Niemożność wyboru etyki zamiast religii w polskich szkołach łamie Europejską Konwencję Praw Człowieka i Podstawowych Wolności, orzekł Trybunał w Strasburgu.
Po katastrofie prezydenckiego samolotu Tu-154, w której zginęli Lech i Maria Kaczyńscy oraz wielu znanych polityków, przedstawicieli sił zbrojnych, duchowieństwa oraz kombatanci, świat deklaruje swoje współczucie i żal.
Rak wykrywany jest co roku u około 3 mln 200 tys. Europejczyków. To druga w kolejności, po chorobach układu krążenia, przyczyna śmierci w Europie. Najczęściej spotykane odmiany choroby to rak płuc, rak piersi oraz rak jelita grubego.
Jak wynika z danych Eurostatu, w 2008 roku 17% ludności Unii Europejskiej (którą stanowi obecnie 27 państw), tj. nieco ponad 84 miliony osób, było zagrożonych ubóstwem. Ich dochód stanowiła suma poniżej progu ubóstwa.
Nowy rok nie będzie wyjątkiem jeśli chodzi o ceny w gospodarce - będzie drożej. Więcej zapłacą palacze, posiadacze diesli, amatorzy słodyczy czy kursanci prawa jazdy.
Naukowcy dokonali odkryć, które mogą otworzyć drogę do opracowania nowych i lepiej ukierunkowanych leków dla pacjentów zagrożonych udarem lub zawałem serca. Opisane w tym tygodniu w czasopiśmie Cell wyniki jako pierwsze pokazują obniżenie poziomu pewnego czynnika krzepnięcia krwi, biorącego udział w tworzeniu szkodliwych skrzepów w naczyniach krwionośnych, bez związanego z tym wzrostu ryzyka nadmiernego krwawienia z ran powierzchniowych.
Walka z białaczką została nagrodzona w dwóch z czterech kategorii niedawno rozstrzygniętego konkursu na Europejskiego Wynalazcę Roku. Szwajcarski chemik medyczny, dr Jürg Zimmermann, wraz amerykańskim onkologiem dr Brianem Drukerem zdobyli nagrodę w kategorii "Przemysł" za wynalezienie leku Glivec.
Komisja Europejska chciałaby utworzyć kolejne telefoniczne linie alarmowe zaczynających się od 116. Z numeru 116 006 mogłyby korzystać ofiary przestępstw, a z 116 117 - osoby potrzebujące pilnej porady lekarskiej.
Europejscy naukowcy pracują nad doskonaleniem opieki nad pacjentami cierpiącymi na białaczkę. Teraz zespół badaczy integruje prace czołowych grup prowadzących badania kliniczne, ich grup partnerskich, przedsiębiorców oraz małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP) z całej Europy, aby stworzyć sieć współpracy na rzecz postępów w opiece zdrowotnej i badaniach naukowych nad białaczką. Ostatecznym celem projektu ELN (Europejska sieć LeukemiaNet) jest uruchomienie Europejskiego Rejestru Badań Klinicznych nad Białaczką. Projekt został niedawno zaprezentowany w magazynie Cancerworld.
Znany z życiowych mądrości angielski historyk - Cyril Parkinson - zawsze powiadał, że biurokracja to najlepiej zorganizowana zaraza, która ma to do siebie, że raz powołana dla jakiegoś, nawet sensownego celu, gdy tylko go zrealizuje - co w sumie rzadko się zdarzało i zdarza - będzie nadal istniała i rozwijała się dla samej siebie.
Nadużywanie antybiotyków prowadzi do osłabienia naturalnej odporności i zagraża różnym terapiom medycznym, m. in. wszczepieniu endoprotezy stawu biodrowego, intensywnej opiece wcześniaków, leczeniu raka.
Komisja Europejska oraz Parlament Europejski uzgodniły założenia reformy usług na rynku telekomunikacyjnym Unii Europejskiej. Nowe przepisy mają wejść w życie już w przyszłym roku.Podstawowe założenia reformy to: zmiana operatora telefonu komórkowego w ciągu jednego dnia przy zachowaniu tego samego numeru, szybki internet bezpieczny dla dzieci i czytelne zasady mówiące kiedy można zablokować dostęp do sieci.
Nostalgia wywołana minioną epoką to również przywiązanie do przedmiotów, które bezapelacyjnie są z nią związane. Młodzi i starsi ulegają tej modzie, a rekwizyty cieszą się ogromną popularnością. Okazuje się, że nawet widok mleka w szklanej butelce może niejednego z nas przyprawić o szybsze bicie serca...
Coraz więcej z nas robi zakupy przez Internet. Okazuje się jednak, że w przypadku zakupów robionych za granicą, możemy napotkać na spore problemy.
Jak wynika z najnowszego badania Eurobarometru dotyczącego postaw wobec ubóstwa i wykluczenia społecznego 73% Europejczyków uważa, że bieda dotyka w ich kraju znaczną część społeczeństwa, a 89% oczekuje od swoich rządów podjęcia szybkich działań wobec tego problemu. Prezentacja Komisji Europejskiej poprzedza przyszłoroczny Europejski Rok Walki z Ubóstwem.