Badania dotyczące świadomości emerytalnej mieszkańców różnych państw wykazały, iż w sprawach związanych z tego typu świadczeniami najlepiej zorientowani są Niemcy oraz Brytyjczycy.
zChociaż z raportów Komisji Europejskiej na temat zatrudnienia wynika, iż bezrobocie w krajach członkowskich spada, statystyki nie są optymistyczne dla wszystkich państw i wszystkich grup wiekowych. Dokumenty, które będą jednym z głównych tematów dyskusji podczas marcowego szczytu EU zawierają ocenę realizacji głównych założeń tzw. "Komisji Lizbońskiej". Ponieważ niektóre z państw członkowskich borykają się z problemem starzenia atrspołeczeństwa, jednym z postanowień było zwiększenie zatrudnienia osób po 55- tym roku życia.
Komisja Europejska chce przedsięwziąć kroki mające na celu zwiększenie zaufania konsumentów do zakupów przez Internet, podniesienia bezpieczeństwa tego rodzaju transakcji, ale i napędzenie rynku.
Z urzędu do szkoły czy szpitala na drugim kraniec miasta można by dzwonić za darmo. Na wielkich osiedlach mogłaby działać darmowa bezprzewodowa sieć komputerowa. Wiele spraw można by w urzędzie załatwić przez Internet. Dziś brzmi to jak bajka, ale takie rozwiązania byłyby możliwe, gdyby w polskich miastach, powiatach i gminach zbudowano sieć szerokopasmowej, przewodowej i bezprzewodowej transmisji danych.
Szacuje się, że do 2050 roku, co trzeci Europejczyk przekroczy 65. rok życia. Jeśli potwierdzą się statystki, między 2040, a 2050 znacznie zwiększy się liczba osób osiągających 75. rok życia.
20 listopada 2006 roku powstała Polska Platforma e-Integracji. Ma ona przenieść europejski model współpracy sektora publicznego, prywatnego i badawczo- rozwojowego na grunt polski.
W Unii Europejskiej trwa akcja edukacyjna „Ciśnienie pod kontrolą”, której celem jest uświadomienie kierowcom, jak ważna rolę dla bezpieczeństwa jazdy odgrywa regularny pomiar ciśnienia powietrza w kołach. Z różnych badań wynika, że aż 70 proc. samochodów na drogach ma za niskie ciśnienie w oponach.
Podczas gdy niemal połowa europejskich gospodarstw domowych posiada komputer, tylko dwa na dziesięć posiada szerokopasmowe łącze – wynika z badania Eurobarometr zrealizowanego przez TNS Opinion & Social na zlecenie Komisji Europejskiej. Jedynie 13 proc. Polaków ma szerokopasmowy dostęp do Internetu.
Pielęgniarki z Katowic, Łodzi oraz Warszawy gościły w weekend w Brukseli, gdzie spotkały się z eurodeputowanymi, aby przekonać ich do lobowania na rzecz złagodzenia przepisów o zatrudnianiu polskich pielęgniarek w krajach Unii Europejskiej. Polskie siostry nie mogą wykonywać zawodu w krajach UE, ponieważ nie mają dyplomów studiów pielęgniarskich - pisze "Dziennik Łódzki".
W ubiegłym tygodniu odbył się panel „E-inclusion: niezbędny element w budowaniu społeczeństwa informacyjnego – bariery, wyzwania, źródła finansowania”. E-inclusion to technologie informatyczne stosowane w walce z alienacją społeczną osób niepełnosprawnych i starszych.
Kilka dni temu weszła w życie dyrektywa Unii Europejskiej nakazująca wszystkim państwom członkowskim zmianę przepisów dotyczących równego traktowania kobiet i mężczyzn w dziedzinie zatrudnienia i pracy - informuje Gazeta Prawna.
Dyrektorzy domów pomocy społecznej powinni dostosować te ośrodki do, wygórowanych, jak na nasze warunki, standardów unijnych. Mają na to czas do końca roku, zapowiadają jednak, że podany termin jest nierealny - informuje Kurier Poranny.
Od 1 grudnia Unia Europejska zabroni stosowania 22 substancji w farbach do włosów. Uznane zostały one za potencjalnie rakotwórcze, a firmy kosmetyczne nie przedstawiły wystarczjących dowodów na ich nieszkodliwość. Teoretycznie ich używanie jest dozwolone, jednak przemysł kosmetyczny stopniowo odchodzi od stosowania tych substancji. Nie wszystkie marki jednak zaprzestały stosowania szkodliwych składników.
Zawały serca, wylewy i inne schorzenia układu krążenia są najczęstszą przyczyną śmierci w Unii Europejskiej. Z powodu tych negatywnych czynników umiera aż 41 proc. mieszkańców Unii w tym 52 proc. ludzi w wieku powyżej 85 lat.- wynika z opublikowanego przez Eurostat raportu.
W 2010 w Unii Europejskiej będzie więcej osób pomiędzy 55 a 64 rokiem życia niż między 15 a 24. Taką prognozę austriackiego ministra opieki społecznej przedstawia serwis „Newsvine”.