Kilka dni temu weszła w życie dyrektywa Unii Europejskiej nakazująca wszystkim państwom członkowskim zmianę przepisów dotyczących równego traktowania kobiet i mężczyzn w dziedzinie zatrudnienia i pracy - informuje Gazeta Prawna.
Dyrektorzy domów pomocy społecznej powinni dostosować te ośrodki do, wygórowanych, jak na nasze warunki, standardów unijnych. Mają na to czas do końca roku, zapowiadają jednak, że podany termin jest nierealny - informuje Kurier Poranny.
Od 1 grudnia Unia Europejska zabroni stosowania 22 substancji w farbach do włosów. Uznane zostały one za potencjalnie rakotwórcze, a firmy kosmetyczne nie przedstawiły wystarczjących dowodów na ich nieszkodliwość. Teoretycznie ich używanie jest dozwolone, jednak przemysł kosmetyczny stopniowo odchodzi od stosowania tych substancji. Nie wszystkie marki jednak zaprzestały stosowania szkodliwych składników.
Zawały serca, wylewy i inne schorzenia układu krążenia są najczęstszą przyczyną śmierci w Unii Europejskiej. Z powodu tych negatywnych czynników umiera aż 41 proc. mieszkańców Unii w tym 52 proc. ludzi w wieku powyżej 85 lat.- wynika z opublikowanego przez Eurostat raportu.
W 2010 w Unii Europejskiej będzie więcej osób pomiędzy 55 a 64 rokiem życia niż między 15 a 24. Taką prognozę austriackiego ministra opieki społecznej przedstawia serwis „Newsvine”.
Od początku czerwca w ramach serwisu internetowego Komisji Europejskiej działa nowy portal zadedykowany w całości zdrowiu. Jest to ważne źródło informacji dla obywateli Unii Europejskiej, pacjentów, pracowników służby zdrowia, innych stron zainteresowanych, decydentów i administracji. Uroczystość otwarcia portalu odbyła się w Maladze (Hiszpania) podczas sponsorowanej przez Komisję konferencji "e-Zdrowie".
Ministrowie z państw członkowskich Unii Europejskiej chcą internetu, który byłby dostępny dla wszystkich. UE zamierza w ten sposób stworzyć społeczeństwo inforamcyjne bez barier dla grup zagrożonych wykluczeniem społecznym. Ministrowie, którzy podpisali Deklarację Ryską wezwali również Komisję Europejską do pilnego podjęcia kwestii aktywności osób starszych i ich niezależnego życia w społeczeństwie informacyjnym.
7 kwietnia bieżącego roku Unia Europejska już po raz czwarty wydała zbiór wskazówek i zaleceń, pomocnych w walce z rakiem piersi. Nowe wytyczne mają na celu zapewnienie wyższej jakości badań i diagnozy nowotworów piersi.
Czy można pogodzić wzrost gospodarczy z niekorzystnymi zmianami demograficznymi? Zwiększa się długość życia Europejczyków, zmniejsza przyrost naturalny – posłowie Parlamentu Europejskiego zastanawiali się jak w obliczu niekorzystnych wyzwań demograficznych zapewnić wzrost gospodarczy.
Akademia Rozwoju Filantropii w Polsce opublikowała pracę poświęconą problemowi dyskryminacji osób po 50 roku życia. Jest ona efektem projektu „Stop dyskryminacji osób starszych” sfinansowanego ze środków UE, realizowanego przez ARP i organizacje seniorskie z ośmiu polskich miast. Zamieszczono w niej analizy ekspertów i opinie osób starszych na temat dyskryminacji wiekowej w społeczeństwie, na rynku pracy i w służbie zdrowia.
W ciągu ostatnich kilku lat w polityce UE dokonał się duży postęp w zakresie promowania zasady równego traktowania. Przeciwdziałanie dyskryminacji zostało uznane za jedno z większych wyzwań, z jakimi musi zmierzyć się Wspólnota Europejska. Dostrzeżono, że dyskryminacja przynosi ogromne straty społeczno-gospodarcze i może okazać się przeszkodą w osiągnięciu ważnych celów UE.