Tylko w 2018 roku na podstawie przepisów unijnych i umów dwustronnych zawartych przez Polskę z niektórymi państwami Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłacał miesięcznie blisko 184 tys. emerytur i rent. Dzięki koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego osoby, które pracowały w różnych krajach, mogą liczyć na świadczenia z każdego z nich. – Wielkim osiągnięciem jest indywidualizacja uprawnień – jako obywatele mamy prawo do świadczeń, ich transferu, dopłaty do świadczeń minimalnych czy prawo do renty rodzinnej – podkreśla prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS.
Punktualnie o 21:00 pojawiły się pierwsze, sondażowe wyniki wyborów. Według nich do Brukseli pojadą deputowani z 4 ugrupowań. Pierwsze wyniki podano w oparciu o dane exit-polls zebrane przez ankieterów IPSOS przed lokalami wyborczymi.
15 lat członkostwa Polski w UE otworzyło przed Polską i Polakami ogrom możliwości. Rozwój infrastrukturalny polskich miast i miasteczek, swoboda podróżowania, kształcenia i pracy w krajach członkowskich, poszanowanie praw człowieka czy ochrona środowiska to tylko niektóre z przywilejów, z których możemy korzystać jako obywatele Europy. Polska Fundacja im. Roberta Schumana przygotowała zestaw 15 korzyści które wynikają z członkostwa w Unii Europejskiej.
Poparcie dla członkostwa Polski w Unii Europejskiej przed 15. rocznicą obecności w UE i wyborami do Parlamentu Europejskiego jest rekordowo wysokie - wynosi aż 91 procent.
Aż 84 proc. Europejczyków chce zniesienia zmiany czasu. Komisja Europejska już zapowiedziała, że przedstawi propozycję zmiany dyrektywy dotyczącej tej sprawy. Zniesienie zmiany czasu z letniego na zimowy będzie korzystne dla przedsiębiorców – uważa Konfederacja Lewiatan, zrzeszająca polskie małe i średnie firmy.
Odkurzacze już nie będą miały takiej mocy jak dotychczas. Zgodnie z nowymi przepisami, ich maksymalna moc będzie mogła wynieść tylko 900 W, obecnie jest to 1600 W. To efekt nowych unijnych wymagań, które wchodzą w życie z początkiem września. Dla urządzeń zostanie wprowadzona także nowa skala efektywności energetycznej oraz ograniczony zostanie poziom hałasu generowanego podczas pracy.
Polska awansowała na 6. miejsce w zestawieniu 28 krajów Unii Europejskiej pod względem bezrobocia. Jak podaje Eurostat, w kwietniu tego roku stopa bezrobocia wyniosła w Polsce 4,8 proc., spadając o 0,5 proc. w porównaniu do marca. W całej Unii Europejskiej stopa bezrobocia w kwietniu 2017 wyniosła 7,8 proc, zaś w strefie euro – 9,3 proc. W porównaniu do marca spadła o 0,1 proc. To najlepszy wynik od marca 2009 r.
W 2015 r. w krajach Unii Europejskiej żyło prawie 27 mln osób w wieku 80 lat i więcej. To o 7 mln więcej niż w 2005 roku. Wzrost dotyczył prawie wszystkich krajów UE. Wzrost udziału osób w wieku powyżej 80 lat w krajach Unii Europejskiej (z 4% w 2005 r. do 5,3% w 2015) oznacza, że na każde 20 osób przypada jedna taka osoba. Kobiety stanowią około dwie trzecie osób starszych w UE. Nadreprezentacja kobiet dotyczy wszystkich państw członkowskich UE.
Bezrobocie w maju w Unii Europejskiej wyniosło 8,6 proc. - podaje Eurostat. To najniższy poziom od marca 2009 roku. Polska znalazła się w pierwszej 10 krajów z najniższym bezrobociem.
Obawy o to, że Wielka Brytania wystąpi z UE spowodowały, że znacząco wzrosły kursy walut obcych. To natomiast daje biurom podróży prawo do podwyższania ceny wycieczek, nawet jeśli zostały wykupione kilka miesięcy wcześniej. Expander radzi, co możemy zrobić w takiej sytuacji. Podpowiada też, jak obniżyć koszty, jeśli wyjazd zagraniczny organizujemy samodzielnie.
Od soboty 30 kwietnia 2016 r. nastąpi ujednolicenie i obniżenie kosztów połączeń pomiędzy krajami Unii Europejskiej, dzięki temu za połączenia roamingowe możemy płacić mniej. Za niewiele ponad rok opłaty roamingowe znikną, a za rozmowy w obrębie Unii będziemy płacić tyle samo, co za połączenia w kraju.
W obliczu coraz większego problemu otyłości i nadwagi we wszystkich krajach członkowskich, Unia Europejska pod przewodnictwem Holandii, stworzyła dokument „Roadmap for Action on Food Product Improvement”. Wytyczne zostały zaprezentowane podczas konferencji w Amsterdamie w której wzięły udział 23 kraje członkowskie oraz liczne przedsiębiorstwa sektora spożywczego i organizacje pozarządowe.
Pod koniec 2014 roku poza granicami Polski przebywało czasowo około 2 miliony 320 tys. mieszkańców naszego kraju, o 124 tys. więcej niż w 2013 roku – wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego. W Europie w 2014 r. przebywało około 2 mln 13 tys. osób, przy czym zdecydowana większość – około 1 mln 901 tys. – przebywała w krajach członkowskich UE. Liczba ta zwiększyła się o 112 tys. w stosunku do 2013 roku.
Państwowa Komisja Wyborcza przedstawiła oficjalne wyniki wyborów do Parlamentu Europejskiego. Do Brukseli pojadą deputowani z 5 ugrupowań.
Po ogłoszeniu wyników z 91 proc. okręgów wyborczych, zmienił się zwycięzca głosowania. PiS wyprzedza PO o punkt procentowy (w wynikach exit-polls było odwrotnie). Nie zmienia to faktu, że obie partie otrzymają po 19 mandatów z 51 które przysługują Polsce.