Takie zajęcia rekreacyjne, jak czytanie książki, uprawianie jogi i spędzanie czasu z rodziną oraz przyjaciółmi, mogą pomóc zmniejszyć ryzyko demencji.
30 maja br. odbyły się w Warszawie obchody 5-lecia Ekumenicznego Uniwersytetu Trzeciego Wieku, jedynej placówki tego typu w Polsce i w Europie. O misji i sytuacji EUTW po 5 latach rozmawiamy z prezesem Romanem Michalakiem.
Wiele osób powyżej 60. roku życia deklaruje, że chce żyć aktywnie i zdrowo, ale brak im wystarczającej wiedzy jak to zrobić. W odpowiedzi na te potrzeby Stowarzyszenie MANKO rozpoczęło projekt „Uniwersytet Trzeciego Wieku/ Klub Seniora promujący zdrowie”. Partnerem projektu jest Ministerstwo Zdrowia.
Zwiększenie aktywności fizycznej i społecznej wśród osób po 60. roku życia – to cele Ogólnopolskiego Programu Aktywności Fizycznej Seniorów „Bądź w Olimpijskiej Formie” pod patronatem Władysława Kozakiewicza. W ramach przedsięwzięcia realizowanego przez Fundację Zatrzymać Czas w całej Polsce seniorzy będą mogli spotkać się i poćwiczyć z legendarnym lekkoatletą.
W naszym kraju edukacja w zakresie języków obcych wśród seniorów staje się coraz popularniejsza. Dojrzałe osoby chcą uczyć się języka obcego z różnych przyczyn, nie tylko dla własnej przyjemności. Poszerzanie zdolności językowych nie jest przecież przewidziane jedynie dla osób młodych.
Dobiegła końca tegoroczna edycja ogólnopolskiej kampanii „Starszy Ratownik”, której celem była edukacja seniorów w dziedzinie podstawowych zasad udzielania pierwszej pomocy. W ramach inicjatywy odbyły się specjalne szkolenia, w których udział wzięło prawie 2 tys. seniorów w całym kraju.
Moda na bieganie stała się faktem. Polacy, bez względu na wiek, nie odczuwają już wstydu wynikającego z pokazywania się publicznie w stroju sportowym. Coraz chętniej biegają ludzie starsi, bo przecież chodzi tu nie tylko mile spędzony czas i aktywny odpoczynek, ale głównie o nasze zdrowie. Co ciekawe, wśród seniorów modne stają się ostatnio biegi maratońskie.
Na dziesięciu warszawskich Uniwersytetach Trzeciego Wieku rozpoczyna się właśnie kampania edukacyjna poświęcona wirusowi HIV. Akcję, która potrwa do końca grudnia, przygotowano z myślą o osobach po 50. roku życia i starszych. Jej celem jest poznanie słuchaczy z informacjami o profilaktyce i leczeniu wirusa wywołującego AIDS. Warsztaty poprowadzą edukatorzy certyfikowani przez Krajowe Centrum ds. AIDS.
23 października w kościele ewangelicko-augsburskim Świętej Trójcy odbyła się uroczysta inauguracja pierwszego w Polsce Ekumenicznego Uniwersytetu Trzeciego Wieku (EUTW).
Jak wynika z dostępnych badań i przeprowadzonych rozmów, swoje horyzonty coraz chętniej poszerzają osoby po 50. roku życia. Wstępują w szeregi słuchaczy Uniwersytetów Trzeciego Wieku albo uczestniczą w specjalistycznych szkoleniach.
Warszawa to kolejne miasto w Polsce, w którym powołano do życia Medyczny Uniwersytet Trzeciego Wieku (MUTW). Organizatorzy chcą zachęcić stołecznych seniorów do nauki, jak żyć długo, zdrowo i szczęśliwie.
W dniach 10-13 września odbyła się VI Ogólnopolska Konferencja Uniwersytetów Trzeciego Wieku, zorganizowana przez Federację UTW, Polsko-Amerykańską Fundację Wolności, Sądecki UTW i Fundację Instytut Studiów Wschodnich.Do Nowego Sącza przyjechało ok. 200 liderów, reprezentujących 80 tys. słuchaczy Uniwersytetów Trzeciego Wieku z całej Polski, byli również goście z zagranicy.
Najpierw dowiedzą się, jakie mają prawa, potem - jak wykonać szybką analizę psychiki złodzieja, a w końcu - jak się bronić - tego wszystkiego nauczą się uczestniczki programu „(Nie)bezpieczna babcia", który dzięki dofinansowaniu Fundacji „Fundusz Grantowy dla Płocka" zorganizowało Stowarzyszenie Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Płocku.
Towarzystwo Inicjatyw Twórczych i Polsko - Amerykańska Fundacja Wolności to organizatorzy konkursu „Seniorzy w akcji”, który miał promować projekty angażujące osoby starsze do działania na rzecz otoczenia i rozwijające współpracę międzypokoleniową. Efekt konkursu to podjęcie wielu przedsięwzięć, jednym z nich jest Szkoła Super Babci.
Seniorzy chcą się uczyć, jednak nie dla wszystkich starcza miejsc na Uniwersytetach III Wieku.