Od 1 stycznia 2007 do końca roku 2013 Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji prowadzić będzie nowy program edukacyjny Unii Europejskiej "Uczenie się przez całe życie" ("Life Long Learning"). Celem programu jest promowanie dialogu międzykulturowego, integracji europejskiej, a także pomoc w samorealizacji i ćwiczeniu przedsiębiorczości.
W Unii Europejskiej trwa akcja edukacyjna „Ciśnienie pod kontrolą”, której celem jest uświadomienie kierowcom, jak ważna rolę dla bezpieczeństwa jazdy odgrywa regularny pomiar ciśnienia powietrza w kołach. Z różnych badań wynika, że aż 70 proc. samochodów na drogach ma za niskie ciśnienie w oponach.
Kilka dni temu weszła w życie dyrektywa Unii Europejskiej nakazująca wszystkim państwom członkowskim zmianę przepisów dotyczących równego traktowania kobiet i mężczyzn w dziedzinie zatrudnienia i pracy - informuje Gazeta Prawna.
Dyrektorzy domów pomocy społecznej powinni dostosować te ośrodki do, wygórowanych, jak na nasze warunki, standardów unijnych. Mają na to czas do końca roku, zapowiadają jednak, że podany termin jest nierealny - informuje Kurier Poranny.
W 2010 w Unii Europejskiej będzie więcej osób pomiędzy 55 a 64 rokiem życia niż między 15 a 24. Taką prognozę austriackiego ministra opieki społecznej przedstawia serwis „Newsvine”.
Ministrowie z państw członkowskich Unii Europejskiej chcą internetu, który byłby dostępny dla wszystkich. UE zamierza w ten sposób stworzyć społeczeństwo inforamcyjne bez barier dla grup zagrożonych wykluczeniem społecznym. Ministrowie, którzy podpisali Deklarację Ryską wezwali również Komisję Europejską do pilnego podjęcia kwestii aktywności osób starszych i ich niezależnego życia w społeczeństwie informacyjnym.
Karta daje prawo do świadczeń zdrowotnych, które okażą się niezbędne z medycznego punktu widzenia w czasie pobytu na terytorium innego państwa członkowskiego Unii Europejskiej. O zakresie usług medycznych - w razie potrzeby - zdecyduje lekarz, w ramach koszyka świadczeń obowiązującego w danym kraju. Powinien on udzielić wszystkich niezbędnych świadczeń umożliwiających właścicielowi karty kontynuowanie pobytu w danym kraju bez potrzeby powrotu do Polski.
7 kwietnia bieżącego roku Unia Europejska już po raz czwarty wydała zbiór wskazówek i zaleceń, pomocnych w walce z rakiem piersi. Nowe wytyczne mają na celu zapewnienie wyższej jakości badań i diagnozy nowotworów piersi.
Akademia Rozwoju Filantropii w Polsce opublikowała pracę poświęconą problemowi dyskryminacji osób po 50 roku życia. Jest ona efektem projektu „Stop dyskryminacji osób starszych” sfinansowanego ze środków UE, realizowanego przez ARP i organizacje seniorskie z ośmiu polskich miast. Zamieszczono w niej analizy ekspertów i opinie osób starszych na temat dyskryminacji wiekowej w społeczeństwie, na rynku pracy i w służbie zdrowia.
W ciągu ostatnich kilku lat w polityce UE dokonał się duży postęp w zakresie promowania zasady równego traktowania. Przeciwdziałanie dyskryminacji zostało uznane za jedno z większych wyzwań, z jakimi musi zmierzyć się Wspólnota Europejska. Dostrzeżono, że dyskryminacja przynosi ogromne straty społeczno-gospodarcze i może okazać się przeszkodą w osiągnięciu ważnych celów UE.