Rok 2012 ogłoszony został Europejskim Rokiem Aktywności Osób Starszych i Solidarności Międzypokoleniowej. Będzie to okazja do tego, by uświadomić sobie, że w Europie żyjemy dziś dłużej i że cieszymy się dobrym zdrowiem dłużej niż kiedykolwiek wcześniej, oraz bliżej przyjrzeć się możliwościom, jakie z tego wynikają.
Unia Europejska zarejestrowała w w rejestrze gwarantowanych tradycyjnych specjalności nazwę „kabanosy”. Obecnie 9 polskich produktów zostało zarejestrowanych w kategorii Gwarantowana Tradycyjna Specjalność.
10 października 2011 r., po trzech latach negocjacji, Rada Unii Europejskiej przyjęła nową dyrektywę wzmacniającą prawa konsumentów. Nowe przepisy obejmą niemal wszystkie formy zakupów - dokonywanych zarówno w sklepie, jak i przez telefon, Internet, sprzedaż katalogową a także w postaci umów zawieranych „na progu” mieszkania. Po wejściu w życie dyrektywy państwa członkowskie będą miały dwa lata na wdrożenie jej zapisów do krajowych porządków prawnych.
Od 1 września zostaną wprowadzone nowe wzory paszportów, paszportów służbowych, paszportów dyplomatycznych oraz paszportów tymczasowych. Polskie paszporty będą teraz zawierały m.in. tłumaczenia objaśnień danych personalnych we wszystkich językach Unii Europejskiej oraz informację o tym, że na terytorium państwa niebędącego członkiem UE polski obywatel ma prawo skorzystać z pomocy dyplomatyczno-konsularnej każdego z państw UE.
Wysiłki na rzecz zwiększenia liczby lat przeżywanych przez Europejczyków w dobrym zdrowiu właśnie mają zostać zintensyfikowane, dzięki zastrzykowi funduszy w wysokości 4,2 mln EUR, które naukowcy otrzymali od UE. W ramach partnerstwa innowacji na rzecz aktywnego i zdrowego starzenia się Komisji Europejskiej, średnia życia w zdrowiu ma wydłużyć się o dwa lata do 2020 r., skutecznie łagodząc niepokoje związane ze starzeniem się i dobrym samopoczuciem.
1 lipca 2011 roku Polska obejmuje Przewodnictwo w Radzie UE. W tym czasie będzie odpowiedzialna za organizację spotkań UE, nadawała kierunek polityczny Unii, dbała o jej rozwój, integrację oraz bezpieczeństwo.
Wychodząc z założenia, że kultura odgrywa istotną rolę w codziennym życiu obywateli Europy, badacze Eurostatu sporządzili statystyki, które pomagają zilustrować zachowania kulturowe, jak również cross-kulturalne w UE. Polacy nie wypadają najlepiej.
Naukowcy pomagają Europie, a w szczególności UE, sprostać wyzwaniom, jakie stawia przed regionem starzenie się populacji i spadający wskaźnik urodzin. Stawiają również czoła rozdrobnieniu, które wpływa na oddziaływanie i skuteczność międzynarodowych i interdyscyplinarnych prac badawczych. Projekty ERA-AGE 1 i 2 (Europejska Przestrzeń Badawcza w dziedzinie starzenia się 1 i 2) w ramach ERA-NET poczyniły ogromne postępy w rozwiązywaniu tych problemów poprzez konsolidację zasobów badawczych i wiedzy specjalistycznej oraz optymalizację wpływu badań naukowych na politykę, praktykę i opracowywanie produktów. Dzięki projektom ERA-AGE 1 i 2 Europa odpowiada na zagadnienia, które każdemu leżą na sercu.
Komisja Europejska przedstawiła założenia polityki dostępu do Internetu. Do 2020 r. wszyscy mieszkańcy Unii Europejskiej mają mieć zapewniony dostęp do Internetu o przepustowości 30 Mb/s, a co najmniej 50 proc. europejskich gospodarstw domowych powinno otrzymać dostęp do Internetu o przepustowości 100 MB/s.
Komisja Europejska ogłosiła przetarg na badania dotyczące starzenia się społeczeństwa: jak zapewnić bezpieczną mobilność osób starszych w Europie.
Unia Europejska wspiera nowe badania nad jakością systemów opieki zdrowotnej w państwach członkowskich. Badania warte 3,99 mln EUR zostaną najpierw przeprowadzone w 7 państwach unijnych, a następnie w trakcie 4-letniego projektu obejmą kolejne państwa.
Zmarł Krzysztof Jan Skubiszewski, pierwszy niekomunistyczny minister Spraw Zagranicznych w rządzie Tadeusza Mazowieckiego. Miał 83 lata.
Już ponad 5 tysięcy osób zwiedziło wystawę „Europa-to nasza historia", otwartą 1 maja w Hali Stulecia we Wrocławiu. Ta multimedialna podróż po meandrach historii zjednoczonej Europy potrwa do 5 sierpnia.
Jak wynika z danych zgromadzonych przez pozarządową organizację IPP, monitorującą prace Parlamentu Europejskiego tylko dwóch polskich europosłów bywa na wszystkich posiedzeniach europarlamentu: Mieczysław Janowski z PiS i Zbigniew Zalewski z PO. Do raportu IPP dotarł serwis TVP Info.
Komisarz UE ds. zdrowia Androulla Vassiliou dokonała w Brukseli inauguracji kampanii „Europa dla pacjentów”. Wydarzenie to stanowi początek ambitnego projektu Komisji - informuje portal europa.eu.