Co jednak zrobić, gdy przyjemna letnia pogoda zamienia się w upał, a lejący się żar z nieba odbiera nam przyjemność z wakacji, a na dodatek zagraża zdrowiu?
Po długiej zimie nadeszły w końcu oczekiwane cieplejsze dni. Dla niektórych wręcz za bardzo. Jak można sobie radzić ze zbyt wysoką temperaturą w mieszkaniach?
Bardzo silne burze, które przetaczają się nad terytorium Polski mogą łamać drzewa, zrywać dachy i trakcje elektryczne - ostrzega IMGW. BUrzom może towarzyszyć nie tylko silny wiatr ale także opady gradu.
Nadchodzą upały. W zachodniej i środkowej Polsce temperatura może osiągnąć w cieniu poziom ok. 35 stopni. Upały mogą stwarzać zagrożenie dla zdrowia i życia. Szczególnie narażeni są przewlekle chorzy oraz seniorzy.
Gdy słupek rtęci znajduje się w okolicach 30 stopni, możemy czuć się ospali i wyzuci z energii. Sięganie w takich sytuacjach po napoje energetyczne nie jest dobrym wyjściem. Lepszą alternatywą jest klasyczna mała czarna.
Lato to okres różnorodnych kulinarnych możliwości, z których grzechem byłoby nie skorzystać. Ale to także miesiące, kiedy nasz organizm zmaga się z wysokimi temperaturami, zmęczeniem i zwiększonym promieniowaniem słonecznym. Jak komponować letnie menu, by chronić zdrowie i urodę?
Meteorolodzy ostrzegają przed wiatrem i gradem. Weekend będzie co prawda upalny, ale występuje także zagrożenie ze strony silnych wiatrów i burz z gradem. Mogą także wystąpić niebezpieczne zjawiska takie jak trąby powietrzne - ostrzega IMGW.
Tropikalne upały, które nawiedziły nasz region, ostre słońce, „ciężkie”, przedburzowe powietrze, nagłe spadki ciśnienia – to warunki, które niestety sprzyjają omdleniom. Podczas takiej pogody ich liczba zwykle drastycznie rośnie. Warto jednak wiedzieć jak się w takiej sytuacji zachować.
Upalne dni lada chwila staną się normą. W czasie wolnym najlepiej poradzić sobie z nimi wybierając się nad jezioro lub na basen. Jednak co w sytuacji, kiedy cały dzień musimy spędzić w nieklimatyzowanym biurze lub mieszkaniu? Pomocne okażą się wentylatory, które w prosty i szybki sposób ułatwią zmagania z dusznymi upałami.
Nadmierna potliwość, czyli hiperhydroza, może mieć podłoże genetyczne, fizjologiczne lub emocjonalne. Bez względu na przyczynę, hiperhydroza utrudnia kontakty z innymi ludźmi i wprawia w zakłopotanie osoby dotknięte tą przypadłością.
Zasłabnięcia, omdlenia i co gorsze odwodnienia organizmu to w ostatnim czasie najpowszechniejsze typy dolegliwości. Przyczyną są trwające od kilku dni upały. Według lekarzy, najlepszym sposobem na ich przetrwanie jest picie dużych ilości wody.
Rozpoczynają się wakacje i sezon urlopowy - to czas swobody, beztroski, wypoczynku i relaksu. Niemniej jednak jest to również czas wielu zagrożeń. Uciążliwe upały, wysiłek fizyczny, nagły stres czy szok temperaturowy po zetknięciu z zimną wodą mogą wywołać zatrzymanie akcji serca.
Lekarzy dermatologów odwiedza coraz więcej pacjentów, skarżących się na miejscową nadpotliwość. Spocone dłonie, pachy, ręce, a w niektórych przypadkach twarz i plecy – są przyczyną dyskomfortu, a czasem objawem poważnej choroby – hiperhydrozy. Pocenie można skutecznie ograniczać i ,,suchą stopą” przejść nawet prze najgorętsze letnie miesiące.
Jak wykazały badania naukowców, prowadzone pod patronatem Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), kiedy temperatura przekracza 25 stopni C, ilość zgonów wzrasta o 30 proc. Spowodowane jest to przede wszystkim przegrzaniem organizmu, który broniąc się przed upałem wytwarza duże ilości potu, a wraz z nim wydala niezbędne do prawidłowego funkcjonowania składniki mineralne. Uzupełnienie ich odpowiedniego poziomu w organizmie stanowi klucz do zapewnienia prawidłowego funkcjonowania.
Człowiek to w 2/3 woda. Wie to każdy uczeń szkoły podstawowej. Niestety wiedza ta nie idzie w parze z powszechną dbałością o uzupełnianie tego podstawowego składnika organizmu, wspomagającego wszystkie procesy metaboliczne i ogólną sprawność. Tylko 44% Polaków deklaruje, że pije wodę codziennie. Większość (66%) tylko wtedy, gdy odczuwa pragnienie, które jest pierwszym sygnałem odwodnienia. Dlaczego warto pamiętać o regularnym sięganiu po wodę? Eksperci z różnych dziedzin, podają aż 21 powodów!
Sotagliflozyna – lek na choroby nerek i cukrzycę pomaga uchronić się przed udarem