów.
Jedna szklanka wody – tylko tyle organizm człowieka potrafi wytworzyć sam w procesach metabolicznych. Resztę płynów, niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu, musimy dostarczać z zewnątrz. Jak? Pijąc 2– 3 litry wody dziennie. Na niedobory wody najbardziej narażone są szczególnie dzieci i osoby po 65. roku życia.
Z powodu panujących od wielu dni upałów, które niekorzystnie wpływają na pracę polskich elektrowni, po raz pierwszy od 20 lat wprowadzono w Polsce ograniczenia w dostawach prądu. Sytuacja się stabilizuje, jednak w dalszym ciągu ponawiane są apele o oszczędzanie energii, zwłaszcza w godzinach jej największego poboru.
W związku z nadzwyczajną sytuacją zaistniałą na skutek upałów w energetyce, dla największych odbiorców energii zostały wprowadzone ograniczenia w dostarczeniu i poborze energii elektrycznej. Dostawy energii dla odbiorców indywidualnych nie są zagrożone.
Utrzymująca się fala upałów wpływa niekorzystnie na warunki pracy elektrowni i sieci elektroenergetycznej. Prognozowane na kolejne dni warunki pogodowe nie wskazują na poprawę sytuacji. Energetycy apelują więc o ograniczenie zużycia energii elektrycznej w okresach szczytowego zapotrzebowania, czyli w godz. 11-15. W przeciwnym razie wystąpić może ryzyko wyłączeń prądu.
Letnie upały stwarzają ryzyko odwodnienia, w tym utraty wody przez skórę. Źle nawodniona skóra staje się wiotka, mniej sprężysta i szybciej się starzeje. Dwa litry wody dziennie to minimum przy normalnej pogodzie, w trakcie upałów ilość spożywanej wody powinna wzrosnąć co najmniej dwukrotnie. Recepta na dobre samopoczucie i piękno skóry to także: witamina A oraz nienasycone kwasy tłuszczowe, a zwłaszcza kwasy omega-3.
Nad Polskę nadciąga fala upałów. Temperatury powietrza sięgać mogą nawet 36 stopni Celsjusza. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia 3. stopnia (w 3 stopniowej skali) w związku z wysokimi temperaturami, które są prognozowane na przeważającym obszarze naszego kraju. Przed wysokimi temperaturami ostrzega również Rządowe Centrum Bezpieczeństwa, które przygotowało odpowiedni poradnik.
Zgodnie z zaleceniami dietetyków, osoba dorosła powinna dostarczać do organizmu ok. 2,5 litra płynów dziennie. Jednak latem, kiedy temperatury robią się coraz wyższe, zwiększa się ilość i tempo utraty płynów z organizmu. Wraz z płynami organizm traci cenne dla zdrowia mikro i makroelementy, co w konsekwencji prowadzi do zaburzenia gospodarki wodno-elektrolitowej. Dlatego latem tak ważne jest zwrócenie uwagi, aby wraz z płynami dostarczać do organizmu również cenne dla zdrowia pierwiastki. Co pić i jeść aby w upały czuć się dobrze – podpowiada dr Katarzyna Stoś, prof. nadzw. Instytutu Żywności i Żywienia.
Obniżenie temperatury otoczenia to zdaniem naukowców jedna z metod skutecznej walki z otyłością. Potwierdzają to badania przeprowadzone przez dr Anouk van der Lans z Uniwersytetu w Maastricht na osobach z indeksem BMI pomiędzy 28 a 35.
1 lipca 2015 roku ostatecznie wystartował Regionalny System Ostrzegania. Dzięki współpracy z operatorami komórkowtymi, wiadomości tekstowe z ostrzeżeniami przed poważnym niebezpieczeństwem, np. nadchodzącą powodzią, otrzymają wszyscy użytkownicy telefonów komórkowych znajdujący się na zagrożonym obszarze. Od 1 lipca Regionalny System Ostrzegania obejmuje też wszystkie kanały TVP nadawane w naziemnej telewizji cyfrowej, czyli TVP 1, TVP 2, TVP Regionalna, TVP Info, TVP Kultura, TVP Polonia, TVP Historia, TVP Rozrywka.
Bezsenność znacznie obniża jakość życia. Trudno o normalne funkcjonowanie, gdy nie można zasnąć, a jeśli sen przychodzi, to i tak jest przerywany licznymi przebudzeniami. W efekcie rano nie jest się wypoczętym i wszelkie obowiązki stają się trudniejsze do wykonania. Warto więc wiedzieć, że wśród czynników mających wpływ na zasypianie jest to, co jemy.
Po długiej zimie i krótkiej, kapryśnej wiośnie, mamy pełnię lata u jego progu. Oznacza to piękne, słoneczne dni ale także upały i burze. Charakterystyczne dla letnich dni zjawiska pogodowe bywają jednak niebezpieczne, zwłaszcza dla dzieci, osób chorych i starszych.
Najbliższe dni będą upalne i słoneczne, choć pojawią się także przelotne opady i burze. Temperatura przekroczy 30 stopni - informuje IMGW-PIB.
Organizm człowieka pracuje jak dobrze naoliwiona maszyna. Ma swoje stałe tempo i utarty schemat, według którego funkcjonuje. Jeśli chcemy, aby wszystko działało jak w zegarku, pamiętajmy, że nasze ciało bardziej woli regularny niż nienormowany tryb pracy. Wraz z letnim przesileniem i pierwszymi upałami często czujemy się wybici z określonego rytmu. Dołączając do tego stres i pośpiech przy wypełnianiu wszystkich codziennych obowiązków to, co zazwyczaj działało bez zarzutu, teraz coraz częściej odmawia posłuszeństwa. W ten sposób ciało próbuje nam powiedzieć, że zapominamy o jego naturalnym rytmie.
Burze, ulewny deszcz i grad - takie "atrakcje" zapowiadają na najbliższe dni meteorolodzy. Gwałtowne zjawiska pogodowe mają potrwać nawet do końca tygodnia. Najbliższe dni mają być upalne - o ile będzie świeciło słońce. Jednakże nad Polską będą także przetaczały się liczne burze, niektóre z nich mają być bardzo gwałtowne.