Liczba osób odczuwających drętwienie, mrowienie i ból stóp o nieznanej przyczynie wzrosła w ciągu ostatnich dwóch dekad. Jak się okazuje, odpowiedzialna może być neuropatia małych włókien, stan ten ma inne objawy niż neuropatia dużych włókien, która może powodować osłabienie i problemy z równowagą. Jednak w wielu przypadkach ludzie zmagają się z obydwoma typami zaburzeń.
Oprócz wielu innych szkodliwych konsekwencji zdrowotnych, palenie papierosów powoduje zmiany chemiczne, stres oksydacyjny i stany zapalne w mózgu. Podobne skutki może dawać nadmierne spożycie alkoholu.
Zdrowie neurologiczne zależy zarówno od sygnałów wysyłanych przez duże mięśnie nóg do mózgu, jak i od informacji wysyłanych z mózgu do mięśni. To pomaga wyjaśniać, dlaczego u pacjentów z chorobą neuronu ruchowego, stwardnieniem rozsianym, rdzeniowym zanikiem mięśni i innymi chorobami neurologicznymi często następuje pogorszenie, gdy ich ruch staje się ograniczony.
Kilka minut masażu znacznie poprawia stan psychiczny i fizyczny. Eksperci z Uniwersytetu w Konstancji przekonują, że ludzie osiągają wyższy poziom psychicznego i fizjologicznego odprężenia już po dziesięciu minutach masowania. Już krótkie działanie terapeutyczne może znacznie zmniejszyć stres poprzez pobudzenie głównego mechanizmu relaksacyjnego organizmu - przywspółczulnego układu nerwowego (PNS).
Aspartam, sztuczny słodzik znajdujący się w wielu rozmaitych produktach spożywczych i napojach, ma związek zachowaniami przypominającymi zaburzenia lękowe.
Pierwsze tygodnie podnoszenia ciężarów wzmacniają układ siateczkowo-rdzeniowy (formację neuronów w pniu mózgu), a nie mięśnie.
Demencja, w tym choroba Alzheimera, to jedno z największych wyzwań współczesnych systemów opieki zdrowotnej. Starzenie się wielu społeczeństw sprawia, że silnie wzrasta liczba ludzi zmagajacych się z tymi chorobami. Coraz częściej też zatem prowadzone są badania poszukujące możliwości zapobiegania tym dolegliwościom i ich leczenia. Testy pokazały, że substancja o nazwie cholina może mieć istotne znaczenie w profikaktyce otępienia.
Mówi się, że nie ma dwóch takich samych przypadków stwardnienia rozsianego. Każda z cierpiących osób ma zwykle inne objawy, inny wiek ich pojawienia się, jak i inne reakcje na leczenie. Stwardnienie rozsiane przejawiać się może w różny sposób – nie ma też uniwersalnego rozwiązania terapeutycznego. W procesie leczenia istotne jest pozytywne nastawienie do życia, dlatego też w kampanii „SM-walcz o siebie” pacjenci „zarażają” innych swoim optymizmem.
Wiele się mówi o biologicznych przyczynach agresji, jednak nadal w bardzo ograniczonym stopniu rozumiemy mechanizmy leżące u jej podstaw.
Mając na uwadze znaczne korzyści płynące z wczesnego wykrywania choroby Parkinsona, pacjenci, lekarze i inżynierowie połączyli siły w celu znalezienia rozwiązania projekcie i-PROGNOSIS. W jego ramachopracowywany jest zestaw rozwiązań technologicznych służących wczesnemu wykrywaniu choroby i jej prowadzeniu.
Szacuje się, że nawet kilkanaście procent ludzi w Polsce cierpi na zaburzenia psychiczne. Zanim choroba się rozwinie, warto pamiętać, że sami mamy duży wpływ na nasze zdrowie mentalne. Dobre nawyki pomagają zachować równowagę psychiczną - zobacz, co temu sprzyja.
W starszym wieku mamy mniej siły i łatwiej o upadek. Wszystko dlatego, że zmniejsza się masa mięśniowa, a to z kolei z tego powodu, że duże obszary tkanki mięśni tracą właściwe połączenie z układem nerwowym. Być może, poprzez odpowiednie ćwiczenia, da się tego uniknąć.
98 procent Polaków słyszało o stwardnieniu rozsianym – wynika z badań przeprowadzonych w ramach kampanii „SM – walcz o siebie”. Pomimo, iż z każdym rokiem zwiększa się nasza świadomość tej choroby, to niestety wciąż krąży o niej wiele stereotypów. Czas położyć im kres – przedstawiamy najważniejsze fakty i mity dotyczące stwardnienia rozsianego.
Stwardnienie rozsiane (SM) jest nieuleczalną chorobą autoimmunologiczną ośrodkowego układu nerwowego. W Polsce na to schorzenie cierpi 45 tysięcy osób. O stwardnieniu rozsianym krążą różne mity, które wpływają na postrzeganie osób chorych. Tymczasem schorzenie to nie odbiera im wiedzy, inteligencji czy doświadczenia zawodowego – przekonuje kampania społeczna „SM - walcz o siebie” prowadzona pod hasłem: „W naszym życiu jest wiele ważniejszych rzeczy niż stwardnienie rozsiane”.
Naukowcy zaobserwowali, że łagodny uraz mózgu wpływa na powstanie obrzęku, który zmniejsza przepływ krwi i niszczy połączenia między neuronami.