Byłem. Widziałem. Po co jechać jeszcze raz? Niekiedy porzucamy koncepcję podróży do jakiegoś miejsca tylko dlatego, że już tam byliśmy. Czy słusznie? Zabytki podobne kopalni w Wieliczce nie zmieniają się wprawdzie - tak jak była z soli, tak z soli pozostała. Zmienia się jednak sposób ich udostępniania: przybywa atrakcji oraz interesujących propozycji spędzenia wolnego czasu. Zajrzyjmy zatem do Wieliczki.
Jeśli zastanawiasz się, czy warto spędzić wakacje w Turcji, albo już się tam wybierasz i chcesz zaplanować także zwiedzanie ciekawych miejsc, ta wystawa może bardzo Ci pomóc. Od 30 kwietnia na Placu Zamkowym mieszkańcy Warszawy i turyści będą mogli podziwiać wystawę zdjęć poświęconą tureckim zabytkom wpisanym na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
Pomimo, że Chorwacja jest małym państwem, posiada stosunkowo dużo pozycji na Światowej Liście Dziedzictwa Kulturowego UNESCO. W tym roku, po procedurze trwającej aż sześć lat, UNESCO podjęło oficjalną decyzję o przyjęciu stećki - średniowiecznych nagrobków charakterystycznych dla regionów chorwackich - do grona zabytków o wyjątkowej, powszechnej wartości. Przedstawiamy pokrótce wszystkie chorwackie obiekty, które do tej pory znalazły się na Liście.
Międzynarodowy Komitet Programu UNESCO Pamięć Świata zdecydował o wpisaniu na Światową Listę dwóch zgłoszonych przez Polskę obiektów. Za zabytki o światowym znaczeniu historycznym i cywilizacyjnym uznano Księgę Henrykowską oraz Akta Braci Czeskich.
Księga Henrykowska i Akta Braci Czeskich polskimi propozycjami na Listę "Pamięć Świata" UNESCO - zdecydował Polski Komitet Programu "Pamięć Świata" UNESCO, któremu przewodniczy Naczelny Dyrektor Archiwów Państwowych prof. Władysław Stępniak.
Na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO wpisano kolejne polskie zabytki. Trafiły na nią drewniane cerkwie w polskim i ukraińskim regionie Karpat oraz kopalnia soli w Bochni i wielicki Zamek Żupny. Był to pierwszy wpis polskich zabytków na Listę UNESCO od 7 lat – ostatnio, w 2006 r., wpisano na nią Halę Stulecia we Wrocławiu.
W ubiegłą niedzielę organizacja UNESCO wpisała portugalskie fado na Listę Dziedzictwa Niematerialnego. Tym samym tradycyjna pieśń o tęsknocie, będąca istotnym elementem portugalskiej tożsamości, została uznana za ważnym element dziedzictwa całej ludzkości.
21 kwietnia UNESCO wraz z 32 instytucjami partnerskimi zainicjuje działanie Światowej Biblioteki Cyfrowej, w której zgromadzone zostaną unikatowe materiały z bibliotek i archiwów z całego świata. Biblioteka istniejąca w postaci portalu internetowego umożliwi wszystkim zainteresowanym bezpłatny dostęp do rękopisów, map, rzadkich książek, filmów, nagrań i fotografii.
W Konsulacie Generalnym RP w czeskiej Ostrawie zostanie dziś otwarta wystawa „Jerzy Giedroyc i Kutura”, poświęcona problematyce czeskiej, jaka pojawiała się na łamach paryskiego pisma „Kultura”. Ekspozycja jest częścią obchodów ogłoszonego przez Sejm i UNESCO Roku Jerzego Giedroycia.