Upalna, bezdeszczowa pogoda dała się nam już w tym roku we znaki. Upały towarzyszą nam – z różnym natężeniem – od początku maja. Dlatego lekarze przypominają: gdy temperatury sięgają 30 stopni Celsjusza jesteśmy szczególnie narażeni na odwodnienie. I radzą, co pić i ile pić w taką pogodę.
W krajach arabskich, podczas upałów, ludzie piją hektolitry gorącej herbaty z cytryną. Podobno działa ona i ochładza lepiej niż jakikolwiek inny, nawet zimny, napój. Jaka jest prawda? Co najlepiej pić w czasie upałów?
Słońce, świeże owoce i warzywa, długie dni i noce pełne gwiazd. Zapach siana, kwitnących lip i ziół. Czas żniw, ale także odpoczynku na urlopach i wakacjach. Lato niesie ze sobą wiele radości, a dziś właśnie się zaczyna - najdłuższym dniem w roku.
Nadciąga fala upałów. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia najwyższego, trzeciego stopnia dla czterech województw, a drugiego stopnia – dla siedmiu. Z kolei w trzech kolejnych województwach mogą wystąpić burze z gradem. Przed upałami ostrzega również Rządowe Centrum Bezpieczeństwa. Upał jest szczególnie niebezpieczny dla osób starszych i dzieci.
Zaczyna się lato, nadciągnęły już pierwsze w tym roku fale upałów. I choć większość z nas spragniona jest wakacji, słońca i odpoczynku na świeżym powietrzu, to wysokie temperatury mogą dać się poważnie we znaki. Jak uniknąć poważnych komplikacji ze zdrowiem, związanych z upałami?
Wraz ze swoimi wszystkimi atrybutami, co roku lato przynosi nam sporo wyzwań. Każdy z nas pragnie ten czas wykorzystać jak najlepiej. Większość decyduje się na bliższe bądź dalsze wyjazdy, pozwalające odciąć się od codzienności i zregenerować siły. Aby okres ten należał do przyjemnych, a co najważniejsze bezpiecznych, w letnim rozluźnieniu nie możemy stracić zdrowego rozsądku. Odpoczynek ma nam służyć, a jest to możliwe jeżeli wcześniej zadbamy o to, by przebiegał w sposób przemyślany i ostrożny.
Wysokie temperatury w sezonie letnim zachęcają do zakupu domowych urządzeń klimatyzujących. Eksperci szacują, że dobowy koszt ich działania wynosi nawet 10 złotych. Aby upały nie obciążały portfela, warto wiedzieć jak się schłodzić, by letni skwar nie roztopił domowego budżetu przeznaczonego na energię elektryczną. Kilka praktycznych porad pozwoli w pełni wyeliminować niepotrzebne zużycie prądu.
Lato już na półmetku, a upały w pełni. I nie opuszczą nas one jeszcze do września, a nawet do października. Polska od kilku już bowiem lat znajduje się w strefie geograficznej często nawiedzanej przez masy ciepłego powietrza. Nie każdy jednak dobrze je znosi. Jak więc zabezpieczyć się przed falą upałów i uchronić przed ich często groźnymi dla zdrowia skutkami?
Słońce, plaża, morze większość osób marzy o wakacjach. Nie wszyscy – osoby cierpiące na nadpotliwość latem pocą się nawet 5 razy bardziej niż osoby zdrowe. Jak w szybki i prosty sposób pozbyć się tej dolegliwości? Poznajcie najskuteczniejsze sposoby radzenia sobie z nadpotliwością!
Dbasz o higienę, używasz antyperspirantów, dezodorantów i brokerów, a mimo to trudno jest Ci czuć się komfortowo? Problem tkwi w nadaktywności gruczołów potowych czyli nadpotliwości.
Wakacje to czas beztroski i odkładania na bok zdrowych nawyków żywieniowych. W rzeczywistości jednak jest to znakomity okres na porzucenie tłustych, ciężkostrawnych potraw na rzecz świeżych warzyw i owoców. W upalne dni sięgajmy po potrawy lekkie, a przede wszystkim pamiętajmy, aby dostarczać naszemu organizmowi dużą ilość płynów.
Jedna szklanka wody – tylko tyle organizm człowieka potrafi wytworzyć sam w procesach metabolicznych. Resztę płynów, niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu, musimy dostarczać z zewnątrz. Jak? Pijąc 2– 3 litry wody dziennie. Na niedobory wody najbardziej narażone są szczególnie dzieci i osoby po 65. roku życia.
Z powodu panujących od wielu dni upałów, które niekorzystnie wpływają na pracę polskich elektrowni, po raz pierwszy od 20 lat wprowadzono w Polsce ograniczenia w dostawach prądu. Sytuacja się stabilizuje, jednak w dalszym ciągu ponawiane są apele o oszczędzanie energii, zwłaszcza w godzinach jej największego poboru.
W związku z nadzwyczajną sytuacją zaistniałą na skutek upałów w energetyce, dla największych odbiorców energii zostały wprowadzone ograniczenia w dostarczeniu i poborze energii elektrycznej. Dostawy energii dla odbiorców indywidualnych nie są zagrożone.
Utrzymująca się fala upałów wpływa niekorzystnie na warunki pracy elektrowni i sieci elektroenergetycznej. Prognozowane na kolejne dni warunki pogodowe nie wskazują na poprawę sytuacji. Energetycy apelują więc o ograniczenie zużycia energii elektrycznej w okresach szczytowego zapotrzebowania, czyli w godz. 11-15. W przeciwnym razie wystąpić może ryzyko wyłączeń prądu.