Jak dowodzą badania, osoby w podeszłym wieku mają problem z tak zwaną pracą wielozadaniową, która polega na wykonywaniu w tym samym czasie kilku czynności. Jednoczesne czytanie i oglądanie telewizji dla seniora może być trudnością, ale nie jest niemożliwe. Naukowcy twierdzą, że można się tego nauczyć.
Związek pomiędzy podejmowaniem różnorodnych aktywności umysłowych a uniknięciem demencji jest bezsprzeczny. Jeśli chce się utrzymać dobrą kondycję fizyczną można podejmować takie działania jak praca w ogrodzie, spacery, joga, czy zabawy z wnukami. W przypadku umysłu trzeba innych działań, można tu wymienić np. rozwiązywanie szarad, gry komputerowe i planszowe, tego rodzaju aktywności jest jednak o wiele więcej.
Marcin Byczuk, doktorant Politechniki Łódzkiej, zbudował urządzenie mogące odczytywać ludzkie myśli - pisze Gazeta Wyborcza. Wynalazek może wprost zrewolucjonizować życie niepełnosprawnych. Przykładowo, osoby całkowicie sparaliżowane mogłyby dzięki niemu pisać na komputerze.
Jak pokazują najnowsze badania, to przede wszystkim warzywa a nie owoce pomagają zachować świeżość umysłu i powstrzymują jego starzenie się. Sześcioletnie badania wykazały, że starsi ludzie, którzy jedli warzywa dwa razy dziennie, wykazywali zdolności poznawcze na poziomie osób o pięć lat młodszych od nich.
Wysokość ilorazu inteligencji i sprawność fizyczna w okresie dziecięcym w dużej mierze decydują o poziomie zdolności poznawczych w starszym wieku.
Naukowcy z McMaster University, na podstawie przeprowadzonych przez siebie badań, doszli do wniosku, że seniorzy, zazwyczaj mający większe problemy z podzielnością uwagi niż ludzie młodzi, mogą zniwelować te trudności poprzez odpowiednie ćwiczenia. Z wiekiem coraz trudniej przychodzi wykonywanie choćby dwóch czynności jednocześnie, ale doskonalenie zaproponowane przez naukowców może pozwolić osobom starszym na swobodę robienia kilku rzeczy naraz.
60 letni Japończyk pobił rekord Guinnesa w zapamiętywaniu ilości cyfr po przecinku składających na liczbę pi. Zapamiętał ich 100.000. Pokonał tym samym rekord ustanowiony przez samego siebie w 1995 roku, a wynoszący 83.431 miejsc po przecinku.
93 letni mieszkaniec domu spokojnej starości gra w tenisa w swojej sypialni. Niemożliwe? Ależ jak najbardziej - używając elektronicznej rękawicy, nasyconej odpowiednimi czujnikami i wirtualnego hełmu nawet sędziwy staruszek może rozegrać partię tenisa.
Starsze kobiety, które piją średnią ilość alkoholu mają odrobinę lepszy poziom funkcji umysłowych niż kobiety niepijące. Potwierdzają to studia przeprowadzone w grupie ponad 7000 kobiet w wieku 65 lat i więcej.
Naukowcy z the University of Massachusetts Lowell odkryli, że jabłka i sok jabłkowy mają niebagatelny wpływ na podwyższenie aktywności mózgu.
Nigdy nie jest za późno, by zacząć o siebie dbać. Zdarza się, że nie mamy wpływu zarówno na swoje zdrowie fizyczne, jak i psychiczne. Nie warto jednak bezwolnie poddawać się temu, co przynosi los. Oto kilka prostych wskazówek jak poprawić samopoczucie, wzmocnić ciało i ducha, nawet jeśli zyskało się miano seniora.
Utrzymanie odpowiedniej kondycji fizycznej i umysłowej jest bardzo ważne w każdym wieku. Będąc na emeryturze trzeba o siebie dbać szczególnie, by jak najdłużej móc się cieszyć ciężko wypracowanym odpoczynkiem.
Im więcej seniorów pokolenia powojennego wyżu demograficznego przekracza 60 rok życia, tym częściej wielu z nich zaczyna się martwić o stan swojego umysłu i ewentualne możliwości jego pogorszenia się. Faktem jest, że ludzie żyją dłużej, ale co z tego jeśli kondycja fizyczna, a co najważniejsze mózg nie pozwala na radość z życia do późnych lat starości.
Obawiasz się, że Twoja intelektualna sprawność z biegiem lat pozostawia coraz więcej do życzenia? Jest na to rada! Sekret wiecznej młodości mózgu tkwi przede wszystkim w odpowiednim nastawieniu psychicznym i przekonaniu, że na niemal wszystkie zaburzenia poznawcze jest sposób. A konkretnie 12 sposobów.
W dzisiejszych czasach wielu ludzi oburza się na nazywanie ich seniorami. Starzenie się jest postrzegane w kategoriach kłopotliwego problemu - zarówno dla jednostki jak i dla społeczeństwa, a stereotypy dotyczące seniorów należą do tych najsilniej zakorzenionych. Być osobą starszą - to nieodparcie kojarzy się z mniejszymi możliwościami fizycznymi i umysłowymi, mniejszą "przydatnością", niekiedy także z chorobami i biedą. Czy jednak te stereotypy mają coś wspólnego z rzeczywistością?