Jeśli czytałeś/aś cokolwiek na temat zdrowia, doskonale wiesz, że aktywność fizyczna to niezbywalny czynnik obniżający ryzyko wystąpienia wielu chorób. Ćwiczenia mają również wpływ zdrowie naczyń krwionośnych, a co za tym idzie - na lepszy stan zdrowia.
Naukowcy dokonali odkryć, które mogą otworzyć drogę do opracowania nowych i lepiej ukierunkowanych leków dla pacjentów zagrożonych udarem lub zawałem serca. Opisane w tym tygodniu w czasopiśmie Cell wyniki jako pierwsze pokazują obniżenie poziomu pewnego czynnika krzepnięcia krwi, biorącego udział w tworzeniu szkodliwych skrzepów w naczyniach krwionośnych, bez związanego z tym wzrostu ryzyka nadmiernego krwawienia z ran powierzchniowych.
Jednym z głównych wyzwań leczenia chorych na nadciśnienie tętnicze jest dążenie do poprawy przestrzegania przez pacjentów zaleceń terapii w taki sposób, aby przyjmowali najmniejszą możliwą ilość leków i brali je regularnie.
Utrzymanie prawidłowego stężenia "dobrego" cholesterolu we krwi znacząco obniża ryzyko wystąpienie zawału serca, udaru mózgu i choroby wieńcowej. Cholesterol nie jest niebezpieczny. Co więcej, zapewnia prawidłowe funkcjonowanie ludzkiego organizmu. Jednak ważne jest, aby jego stężenie mieściło się w ustalonych normach.
Problemy z pamięcią mogą oznaczać, że należy sprawdzić ciśnienie krwi. Nie możesz sobie przypomnieć, gdzie położyłeś/aś klucze? Zauważasz, że trudniej przychodzi rozwiązanie krzyżówki? Być może sądzisz, ze to oznaki starzenia się, sygnały zmniejszonych możliwości mentalnych, ale w rzeczywistości wspomniane problemy mogą być związane z wysokim ciśnieniem krwi, piszą eksperci sagazone.
Spożywanie większej ilości odtłuszczonych produktów nabiałowych, jak chude mleko czy jogurt, może zmniejszyć ryzyko pojawienia się nadciśnienia tętniczego i utrzymać serce w dobrym zdrowiu - wynika z tekstu opublikowanego w „American Journal of Clinical Nutrition".
Jak co roku, w maju obchodzimy Ogólnopolski Tydzień Wegetarianizmu. Tegoroczny trwa od 11- go do 17-go maja. Przedsięwzięcie ma na celu przybliżenie Polakom wegetarianizmu oraz walkę z mitami na temat jego stosowania.
W dniach od 16 do 21 marca w Warszawie wygłoszonych zostanie szereg wykładów poświęconych ludzkiemu mózgowi. Będą one częścią obchodów Światowego Tygodnia Mózgu.
W Polsce z powodu chorób układu krążenia spowodowanych wysokim poziomem cholesterolu umiera więcej osób, niż na jakiekolwiek inne dolegliwości. A na wrzody żołądka choruje 5 - 10% dorosłych, zwłaszcza mężczyzn.
Najnowsze badania naukowców z Londynu wykazały, że regularne wypijanie trzech filiżanek herbaty dziennie powoduje zmniejszenie ryzyka śmierci z powodu udaru mózgu.
U osób mających negatywne nastawienie do starszych ryzyko schorzeń sercowo-naczyniowych w wieku dojrzałym jest wyższe, informuje sciencenews.org.
Chłodne zimowe dni są niekorzystne dla zdrowia osób starszych - niskie temperatury mogą przyczynić się do nadciśnienia, informuje raport z badań opublikowany na łamach „Archives of Internal Medicine".
Po prawie dwunastu latach badań, w których uczestniczyło ponad 25 tysięcy kobiet, stwierdzono, że u kobiet cierpiących na niektóre migreny czterokrotnie rośnie ryzyko wystąpienia udaru. Winnym jest gen, który nazwano MTHFR. Wyniki badań opublikowano w piśmie „Neurology”.
O tym, że palenie papierosów wpływa destrukcyjnie na organizm wiadomo od dawana, najnowsze badania dostarczają kolejnych argumentów potwierdzających szkodliwość nie tylko czynnego, ale i biernego palenia.
Znamienny spadek śmiertelności, spadek częstotliwości występowania incydentów sercowo-naczyniowych, redukcja występowania udarów mózgu dzięki zastosowanemu leczeniu przeciwnadciśnieniowemu, to najistotniejsze wyniki badania HYVET przeprowadzonego u osób w wieku 80 lat i więcej, ogłoszone dziś, 31 marca, w Chicago, podczas Kongresu American College of Cardiology.