Lek o nazwie elinzanetant znacząco zmniejsza częstotliwość i nasilenie uderzeń gorąca związanych z menopauzą, jednocześnie poprawiając jakość życia kobiet.
Łączenie leków blokujących testosteron u pacjentów z nawrotem raka prostaty silniej zapobiega rozprzestrzenianiu się nowotworu niż leczenie pojedynczym lekiem.
Chociaż terapia hormonalna zastępcza (HTZ) jest najczęściej zalecaną metodą leczenia objawów menopauzy, trwają badania nad alternatywami, zwłaszcza nad opcjami niefarmakologicznymi. Terapię poznawczo-behawioralną proponowano już wcześniej jako metodę niskiego ryzyka w leczeniu uderzeń gorąca, ale teraz ustalono, że może ona też skutecznie łagodzić inne objawy menopauzy.
Kobiety w okresie menopauzy, które regularnie pływają w chłodnej wodzie, deklarują znaczną poprawę w zakresie objawów fizycznych i psychicznych.
Kobiety, które po menopauzie doświadczają uderzeń gorąca i nocnych potów, są o 70 procent bardziej narażone na zawał serca, dusznicę bolesną i udar.
Kobiety, które wzięły udział w terapii grupowej i nauczyły się relaksować, o połowę zmniejszyły objawy związane z menopauzą.
Koper włoski, roślina o smaku anyżu chętnie używana w kuchni, od dawna jest znana ze swoich korzyści zdrowotnych - może pomóc między innymi przy kłopotach z trawieniem. Potwierdzono też, że koper jest skuteczny w leczeniu objawów pomenopauzalnych, takich jak uderzenia gorąca, bezsenność, suchość genitaliów i niepokój, a przy tym nie daje poważnych skutków ubocznych.
Jeśli zmagasz się ze znalezieniem właściwego słowa, aby jasno wyrazić swoje myśli czy doświadczasz kłopotów z prawidłowym zapamiętaniem historii, możesz winić za to menopauzę. Jak się okazuje, fizjologiczne uderzenia gorąca są związane z osłabieniem pamięci werbalnej i zmianami funkcji mózgu podczas zapisywania i odzyskiwania danych, zwłaszcza w hipokampie i korze przedczołowej.
Japońskie kobiety doświadczają znacznie mniej problemów z menopauzą niż ich rówieśniczki z Ameryki Północnej. O wiele rzadziej zmagają się z uderzeniami gorąca i nocnymi potami.
Kobiety w średnim wieku prowadzące siedzący styl życia mają znacznie bardziej nasilone objawy menopauzy niż ich aktywne rówieśniczki. Brak ruchu ma związek z depresją, lękiem, bezsennością i otyłością.
Uczeni z University of Queensland ustalili, że kobiety, które w okresie pomenopauzalnym zmagają się z uderzeniami gorąca i nocnymi potami, są o 70 procent bardziej narażone na ataki serca, dusznicę bolesną i udary.
Hormonalna terapia zastępcza stosowana u kobiet w okresie menopauzy nie zwiększa ryzyka rozwoju demencji.
Kobiety, które podejmują aktywność seksualną co tydzień lub co miesiąc, mają niższe ryzyko wczesnego wejścia w menopauzę.
Jeśli masz trudności ze znalezieniem właściwego słowa, aby jasno coś wyrazić, czy trudno ci zapamiętać jakąś opowieść, winna temu może być menopauza. Nowe badanie sugeruje, że uderzenia gorąca, powszechny objaw klimakterium, są związane z osłabieniem pamięci werbalnej i zmianami w funkcjonowaniu mózgu w zakresie tworzenia i odzyskiwania wspomnień.
Trudna menopauza może oznaczać problemy z sercem w poźniejszych latach.
Zdarzenia związane z ekstremalną pogodą (np. powódź) niszczą zdrowie psychiczne