Kiedy „dopada" cię skurcz mięśni, sięgnij po elektrolity, będą skuteczniejsze w osłabianiu skurczu niż zwykła woda, mówią eksperci z Edith Cowan University.
Lato coraz częściej obfituje w upały, więc warto szczególnie zadbać o to, by nasz organizm był dobrze nawodniony. Kolejne łyki wody nie sprawią, że dostarczysz orgnizmowi odpowiedniej ilości płynów.
Temperatury powyżej 30 stopni, ostre słońce, a niekiedy gwałtowne burze. Możemy cieszyć się letnią aurą, jednak nie dla wszystkich jest ona korzystna. W upalne dni należy pamiętać o dzieciach, seniorach, osobach chorych i o zwierzętach. Ważne jest także bezpieczeństwo związane ze zwiększonym zagrożeniem pożarowym.
Każdego lata tysiące ludzi umiera z powodu gorąca. Niemal w każdym przypadku można było uniknąć tragedii, gdyby wiedza o tym, jak zachowywać się w okresie upałów, była powszechna. Dla osób powyżej 60 roku życia letni skwar to sygnał alarmowy, aby zmienić codzienne nawyki.
Temperatura ma wpływ na to, jak reagujemy na leki - podczas upałów trzeba być szczególnie ostrożnym w przyjmowaniu medykamentów.
Zmiany klimatyczne mają przełożenie na stan naszego zdrowia. Okazuje się, że globalne ocieplenie sprzyja poważnym problemom zdrowotnym, szczególnie dotyczy to seniorów.
Nasze ciało w kilkudziesięciu procentach składa się z wody. Jej niedobory więc przekładają się na problemy z normalnym funkcjonowaniem. Podczas upałów szczególnie grozi nam odwodnienie, warto więc wypijać odpowiednie ilości wody.
Najlepszym sposobem na ugaszenie pragnienia podczas upału jest jedzenie bananów - twierdzą dietetycy. Banany znane były dotąd jako pełne witamin i minerałów owoce bogate w przeciwutleniacze. Teraz wiadomo, że w 100 g tego owocu znajduje się aż 75 g wody!
Jak przestrzega Światowa Organizacja Zdrowia (World Health Organization), upalna pogoda może skutkować nie tylko udarami cieplnymi, ale także nasilać istniejące choroby, np. problemy sercowo-naczyniowe, dolegliwości oddechowe, choroby nerek i zaburzenia psychiczne.
Upały są szczególnie niebezpieczne dla osób starszych. Skutki upałów mogą być poważne, a czasami prowadzą nawet do śmierci.
Fala upałów daje się we znaki wielu Polakom. O ile znoszenie wysokich temperatur powietrza w domach wydaje się łatwiejsze, o tyle zdecydowanie trudniej o to w pracy. Warto jednak pamiętać, że w tym szczególnym okresie na pracodawcy spoczywają dodatkowe obowiązki.
Niemal każdego lata przez kraj przetacza się fala upałów - czasem trwa zaledwie kilka dni, innym razem utrzymuje się przez cały miesiąc. W każdym razie zawsze jest tak samo niebezpieczna szczególnie dla osób starszych i mających problemy zdrowotne.
Klimatyzacja jest w Polsce powszechna w biurach i galeriach handlowych, ale rzadko kto instaluje ją w mieszkaniu. Podczas upałów, które wcale nie są u nas rzadkie latem, zwykle korzystamy z wentylatorów. Okazuje się jednak, że spanie przy włączonym „wiatraku" może nie być dobrym pomysłem.
W upalne dni osobom starszym należy się szczególna uwaga. W podeszłym wieku zaczynają występować zaburzenia w odczuwaniu pragnienia. Dodatkowo przygotowanie napoju może czasem sprawić trudność osobom starszym. Dlatego pamiętajmy w upalne dni o osobach starszych – członkach naszych rodzin i sąsiadach gdyż przegrzanie organizmu może prowadzić do niebezpiecznego dla zdrowia i życia udaru.
Lekarze i meteorolodzy ostrzegają przed rozpoczynającą się po raz kolejny tego lata falą ekstremalnych upałów. Temparatura w najbliższych dniach może sięgnąć nawet 36 stopni. Szczególnie narażone na skutki upału są osoby starsze, dzieci, chorzy, a także domowe zwierzęta.