W obchodzony od czterech lat Dzień Bezpiecznego Internetu (12 lutego) Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów przypomina, o czym należy pamiętać podpisując umowę z operatorem internetowym.
Kontrola wyrobów włókienniczych (m.in. bielizny osobistej, ręczników oraz tkanin) przeprowadzona przez Inspekcję Handlową na zlecenie UOKiK wykazała szereg uchybień. Najczęstsze z nich to: niewłaściwe oznakowanie, sprzeczne informacje dotyczące składu i konserwacji, brak danych dotyczących producenta i importera. Dotyczą one blisko 40% przebadanych produktów. Najgorzej wypadły produkty pochodzące z Chin, Indonezji, Indii, Wietnamu, Korei, Turcji, Tajwanu oraz Tajlandii – aż co drugi przebadany wzbudził wątpliwości Inspekcji Handlowej.
Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów apeluje do wszystkich konsumentów, żeby ze szczególną ostrożnością podchodzili do ofert „szybkich i tanich” pożyczek, proponowanych głównie przez instytucje niebędące bankami. Decydując się na zawarcie umowy zawsze należy ją dokładnie przeanalizować bądź poprosić o pomoc rzecznika konsumentów, który oceni zawarte w niej postanowienia.
Na rynku mogą znajdować się szkodliwe dla zdrowia pasty do zębów – Spearmint oraz Spearmint Tri Leaf - ostrzega Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Pasty zawierają groźną dla zdrowia substancję - glikol dietylenowy (DEG), używany m.in. do produkcji płynów do spryskiwaczy samochodowych.
Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów ostrzega przed nieuczciwymi klauzulami w umowach z operatorami telewizji kablowej. UOKiK przypomina, aby uważnie zapoznawać się z treścią podpisywanych dokumentów. Warto czytać regulaminy i załączniki. W przypadku umów - sprawdzić, czy dostawca nie umieścił we wzorcu klauzul, które mogą okazać się dla nas niekorzystne.
Pukający do drzwi akwizytor, to zapowiedź wygodnych zakupów w domu, pod warunkiem, że konsument zna swoje prawa, a przedsiębiorca je respektuje. Prezes UOKiK uznał, że spółka oferująca filtry do wody w sprzedaży bezpośredniej stosowała nieuczciwe praktyki.
Zbliża się Wielkanoc, a w związku z tym więcej czasu spędzamy na zakupach, przedświąteczna gorączka kupowania juz się zaczęła a wraz z nią powinniśmy być bardziej ostrożni przy nabywaniu towarów, zwłaszcza żywnościowych. Według badań przeprowadzonych przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, prawie 80% badanych kupuje artykuły żywnościowe zwracając uwagę głównie na cenę.
Z inicjatywy Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów rusza dziś ogólnopolska kampania promująca rzeczników konsumentów. 1.400 billboardów z hasłem "Nie daj się oskubać" będzie można zobaczyć w największych miastach, przy trasach wjazdowych i wyjazdowych, centrach handlowych oraz w okolicach szkół i uczelni. Kampania ma przypominać słabszym uczestnikom rynku, że w sporze z nieuczciwym przedsiębiorcą nie są sami.
Czy placówki medyczne złamały prawo pobierając wygórowane opłaty za udostępnienie dokumentacji medycznej? Wyjaśnić mają to postępowania wszczęte przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów.
Urząd Ochrony Konkurenci i Konsumentów ma zbadać, czy państwowe ośrodki medyczne działały wbrew prawu inkasując wygórowane kwoty za sporządzenie odpisów dokumentacji medycznej.
Urząd Ochrony Konsumentów i Konkurencji postanowił wziąć pod lupę wieczorne konkursy audiotele, nadawane na antenie Polsatu, TVN i TV 4 – podaje „Metro”. Urzędnicy mają sprawdzić, czy zasady ich przeprowadzania nie naruszają praw konsumentów.
Spółka Euro-net prowadząca sieć sklepów RTV Euro AGD wprowadzała konsumentów w błąd co do warunków sprzedaży ratalnej - uznał Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów i zobowiązał spółkę do zaniechania tej praktyki. Reklama "Raty 0%, bez żadnych kosztów" wcale nie oznaczała, że kredyt nic nie kosztuje.
Nieostrożność w czytaniu bankowych ofert może słono kosztować. Jeden nierozważny podpis potrafi wpłynąć na całe życie - ostrzega "Słowo Polskie - Gazeta Wrocławska".
Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów ostrzega przed nieuczciwymi firmami wysyłkowymi, które proponują łatwy zysk. Tym razem Urząd zwraca uwagę na Światową Komisję Finansową.
Wzrost koncentracji na rynku, ograniczenia w dystrybucji leków, rozwój importu równoległego oraz aptek internetowych to najważniejsze zjawiska zachodzące w sektorze farmaceutycznym, które przeanalizował UOKiK, zgłaszając uwagi do projektu nowelizacji prawa farmaceutycznego. Wątpliwości UOKiK wzbudziły przepisy wprowadzające ograniczenia liczby punktów aptecznych i aptek działających na danym terytorium, zawarte w propozycji zmian regulacji prawnych dotyczących rynku farmaceutycznego.