Leki ziołowe często są skuteczne w walce z objawami menopauzy, dlatego mogą być zalecane kobietom w okresie klimakterium.
Kobiety w okresie menopauzalnym, które tracą parę kilogramów i stosują niskotłuszczową dietę bogatą w owoce oraz warzywa, mogą zmniejszyć lub wyeliminować uderzenia gorąca i nocne poty.
Szałwia pochodzi z basenu Morza Śródziemnego. W Polsce uprawiana jest przede wszystkim dla potrzeb farmacji. Ceniona była już w starożytności, kiedy to przypisywano jej zdolność przedłużania życia. Zyskała sławę panaceum i z czasem stosowano ją na wszelkie schorzenia.
Fińskie badania wykazały, że kobiety, które weszły w okres menopauzy i realizowały program ćwiczeń aerobowych przez około sześć miesięcy, rzadziej doświadczały nocnych potów, wahań nastroju i drażliwości, niż kobiety, które nie ćwiczyły.
Po leczeniu raka piersi wiele kobiet cierpi na uderzenia gorąca i nocne poty, ale psychoterapia może pomóc złagodzić te objawy, twierdzą brytyjscy uczeni.
Kobiety, które budzą się co najmniej trzy razy w nocy z powodu uderzeń gorąca, mogą złagodzić te objawy, jeśli przyjmują estrogen.
Suplementy diety z soją mogą być równie skuteczne jak terapia hormonalna w łagodzeniu objawów menopauzy, sugerują najnowsze badania.
Kobiety zmagające się z intensywnymi uderzeniami gorąca mogą doświadczyć znacznego osłabienia tych objawów menopauzy dzięki medytacji i ćwiczeniom.
Tamoksyfen to popularny lek na rak piersi. Jak się jednak okazuje, zażywany przez pewne kobiety jako środek zapobiegawczy może ocalić życie i obniżyć medyczne koszty terapii, wynika z badań opublikowanych w CANCER, magazynie American Cancer Society.
Uderzenia gorąca i nagłe poty to częste dolegliwości kobiet w okresie menopauzalnym. Każdy, kto doświadcza tych symptomów, szuka metod na ich złagodzenie. Okazuje się jednak, że mogą mieć pozytywny aspekt, z najnowszych badań wynika, że panie doznające wspomnianych przypadłości rzadziej chorują na raka piersi.
Nowe badania wykazały, że lek antydepresyjny Lexapro okazuje się skuteczny również jako środek zwalczający uderzenia gorąca, które stanowią jeden z objawów menopauzalnych.
Wiek średni to czas wielkiego przełomu. Zmiany dokonują się na wszystkich możliwych płaszczyznach - fizycznej, psychicznej oraz społecznej, a menopauza i andropauza to nieodłączne części tych przemian.
Niemal co czwarta Polka jest przekonana, że menopauza przyczynia się do wystąpienia problemu nietrzymania moczu (NTM) - wynika z raportu opracowanego na zlecenie marki TENA.
- Tak zwana „słaba płeć" jest bardziej odporna na ból i zmęczenie, rzadziej choruje. To w dużej mierze zasługa żeńskiego hormonu - estrogenu - mówi prof. Iwona Wawer z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, ekspert programu „Fitoterapia - uznana gałąź współczesnej medycyny".
U pacjentów z rozpoznanym rakiem stercza, przed planowaną radykalną radioterapią, wskazane jest zastosowanie hormonoterapii, co powoduje zmniejszenie rozmiarów guza. Takie postępowanie pozwala zmniejszyć obszar napromieniania i przez to zmniejszyć jego skutki uboczne.