Struktura populacji Unii Europejskiej zmienia się. Eurospołeczeństwo starzeje się - w styczniu 2010 roku w 27 krajach UE mieszkało nieco ponad 87 mln osób w wieku 65 lat i starszych, co stanowiło około 17,4% całkowitej populacji. Porównano te dane do statystyk z pierwszego stycznia 1985 roku, kiedy w 27-ce krajów należących obecnie w UE było 59,3 mln osób w wieku 65 i starszych (12,8% ogółu ludności).
Wczorajsza debata na temat ACTA zakńczyła się po godzinie 21. Jednym z jej rezultatów jest przedstawienie przez rząd zobowiązań dotyczących tego dokumentu i działań przed jego złożeniem do ratyfikacji. Wśród deklaracji znalazła się między innymi taka, że jeśli debata tocząca się w kraju dostarczy dostatecznych argumentów, by nie ratyfikować ACTA , Polska tego nie zrobi
W Kancelarii Prezesa Rady Ministrów rozpoczęła się debata na temat umowy ACTA. Na spotkanie zaproszone zostały osoby, które zabierały głos w sprawie ACTA - również w internecie a także 100 obywateli, którzy zgłosili sie przez formularz na stronie. Przyłączyć się do niej można również online.
Premier Donald Tusk podczas konferencji prasowej oświadczył, że proces ratyfikacji przez Polskę międzynarodowej umowy ACTA zostanie zawieszony przynajmniej na okres jednego roku. Zapowiedział też szerokie konsultacje dotyczące nie tylko kontrowersyjnego dokumentu, ale także zmian w polskim prawie związanych z ochroną prawa własności intelektualnej w Internecie.
Unia Europejska zarejestrowała w w rejestrze gwarantowanych tradycyjnych specjalności nazwę „kabanosy”. Obecnie 9 polskich produktów zostało zarejestrowanych w kategorii Gwarantowana Tradycyjna Specjalność.
"W Unii Europejskiej szkodliwe i ryzykowne spożycie alkoholu stanowi drugi wśród najważniejszych czynników ryzyka chorób i przedwczesnych zgonów. Szkodliwe spożywanie alkoholu stanowi istotny problem społeczny. Dlatego niezbędne są wszechstronne i efektywne polityki dotyczące alkoholu na poziomie krajów, regionów i Unii Europejskiej" - ogłosili w raporcie uczestnicy Europejskiej Konferencji Ekspertów Medyczne i Ekonomiczne Aspekty Używania Alkoholu (MEDUSA).
Niskie zarobki nauczycieli i brak odpowiedniego wyposażenia szkół to jedne z licznych problemów o światy. Polscy belfrzy nie powinni jednak narzekać, bo choć ich zarobki plasują się poniżej średniej, to pracują najkrócej.
Od 1 września zostaną wprowadzone nowe wzory paszportów, paszportów służbowych, paszportów dyplomatycznych oraz paszportów tymczasowych. Polskie paszporty będą teraz zawierały m.in. tłumaczenia objaśnień danych personalnych we wszystkich językach Unii Europejskiej oraz informację o tym, że na terytorium państwa niebędącego członkiem UE polski obywatel ma prawo skorzystać z pomocy dyplomatyczno-konsularnej każdego z państw UE.
Do 2020 roku 23 kraje Unii Europejskiej planują wdrożenie innowacyjnych rozwiązań informacyjno-komunikacyjnych, które umożliwią swobodny przepływ danych medycznych pacjentów. W Polsce trwa już pilotażowa realizacja systemu e-Recepty.
Dziś ilekroć kupuje się ser, czekoladę, czy wędlinę, trudno mieć pewność czy nabywany produkt jest właśnie tym, czego się oczekuje. Artykuł nazwany czekoladą miewa niewielkie ilości kakao, wędliny zawierają nadmiar wody, a ser może być zrobiony z tłuszczu. Aby chronić konsumentów, Unia Europejska wprowadza nowe zasady etykietowania.
1 lipca 2011 roku Polska obejmuje Przewodnictwo w Radzie UE. W tym czasie będzie odpowiedzialna za organizację spotkań UE, nadawała kierunek polityczny Unii, dbała o jej rozwój, integrację oraz bezpieczeństwo.
Wczoraj w Warszawie zmarł po ciężkiej chorobie Jan Kułakowski, dyplomata, prawnik, europarlamentarzysta, kawaler Orderu Orła Białego, jeden z głównych negocjatorów wstąpienia Polski do Unii Europejskiej. Miał 81 lat.
Dynamika, pozytywna energia i solidarność – to główne wartości, które ma nieść ze sobą logo nadchodzącej pierwszej w historii polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej, przedstawione przez premiera Donalda Tuska. Logo zostało zaprojektowane przez twórcę słynnego logo „Solidarności” Jerzego Janiszewskiego i zawiera elementy nawiązujące do legendarnego znaku.
W ciągu ostatnich dwóch lat bardzo wyraźnie zmalało poparcie Polaków dla wprowadzenia w naszym kraju wspólnej europejskiej waluty - wynika z badania zrealizowanego przez CBOS. Spadek akceptacji przyjęcia przez nasz kraj wspólnej waluty często bywa tłumaczony kryzysem finansowym w niektórych krajach eurolandu, co uświadomiło Polakom, że przystąpienie do strefy euro nie gwarantuje stabilności gospodarczej i finansowej państwa.
Setki tysięcy osób w podeszłym wieku w całej Europie walczy o przeżycie każdego dnia. Wielu cierpi z powodu szokującego poziom ubóstwa. Wydają się być ignorowani przez polityków i często są postrzegani jako osoby nieproduktywne i bezwartościowe w nowoczesnym społeczeństwie. Tymczasem prawa człowieka starszego pokolenia nie mogą być podważane, gdy rządy wprowadzają swoje programy walki z kryzysem.