Każdy doświadcza problemów ze skupieniem się na tym, co właśnie robi. Na przykład, możesz słuchać kogoś podczas spotkania, ale a twoje myśli właśnie kierują się w stronę planów na kolację. Badania sugerują, że 30 do 50 proc. naszych codziennych myśli dotyczy tego rodzaju „wędrówek umysłowych" i że gdy są nasilone, mogą prowadzić do różnych negatywnych skutków, takich jak gorsze wyniki w rozmaitych testach i słabsze zapamiętywanie informacji.
Jednym z noworocznych postanowień powinno być regularne ćwiczenie. Nie tylko poprawia stan układu krążenia i metabolizm, ale też opóźnia rozwój demencji.
Nasza pamięć jest dziesięć razy potężniejsza niż uważano.
Uważasz, że choroba Alzheimera dotyczy tylko seniorów, na dodatek, że nie można jej leczyć? Weryfikujemy to i inne popularne przekonania na temat tej skomplikowanej choroby. Choroba Alzheimera wymyka się szablonom, wciąż jeszcze nie wiemy o niej wszystkiego, natomiast wiemy, że pierwszym ważnym krokiem, by ją poznać jest obalenie fałszywych teorii na jej temat.
Co łączy szachy, puszkę sardynek i książki Jane Austen? Wszystkie te rzeczy mobilizują nasze szare komórki do wytężonej pracy. Jesień życia to urlop także dla naszego umysłu, który nastawia się na wolniejsze obroty.
W Polsce na chorobę Alzheimera choruje przeszło 250 tys. osób – z czego tylko 10% ma postawioną diagnozę lekarską. Ma na to wpływ także sam chory, który często do choroby nie przyznaje się przed najbliższymi, lekarzem, a co najważniejsze – przed samym sobą. Czas to zmienić.
Funkcjonowanie umysłowe człowieka ma niepodważalny wpływ na jakość naszego życia. Z wiekiem tempo przetwarzania informacji w układzie nerwowym maleje, pamięć zawodzi, pojawiają się problemy z koncentracją i szybkością reakcji. Jak zachować sprawność intelektualną w podeszłym wieku opowiada lek. med. Ewa Jakubowicz - Kierownik Oddziału Dziennego dla Seniorów Scanmed Multimedis.
Mózg to najważniejszy organ w naszym organizmie, który kieruje wszelkimi procesami, jakie w nim zachodzą. Dlatego niezwykle ważne jest, by otrzymywał odpowiednią dzienną dawkę paliwa dla zapewnienia prawidłowego funkcjonowania.
Włoch Salvatore De Bello przeprowadził się do Polski w roku 2002 i do dziś mieszka w Warszawie. Jego pasją jest uczenie języka ojczystego oraz przekazywanie różnorodnych ciekawostek o Italii. Zajmuje się prowadzeniem kursów włoskiego, tłumaczeniem i wspieraniem włoskich firm na rynku polskim, a także - jako wolontariusz - poświęca swój czas seniorom. Portal senior.pl rozmawiał z Salvatore o specyfice nauki języka włoskiego, różnicach w sposobie obioru wiedzy przez starszych i młodszych oraz aktywności wolontariackiej.
Gdy jesteśmy młodzi, kieruje nami żądza odkrywania tego, co niepoznane, pchając nas do przodu. Odważamy się. Według ludowej mądrości wraz z wiekiem dążymy do stabilizacji. Czy stabilizacja nierozerwalnie wiąże się ze stagnacją? Czy wszystkie zmiany związane z wiekiem, zachodzące w naszym umyśle, są równoznaczne ze stratą, czy może są też jakieś zyski?
Do laboratorium, w którym prowadzimy badania dotyczące trenowania zdolności poznawczych, przychodzi pani Alicja, jedna z uczestniczek programu, elegancka, zadbana sześćdziesięciolatka. Zjawia się przed czasem, więc oferuję herbatę i „coś do czytania”. „Nie, dziękuję – odpowiada – wie pani, odkąd mam iPada, już się tak nie denerwuję czekaniem. Teraz mogę sobie sprawdzić maila, poczytać co na internecie, zagrać w angry birds, czasami na Facebooka coś nowego wrzucę…” – o swoich badaniach na styku neuronauki i psychologii pisze Anna Maria Wieczorek.
Robotyczne ramię, opracowane przez zespół europejskich naukowców, przyczyni się w pewnym stopniu do zapewnienia niezależności poważnie sparaliżowanym osobom. Ramię może być sterowane intuicyjnie, co oznacza, że wystarczy pomyśleć o użyciu go, aby się poruszyło.
Z badań Komisji Europejskiej wynika, że polscy seniorzy zajmują ostatnie, 27 miejsce wśród krajów Unii pod względem aktywności fizycznej, społecznej i zawodowej. Dlaczego tak się dzieje?
Czy gry oparte na biegłości, takie jak szachy czy poker, są nazbyt złożone, aby umysł zdołał je pojąć, a opanowanie ich było niemożliwe?
69% Polaków uważa, że pozytywne myślenie może przyczyniać się do odzyskania zdrowia - wskazują wyniki raportu przedstawionego przez Euro RSCG Sensors. Ankietowani twierdzą, że ludzki mózg może wpływać na powstanie i rozwój choroby oraz na odzyskanie zdrowia.