Szacuje się, że nastąpi gwałtowny wzrost śmiertelności związanej z temperaturą i zanieczyszczeniem, przy czym wpływ temperatury przekroczy oddziaływanie zanieczyszczenia na jedną piątą populacji świata.
Długotrwała ekspozycja na ekstremalnie wysokie lub niskie temperatury nie tylko niesie ze sobą większe ryzyko śmierci, ale może być również powiązana z wieloma innymi problemami zdrowotnymi, w tym zmniejszoną aktywnością fizyczną i demencją.
Globalna zmiana klimatu sprawia, że ekstremalne fale upałów stają się coraz powszechniejsze na całym świecie, a badania epidemiologiczne pokazują, że upał zabija więcej kobiet niż mężczyzn. Teraz odkryto, dlaczego tak się dzieje.
Ponad cztery procent zgonów w miastach w miesiącach letnich jest spowodowanych miejskimi "wyspami ciepła", a jednej trzeciej tych śmierci można zapobiec, osiągając 30-procentowe zadrzewienie obszarów miejskich.
Wszyscy czekają na cieplejsze dni po sezonie jesienno-zimowym. Zbyt wysoka temperatura nie sprzyja jednak zdrowiu układu sercowo-naczyniowego.
Światowa Organizacja Zdrowia szacuje, że jedynie z powodu zmian klimatycznych do 2030 co roku życie straci dodatkowo 250 tysięcy ludzi. Dojdzie do tego w związku z kilkoma czynnikami, takimi jak migracje i zwiazane z nimi kryzysy humanitarne oraz choroby wywoływane falą upałów.
W ostatnich dniach wiele osób otrzymuje na swoje telefony komórkowe powiadomienia o nazwie Alert RCB. Skąd są wysyłane, czego dotyczą i jak z nimi postępować? Oto kilka pytań i odpowiedzi.
Upał to stan pogody, gdy temperatura powietrza przy powierzchni ziemi przekracza 30 st. C.
Latem warto unikać pewnych pokarmów i metod gotowania. Dzięki temu łatwiej będzie zasnąć, pomimo upałów.
W sezonie letnim, kiedy temperatura na zewnątrz oscyluje w okolicy 30 stopni Celsjusza, długa podróż samochodem może być męcząca. Podczas wakacyjnych wyjazdów należy przestrzegać kilku istotnych zasad, dzięki którym podróż samochodem będzie komfortowa i bezpieczna.
Temperatura przekraczająca w nocy 20 stopni Celsjusza skutecznie utrudnia sen. Oto, co możesz zrobić, by osłabić oddziaływanie upału na twój nocny wypoczynek.
Upalna, bezdeszczowa pogoda dała się nam już w tym roku we znaki. Upały towarzyszą nam – z różnym natężeniem – od początku maja. Dlatego lekarze przypominają: gdy temperatury sięgają 30 stopni Celsjusza jesteśmy szczególnie narażeni na odwodnienie. I radzą, co pić i ile pić w taką pogodę.
W krajach arabskich, podczas upałów, ludzie piją hektolitry gorącej herbaty z cytryną. Podobno działa ona i ochładza lepiej niż jakikolwiek inny, nawet zimny, napój. Jaka jest prawda? Co najlepiej pić w czasie upałów?
Słońce, świeże owoce i warzywa, długie dni i noce pełne gwiazd. Zapach siana, kwitnących lip i ziół. Czas żniw, ale także odpoczynku na urlopach i wakacjach. Lato niesie ze sobą wiele radości, a dziś właśnie się zaczyna - najdłuższym dniem w roku.
Nadciąga fala upałów. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia najwyższego, trzeciego stopnia dla czterech województw, a drugiego stopnia – dla siedmiu. Z kolei w trzech kolejnych województwach mogą wystąpić burze z gradem. Przed upałami ostrzega również Rządowe Centrum Bezpieczeństwa. Upał jest szczególnie niebezpieczny dla osób starszych i dzieci.
Sotagliflozyna – lek na choroby nerek i cukrzycę pomaga uchronić się przed udarem
pojedynka:
Ponad miesiąc temu zmieniłam operatora na Orange( tel. tv i internet ) Teraz kilka razy dziennie razłącza mi się internet na laptopie. Na innych urządzeniach działa dobrze. Czy to winalaptopa? Pokaż pełną treść pytania ›
juranda67:
Czy po wygaśnięciu umowy z Orange na korzystanie z telefonu na kartę,muszę w dalszym ciągu ładować telefon co miesiąc? Czy mogę ładować dopiero jak wyczrepie się konto? Pokaż pełną treść pytania ›
Jerzyna:
Chciałbym dłużej porozmawiać z bliskim znajomym, jest to możliwe tylko przez telefon. Gdzie mogę sprawdzić czy jego telefon jest w sieci Orange tak jak mój? Pokaż pełną treść pytania ›