Co trzecia polska firma była w ostatnim roku oczerniana przez konkurencję – wynika z badań przeprowadzonych przez Rzetelną Firmę. Znaczna część przedsiębiorców doświadcza również innych negatywnych sytuacji, które wpływają na zaufanie między polskimi firmami. Traci na tym gospodarka.
UOKiK informuje, że połowa konsumentów powyżej 60 roku życia nie czyta umów. Dlaczego? Z powodu małej czcionki, zbyt dużej ilości stron i niezrozumiałego języka. Mimo tego warto zagłębiać się w szczegóły i czytać dokumenty przed podpisaniem. Zwłaszcza, gdy zawieramy umowę z instytucją finansową i konsekwencje mogą być dotkliwe dla naszego portfela.
Polacy coraz częściej decydują się na wykupienie wycieczki. Większość osób twierdzi, że czyta umowy przed wyborem oferty biura podróży. Jednak wciąż niewielu wie ile ma czasu na reklamację nieudanej wycieczki – wynika z badań* społecznych przeprowadzonych na zlecenie UOKiK. O czym warto pamiętać wybierając się na urlop?
Wielu z nas uważa umowy za długie, nieczytelne i skomplikowane. Pewnie z tego powodu, co piąty Polak rzadko lub wcale nie czyta umowy przed jej podpisaniem, chociaż aż 43 procent z nas deklaruje, że zapoznaje się z treścią dokumentu przed jego parafowaniem – wynika z badania GfK Polonia przeprowadzonego na zlecenie portalu Zafinansowani.pl.
Rynek pracy zdecydowanie należy do tych, którzy oferują zatrudnienie. Konkurencja się zaostrza, a na skrzynki pocztowe przedsiębiorstw przychodzą setki CV. Bywa, że trudną sytuację aplikantów wykorzystują pracodawcy, modyfikując zawierane umowy w sposób niezgodny z prawem. Co jeśli Twoja umowa o pracę zawiera klauzule niedozwolone?
Firma pożyczkowa Prominent CF naruszała zbiorowe interesy konsumentów, stosując niekorzystne zapisy i nieprawdziwe informacje w umowach – uznał Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, potwierdzając decyzję UOKiK. Utrzymana została również kara finansowa w wysokości niemal 40 tysięcy złotych.
Sprzedaż bezpośrednia (akwizycja) bardzo często adresowana jest do osób powyżej 60 roku życia – twierdzi UOKiK. Istotą takiej formy sprzedaży jest osobisty kontakt sprzedawcy-akwizytora z potencjalnym nabywcą, zazwyczaj w domu klienta, na ulicy lub podczas prezentacji organizowanej w miejscach wybranych przez sprzedającego np. w wynajętych salach w hotelach, sanatoriach, restauracjach, domach kultury lub podczas wycieczek turystyczno-religijnych. W celu wywołania potrzeby zakupu oferowanego towaru akwizytorzy stosują też wiele technik manipulacji mających przekonać potencjalnych klientów do zakupu. Poznanie tych technik może uratować przed niechcianymi zakupami i popadnięciem w finansowe tarapaty.
Ofiarami nieuczciwych firm sprzedających za pomocą akwizytorów, również podczas atrakcyjnych, często bezpłatnych wycieczek, dość często padają seniorzy. Sprawę postanowił zbadać Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, kontrolując 34 firmy sprzedające towary za pomocą akwizytorów. Nieuczciwe praktyki stosowali niemal wszyscy. Uniemożliwianie konsumentom odstąpienia od umowy, trudna do odczytania przez seniorów czcionka, nieprecyzyjne koszty windykacyjne – to niektóre z praktyk akwizytorów zakwestionowanych przez UOKiK.
Zaledwie połowa Polaków przed podpisaniem umowy dotyczącej pożyczki lub zainwestowania pieniędzy czyta zawarte w niej warunki - wynika z badania przeprowadzonegop przez TNS OBOP na zlecenie UOKiK. Jedna piąta badanych nie robi tego nigdy, a co dziesiąty robi to tylko przy inwestowaniu lub pożyczaniu dużych kwot.
Przy wyborze nowej pracy stała umowa jest ważnym czynnikiem dla co trzeciego internauty z Polski. Najważniejsze są dobra płaca i atmosfera pracy - to wnioski z międzynarodowego badania The Network, organizacji skupiającej portale rekrutacjyjne na świecie.
Do końca roku obowiązują zmiany dotyczące pracowników na umowach terminowych zawarte w Ustawie o łagodzeniu skutków kryzysu ekonomicznego dla pracowników i przedsiębiorców. Według ustawy okres zatrudnienia na czas określony nie może przekroczyć 24 miesięcy.
Coraz mniej biur podróży narusza prawa konsumentów – wynika z przeprowadzonej przez UOKiK kontroli organizatorów turystyki. Zbadano 171 wzorców umownych stosowanych przez 87 przedsiębiorców z całego kraju. Niezgodne z prawem sformułowania w umowach stosowało dwie trzecie biur podróży, podczas gdy trzy lata temu prawie wszystkie.
Jakiś czas temu podpisałem umowę kredytową z bankiem, w której spłata miała następować w równych ratach. Teraz bank przysłał mi powiadomienie o zmianie sposobu spłaty. Czy mógł, bez mojej zgody zmienić postanowienia umowy?
Zakłady energetyczne w umowach z klientami stosują niedozwolone zapisy. Na 44 przeanalizowane przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wzorce umów, aż 37 zawierało nieprawidłowości. UOKiK miał wątpliwości do działania wszystkich skontrolowanych przedsiębiorców.
Muszę zamienić współkredytobiorcę kredytu, który spłacam na inną osobę. W banku powiedziano mi, że muszę podpisać umowę na nowych warunkach. Kredyt zaciągnięty był we frankach, ale bank nie ma już w ofercie takich kredytów i proponuje mi kredyt w złotówkach, na mniej korzystnych warunkach niż dotąd. Czy zmiana współkredytobiorcy musi koniecznie skutkować koniecznością podpisania nowej umowy, na nowych warunkach?