Tegoroczne wybory do Parlamentu Europejskiego zostały także zauważone przez jedną z największych amerykańskich firm. Na głównej stronie przeglądarki Google pojawiło się "doodle" związane z wyborami.
Dokładnie 10 lat temu, 1 maja 2004 roku, Polska po kilku latach negocjacji i bycia państwem stowarzyszonym z Unią Europejską, stała się pełnoprawnym członkiem tej organizacji. Do UE wstępowaliśmy w licznym gronie innych państw. Oprócz Polski, w największym rozszerzeniu w historii UE, wstąpiły również Cypr, Czechy, Estonia, Litwa, Łotwa, Malta, Polska, Słowacja, Słowenia oraz Węgry.
Przewodniczący Parlamentu Europejskiego Martin Schulz wydał oświadczenie, w którym pisze, że za wszelką cenę trzeba uniknąć dalszego rozlewu krwi na Ukrainie.
Wraz z zaognianiem się sytuacji na Ukrainie oddala się możliwość zbliżenia tego kraju z UE i tym samym rozwiewają się związane z tym nadzieje wielu Ukraińców. Rozczarowani są także Polacy, którzy wspierali program Partnerstwa Wschodniego i przyszłe członkostwo Ukrainy w UE.
Dla mieszkańców biedniejszych regionów świata Europa wydaje się być kraina mlekiem i miodem płynąca. Tymczasem kryzys, wydłużenie średniej długości życia oraz obniżona dzietność skutkuje zmniejszeniem funduszy przeznaczonych na świadczenia dla najstarszych obywateli.
Tegorocznym laureatem Pokojowej Nagrody Nobla została Unia Europejska. Nagroda została przyznana za "ponad sześć dekad działań na rzecz wzrostu pokoju i pojednania, demokracji i praw człowieka w Europie".
Sondaż Eurobarometr Active Ageing, który ujawnia uderzające różnice w opiniach na temat wieku i kwestii z nim związanych w różnych krajach europejskich.
Parlament Europejski odrzucił międzynarodową umowę o zwalczaniu handlu artykułami podrabianymi (ACTA). Zdecydowana większość, 478 europosłów, głosowała przeciwko umowie utrudniającej zdaniem wielu - swobodne korzystanie z Internetu.
W ciągu ostatniego roku zaufanie Polaków do Unii Europejskiej spadło o 13%. Tylko 25% z nas ufa wspólnej walucie euro - wynika z przedstawionego przez wydawnictwo Reader’s Digest badania European Trusted Brands.
Premier przyznał, że nie miał racji w sprawie porozumienia ACTA. Poinformował też, że zaproponował Europejskiej Partii Ludowej odrzucenie dokumentu w debacie w Parlamencie Europejskim.
Struktura populacji Unii Europejskiej zmienia się. Eurospołeczeństwo starzeje się - w styczniu 2010 roku w 27 krajach UE mieszkało nieco ponad 87 mln osób w wieku 65 lat i starszych, co stanowiło około 17,4% całkowitej populacji. Porównano te dane do statystyk z pierwszego stycznia 1985 roku, kiedy w 27-ce krajów należących obecnie w UE było 59,3 mln osób w wieku 65 i starszych (12,8% ogółu ludności).
Wczorajsza debata na temat ACTA zakńczyła się po godzinie 21. Jednym z jej rezultatów jest przedstawienie przez rząd zobowiązań dotyczących tego dokumentu i działań przed jego złożeniem do ratyfikacji. Wśród deklaracji znalazła się między innymi taka, że jeśli debata tocząca się w kraju dostarczy dostatecznych argumentów, by nie ratyfikować ACTA , Polska tego nie zrobi
W Kancelarii Prezesa Rady Ministrów rozpoczęła się debata na temat umowy ACTA. Na spotkanie zaproszone zostały osoby, które zabierały głos w sprawie ACTA - również w internecie a także 100 obywateli, którzy zgłosili sie przez formularz na stronie. Przyłączyć się do niej można również online.
Premier Donald Tusk podczas konferencji prasowej oświadczył, że proces ratyfikacji przez Polskę międzynarodowej umowy ACTA zostanie zawieszony przynajmniej na okres jednego roku. Zapowiedział też szerokie konsultacje dotyczące nie tylko kontrowersyjnego dokumentu, ale także zmian w polskim prawie związanych z ochroną prawa własności intelektualnej w Internecie.
Unia Europejska zarejestrowała w w rejestrze gwarantowanych tradycyjnych specjalności nazwę „kabanosy”. Obecnie 9 polskich produktów zostało zarejestrowanych w kategorii Gwarantowana Tradycyjna Specjalność.