Praca podczas upałów może być bardzo wykańczająca – zarówno dla pracowników fizycznych, jak i biurowych. To pracodawca ma obowiązek zapewnić pracownikom odpowiednie warunki do pracy podczas tak trudnej pogody. Dzięki temu praca może być wykonywana w bezpiecznych i higienicznych warunkach.
W czasie upałów nadmierne pocenie się stanowi dla wielu z nas problem. Dyskomfort z nim związany objawia się mokrymi plamami na ubraniach. Niestety czasem przestrzeganie zasad higieny osobistej i antyperspirantów nie pomaga. Oto przegląd metod walki z nadmiernym poceniem się.
Upały ostatnio dają się we znaki i w najbliższych dniach najprawdopodobniej nie zelżeją. Niektórzy świetnie je znoszą, zwłaszcza gdy mają okazję „zmagać się" z nimi spędzając urlop nad wodą lub w lesie. Pozostali jednak, nie będący w komfortowej sytuacji wakacyjnej, mają kłopoty z normalnym funkcjonowaniem przy wysokich temperaturach. Poniżej zatem dziesięć wskazówek, które pomogą przetrwać skwarne dni.
Upał doskwiera zwłaszcza osobom pracującym na zewnątrz, ale i pracowników biur trzeba przed nim chronić. Podczas upałów pracodawca ma dodatkowe obowiązki.
Ale czy wiemy dlaczego powinniśmy więcej pić podczas upałów? Czy każdy musi wypijać minimum 1,5 l płynów dziennie? Dlaczego lepiej pić systematycznie, małymi łykami, niż rzadko i „jednym haustem"? Okazuje się, że wiele osób nie potrafi… pić.
Osoby, które doświadczały ostatnio zaburzeń pracy żołądka i jelit, mogły zmagać się z tymi dolegliwościami ze względu na falę upałów, mówią uczeni.
Długie letnie słoneczne dni i wysokie temperatury to nie tylko doskonała okazja do weekendowej ucieczki z miasta i wypoczynku na świeżym powietrzu. To również czas, w którym sercowcy, przewlekle chorzy i osoby starsze muszą na siebie szczególnie uważać - alarmują lekarze.
Udar cieplny jest stanem przegrzania organizmu. Prawidłowo działający organizm dąży do zachowania równowagi cieplnej, czyli utrzymywania temperatury ciała w pewnym zakresie temperatur. Jest to tzw. termoregulacja. Jednak przy większej podaży ciepła ze strony organizmu lub ograniczonych możliwościach oddawania tego ciepła do otoczenia (wywołanych na przykład za dużą temperaturą otoczenia) albo większej podaży ciepła z otoczenia (upał, przebywanie bez osłony na otwartym słońcu), może dojść do zaburzenia mechanizmów termoregulacji i w efekcie przegrzania organizmu. Naturalna "klimatyzacja" organizmu ma po prostu swoją określoną wydajność, i jeśli jest zbyt gorąco to przestaje poprawnie pracować i dochodzi do przegrzania. Przegrzanie może skutkować stanem chorobowym czyli udarem cieplnym. W cięższych przypadkach udar cieplny może stanowić zagrożenie dla życia.
Co jednak zrobić, gdy przyjemna letnia pogoda zamienia się w upał, a lejący się żar z nieba odbiera nam przyjemność z wakacji, a na dodatek zagraża zdrowiu?
Po długiej zimie nadeszły w końcu oczekiwane cieplejsze dni. Dla niektórych wręcz za bardzo. Jak można sobie radzić ze zbyt wysoką temperaturą w mieszkaniach?
Bardzo silne burze, które przetaczają się nad terytorium Polski mogą łamać drzewa, zrywać dachy i trakcje elektryczne - ostrzega IMGW. BUrzom może towarzyszyć nie tylko silny wiatr ale także opady gradu.
Nadchodzą upały. W zachodniej i środkowej Polsce temperatura może osiągnąć w cieniu poziom ok. 35 stopni. Upały mogą stwarzać zagrożenie dla zdrowia i życia. Szczególnie narażeni są przewlekle chorzy oraz seniorzy.
Gdy słupek rtęci znajduje się w okolicach 30 stopni, możemy czuć się ospali i wyzuci z energii. Sięganie w takich sytuacjach po napoje energetyczne nie jest dobrym wyjściem. Lepszą alternatywą jest klasyczna mała czarna.
Lato to okres różnorodnych kulinarnych możliwości, z których grzechem byłoby nie skorzystać. Ale to także miesiące, kiedy nasz organizm zmaga się z wysokimi temperaturami, zmęczeniem i zwiększonym promieniowaniem słonecznym. Jak komponować letnie menu, by chronić zdrowie i urodę?
Meteorolodzy ostrzegają przed wiatrem i gradem. Weekend będzie co prawda upalny, ale występuje także zagrożenie ze strony silnych wiatrów i burz z gradem. Mogą także wystąpić niebezpieczne zjawiska takie jak trąby powietrzne - ostrzega IMGW.