1 lipca 2011 roku Polska obejmuje Przewodnictwo w Radzie UE. W tym czasie będzie odpowiedzialna za organizację spotkań UE, nadawała kierunek polityczny Unii, dbała o jej rozwój, integrację oraz bezpieczeństwo.
Wczoraj w Warszawie zmarł po ciężkiej chorobie Jan Kułakowski, dyplomata, prawnik, europarlamentarzysta, kawaler Orderu Orła Białego, jeden z głównych negocjatorów wstąpienia Polski do Unii Europejskiej. Miał 81 lat.
Dynamika, pozytywna energia i solidarność – to główne wartości, które ma nieść ze sobą logo nadchodzącej pierwszej w historii polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej, przedstawione przez premiera Donalda Tuska. Logo zostało zaprojektowane przez twórcę słynnego logo „Solidarności” Jerzego Janiszewskiego i zawiera elementy nawiązujące do legendarnego znaku.
W ciągu ostatnich dwóch lat bardzo wyraźnie zmalało poparcie Polaków dla wprowadzenia w naszym kraju wspólnej europejskiej waluty - wynika z badania zrealizowanego przez CBOS. Spadek akceptacji przyjęcia przez nasz kraj wspólnej waluty często bywa tłumaczony kryzysem finansowym w niektórych krajach eurolandu, co uświadomiło Polakom, że przystąpienie do strefy euro nie gwarantuje stabilności gospodarczej i finansowej państwa.
Setki tysięcy osób w podeszłym wieku w całej Europie walczy o przeżycie każdego dnia. Wielu cierpi z powodu szokującego poziom ubóstwa. Wydają się być ignorowani przez polityków i często są postrzegani jako osoby nieproduktywne i bezwartościowe w nowoczesnym społeczeństwie. Tymczasem prawa człowieka starszego pokolenia nie mogą być podważane, gdy rządy wprowadzają swoje programy walki z kryzysem.
7 lipca 2010 Komisja Europejska rozpoczęła ogólnoeuropejską debatę publiczną na temat sposobu zapewnienia adekwatnych, trwałych i bezpiecznych emerytur i możliwości UE wsparcia wysiłków państw członkowskich.
Wystartował portal "e-Justice" mający na celu ułatwienie obywatelom, przedsiębiorcom i prawnikom dostępu do wymiaru sprawiedliwości wszystkich krajów Unii Europejskiej. Portal umożliwia dostęp do informacji o prawie UE oraz prawie wewnętrznym wszystkich państw członkowskich.
Nadszedł wyczekiwany urlop, a wraz z nim ciekawa podróż i zakup pamiątek z wyjazdu. Oprócz figurek, muszli, statków w butelce, lokalnej biżuterii, etc., lubimy przywozić do kraju coś, co pozwala na reminescencje podobne do tych wywołanych przez magdalenki u Prousta. Tu jednak należy zachować ostrożność, prawo UE nie zezwala na wwożenie niektórych produktów.
Z badań przeprowadzonych przez Eurostat w 2009 roku wynika, że ceny żywności i napojów bezalkoholowych były o 36% niższe w naszym kraju niż średnio w Unii Europejskiej. W Polsce było najtaniej.
Producent słynnej Nutelli, włoska firma Ferrero, obawia się, że Europarlament może wprowadzić nakaz umieszczania na produkcie informacji podobnych do ostrzeżeń znajdujących się na papierosach. Unia Europejska chce bowiem zakazu reklamowania towarów wysokokalorycznych jako elementów zrównoważonej diety.
Niemożność wyboru etyki zamiast religii w polskich szkołach łamie Europejską Konwencję Praw Człowieka i Podstawowych Wolności, orzekł Trybunał w Strasburgu.
Po katastrofie prezydenckiego samolotu Tu-154, w której zginęli Lech i Maria Kaczyńscy oraz wielu znanych polityków, przedstawicieli sił zbrojnych, duchowieństwa oraz kombatanci, świat deklaruje swoje współczucie i żal.
Rak wykrywany jest co roku u około 3 mln 200 tys. Europejczyków. To druga w kolejności, po chorobach układu krążenia, przyczyna śmierci w Europie. Najczęściej spotykane odmiany choroby to rak płuc, rak piersi oraz rak jelita grubego.
Jak wynika z danych Eurostatu, w 2008 roku 17% ludności Unii Europejskiej (którą stanowi obecnie 27 państw), tj. nieco ponad 84 miliony osób, było zagrożonych ubóstwem. Ich dochód stanowiła suma poniżej progu ubóstwa.
Nowy rok nie będzie wyjątkiem jeśli chodzi o ceny w gospodarce - będzie drożej. Więcej zapłacą palacze, posiadacze diesli, amatorzy słodyczy czy kursanci prawa jazdy.