Letnie wyjazdy to dobra okazja do zrelaksowania się po pracowitej części roku. Zazwyczaj do upragnionego urlopu pieczołowicie się przygotowujemy, kupując rozmaite specyfiki poprawiające koloryt cery i chroniące przed promieniami UV. Jednak zapominamy często, że to czas nie tylko niezobowiązującego wypoczynku, ale również kontaktów z kryjącym w sobie wiele niebezpieczeństw otoczeniem. Kąpieliska, plaże, baseny, jeziora i morza pełne są rozmaitych "niespodzianek". Mogą one pozostawić ślad w postaci przykrych dolegliwości układu moczowo-płciowego oraz poczucia dyskomfortu.
Nietrzymanie moczu, zwane inaczej inkontynencją, definiuje się jako niekontrolowane wydalanie moczu przez cewkę w ilości sprawiającej problemy zdrowotne lub społeczne. Odmienne przyczyny powodują określoną formę choroby. Ogólnie rzecz biorąc, schorzenie częściej dotyka kobiety niż mężczyzn, ryzyko jego wystąpienia wzrasta z wiekiem, na jakiś rodzaj nietrzymania moczu cierpi 35-30% pacjentek po 45 roku życia.
Łagodny rozrost gruczołu krokowego (BPH - benign prostatic hyperplasia) - jest schorzeniem wyjątkowo częstym w męskiej populacji. W związku z postępującym starzeniem się społeczeństwa choroba ta nabiera szybko na znaczeniu. Dotyczy ona około połowy mężczyzn powyżej 50 roku życia i ponad 70% mężczyzn, którzy ukończyli 60 lat. Mężczyźni niechętnie przyznają się do problemu z prostatą. Wielu z nich czeka z wizytą u urologa do momentu, kiedy objawy choroby boleśnie dają się odczuć. Bagatelizowanie sprawy powoduje nieodwracalne skutki i kończy się nawet leczeniem operacyjnym. A przecież można tego uniknąć.
Na zapalenie układu moczowego choruje, przynajmniej raz w życiu, aż 40-50% kobiet. Niestety, wymarzone wakacje mogą się dla nas skończyć bólem podbrzusza, ostrym pieczeniem przy oddawaniu moczu i permanentnym siedzeniem w toalecie.
Żurawina to roślina o szczególnych właściwościach, której charakterystyczny, cierpko-słodki smak zna chyba każdy z nas. Występuje w północnej części naszego kraju i należy do czołówki roślin o udowodnionych korzyściach prozdrowotnych.
Głóg, roślina którą spotkać można w parkach i lasach, ma szerokie zastosowanie w przemyśle farmaceutycznym.