Nigdy nie jest za późno, by zacząć o siebie dbać. Zdarza się, że nie mamy wpływu zarówno na swoje zdrowie fizyczne, jak i psychiczne. Nie warto jednak bezwolnie poddawać się temu, co przynosi los. Oto kilka prostych wskazówek jak poprawić samopoczucie, wzmocnić ciało i ducha, nawet jeśli zyskało się miano seniora.
Utrzymanie odpowiedniej kondycji fizycznej i umysłowej jest bardzo ważne w każdym wieku. Będąc na emeryturze trzeba o siebie dbać szczególnie, by jak najdłużej móc się cieszyć ciężko wypracowanym odpoczynkiem.
Im więcej seniorów pokolenia powojennego wyżu demograficznego przekracza 60 rok życia, tym częściej wielu z nich zaczyna się martwić o stan swojego umysłu i ewentualne możliwości jego pogorszenia się. Faktem jest, że ludzie żyją dłużej, ale co z tego jeśli kondycja fizyczna, a co najważniejsze mózg nie pozwala na radość z życia do późnych lat starości.
Obawiasz się, że Twoja intelektualna sprawność z biegiem lat pozostawia coraz więcej do życzenia? Jest na to rada! Sekret wiecznej młodości mózgu tkwi przede wszystkim w odpowiednim nastawieniu psychicznym i przekonaniu, że na niemal wszystkie zaburzenia poznawcze jest sposób. A konkretnie 12 sposobów.
W dzisiejszych czasach wielu ludzi oburza się na nazywanie ich seniorami. Starzenie się jest postrzegane w kategoriach kłopotliwego problemu - zarówno dla jednostki jak i dla społeczeństwa, a stereotypy dotyczące seniorów należą do tych najsilniej zakorzenionych. Być osobą starszą - to nieodparcie kojarzy się z mniejszymi możliwościami fizycznymi i umysłowymi, mniejszą "przydatnością", niekiedy także z chorobami i biedą. Czy jednak te stereotypy mają coś wspólnego z rzeczywistością?
Starsze panie pijące niewielkie ilości alkoholu mają nieco większą sprawność umysłową od tych, które całkowicie zrezygnowały z alkoholu - stwierdzili naukowcy po przeprowadzeniu badań z udziałem 7 tys. starszych kobiet.
Nowe odkrycie amerykańskich naukowców wskazuje, że jedzenie mlecznej czekolady może poprawiać funkcjonowanie mózgu.
Jak sprawić, żeby mimo upływu lat nasz umysł nadal świetnie pracował? Warto zastosować parę sprawdzonych sposobów.
Niedawno opublikowane badania dowodzą, żę starsi ludzie cierpiący na nieuleczalne choroby takie jak rak czy choroby serca, są w stanie zaakceptować większy ból czy nawet niepełnosprawność ruchowąjako wynik leczenia, ale kategorycznie odrzucają możliwość pogorszenia się stanu ich umysłu.
10 minut ćwiczeń dziennie pomaga zachować formę- twierdzi Tamako Kondo, mieszkanka Tokio. 80-latce nie chodzi jednak o ładną sylwetkę, lecz o sprawny umysł. Uczestniczy ona w japońskim programie „trening umysłu” i codziennie rozwiązuje quizy i proste zadnia arytmetyczne.