Do laboratorium, w którym prowadzimy badania dotyczące trenowania zdolności poznawczych, przychodzi pani Alicja, jedna z uczestniczek programu, elegancka, zadbana sześćdziesięciolatka. Zjawia się przed czasem, więc oferuję herbatę i „coś do czytania”. „Nie, dziękuję – odpowiada – wie pani, odkąd mam iPada, już się tak nie denerwuję czekaniem. Teraz mogę sobie sprawdzić maila, poczytać co na internecie, zagrać w angry birds, czasami na Facebooka coś nowego wrzucę…” – o swoich badaniach na styku neuronauki i psychologii pisze Anna Maria Wieczorek.
Robotyczne ramię, opracowane przez zespół europejskich naukowców, przyczyni się w pewnym stopniu do zapewnienia niezależności poważnie sparaliżowanym osobom. Ramię może być sterowane intuicyjnie, co oznacza, że wystarczy pomyśleć o użyciu go, aby się poruszyło.
Z badań Komisji Europejskiej wynika, że polscy seniorzy zajmują ostatnie, 27 miejsce wśród krajów Unii pod względem aktywności fizycznej, społecznej i zawodowej. Dlaczego tak się dzieje?
Czy gry oparte na biegłości, takie jak szachy czy poker, są nazbyt złożone, aby umysł zdołał je pojąć, a opanowanie ich było niemożliwe?
69% Polaków uważa, że pozytywne myślenie może przyczyniać się do odzyskania zdrowia - wskazują wyniki raportu przedstawionego przez Euro RSCG Sensors. Ankietowani twierdzą, że ludzki mózg może wpływać na powstanie i rozwój choroby oraz na odzyskanie zdrowia.
Badaczki z Interdyscyplinarnego Centrum Stosowanych Badań Poznawczych Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej opracowują metodę, której celem jest wspomaganie sprawności intelektualnej osób w wieku emerytalnym.
Podobnie jak ciało lepiej funkcjonuje, gdy jest wyćwiczone, tak mózg łatwiej radzi sobie, jeśli zostanie poddany odpowiedniemu treningowi. I nie musi to oznaczać rozwiązywania nielubianych zadań matematycznych lub wkuwania grup i okresów pierwiastków zgodnie z rozmieszczeniem na tablicy Mendelejewa.
Mówi się, że intuicja to szósty zmysł. Pomaga odbierać rzeczywistość, odnajdywać się w rozmaitych sytuacjach i szybko podejmować decyzje. Podobno w kobiecym wydaniu niemal nigdy nie zawodzi. W każdym razie wszystkim pomaga żyć dając natychmiastowe wskazówki w różnych okolicznościach. Czy jednak zawsze warto na niej polegać?
Naukowcy nie po raz pierwszy przekonują zarówno starsze jak i młodsze osoby, że wysiłek fizyczny jest konieczny jeśli chcemy żyć zdrowiej i dłużej. Ważne jest również to, aby dopasować rodzaj ćwiczeń do naszych potrzeb i ogólnej kondycji organizmu.
Dolnośląskie Centrum Psychoterapii zaprasza osoby starsze na Dni Seniora, sprawności i zachowaniu pamięci w jesieni życia oraz ćwiczeniom umysłu i chorobom związanym z pamięcią.
Trzydziestolatek może się okazać intelektualnym starcem, podczas gdy umysł emeryta może odznaczać się sprawnością młodzieńca. Jak to możliwe? Tajemnica tkwi w treningu umysłu - tak samo jak można gimnastykować ciało, podobnie powinno się traktować swój umysł. Trzeba go regularnie ćwiczyć, by był sprawny jak najdłużej.
Znajomość języków obcych nie tylko ułatwia życie i zwiększa szanse na znalezienie pracy, zdaniem naukowców może też korzystnie wpłynąć na naszą sprawność intelektualną.
Rusza IX edycja bezpłatnych Warsztatów Pamięci dla osób po 50 roku życia w Centrum Naukowo-Społecznym GSK. 430 z nich otrzymało już dyplom ukończenia Warsztatów Pamięci prowadzonych w Centrum Naukowo-Społecznym GlaxoSmithKline (GSK). Na pozostałych chętnych czekają jeszcze wolne miejsca na IX już edycję zajęć, poprawiających pamięć i koncentrację. Nowy cykl spotkań ruszy już w kwietniu, chętni mogą zapisywać się telefonicznie: (061) 860 10 85 lub 504 110 453.
Sudoku – wywodząca się z Japonii łamigłówka na świecie stała się prawdziwym szaleństwem. Jeżeli jeszcze jej nie masz –zastanów się, czy ją kupować – śmieją się ci, którzy raz spróbowali i nie mogą się powstrzymać przed wypełnianiem kolejnych kwadratów. Ale oni wiedzą, co robią – trenują swój mózg.
Amerykańscy naukowcy, jako pierwsi, prześledzili kolejność powstawania złogów białka, charakterystyczną dla choroby Alzheimera. Jak donosi najnowsze „Nature”, wbrew dotychczasowym ustaleniom, zmiany w mózgu charakterystyczne dla schorzenia mogą pojawiać się i rozwijać z dnia na dzień.