Kobiety, które wcześnie doświadczają menopauzy, mogą mieć dwukrotnie wyższe ryzyko chorób serca i udaru mózgu.
Osób z problemami zdrowia fizycznego, począwszy od bólu pleców skończywszy na nowotworach, są trzy razy bardziej skłonne do poszukiwania pomocy w ochronie zdrowia psychicznego niż ludzie bez wspomnianych chorób.
Depresja jest poważnym problemem u około 33% pacjentów po udarze mózgu. Nowe badanie opublikowane w Archives of Physical Medicine and Rehabilitation informuje, że poziom niepewności co do skutków udaru jest silnie związane z rozwojem depresji u chorych. Zależność jest większa w przypadku mężczyzn.
Praca przez ponad osiem godzin dziennie zwiększa ryzyko choroby serca nawet o 80 procent, wynika z nowych badań. Naukowcy odkryli, że dłuższe godziny pracy mogą prowadzić do zawałów serca i udarów mózgu, informuje "Daily Mail".
Badania wykazały, że wrogo nastawieni do świata ludzie są bardziej narażeni na udar mózgu.
Wiadomo już, że spożywanie umiarkowanych ilości czekolady może przydać m. in. korzyści dla serca. Nowe badania zaś wskazują, iż te powszechnie lubiane słodycze mogą również obniżyć ryzyko udaru.
Palenie papierosów znacznie zwiększa ryzyko wystąpienia potencjalnie śmiertelnych krwawień do mózgu spowodowanych przez pęknięcie tętniaka, wynika z badań.
Resweratrol, związek znajdujący się w czerwonym winie, może pomóc osobom starszym w walce z zaburzeniami motorycznymi, które prowadzą do problemów z mobilnością i zwiększonego ryzyka upadków.
Muzyka nie tylko łagodzi obyczaje, umiejętność gry na jakimś instrumencie może także osłabić związany z wiekiem spadek możliwości poznawczych.
Z danych Organizacji Narodów Zjednoczonych wynika, że jeden na trzech dorosłych na całym świecie ma nadciśnienie. Dolegliwość jest związana z około połową wszystkich zgonów z powodu udaru mózgu i chorób serca. A to nie jedyny poważny problem zdrowotny w skali światowej.
Osoby cierpiące na lęk, depresję, bezsenność lub inne formy psychicznych dolegliwości ma większe ryzyko zgonu z powodu udaru, wynika z badań.
Wczesna menopauza może być związane ze zwiększonym ryzykiem wystąpienia tętniaka mózgu, sugerują nowe badania.
Pięć nowych badań przydaje kolejnych dowodów na to, że zdrowe nawyki i profilaktyka mogą chronić przed rozmaitymi chorobami.
Starsze kobiety z nieregularnym rytmem serca znanym jako migotanie przedsionków doświadczają o 14 procent większego ryzyka udaru niż mężczyźni z tą samą dolegliwością.
Bakterie są wszędzie, a w jamie ustnej czai się ich aż 700 gatunków. Usta otwierają im prostą drogę do serca, nerek, mózgu, których poważne choroby często zaczynają się właśnie od bólu zęba czy stanu zapalnego dziąseł. Za lekceważenie regularnych wizyt u dentysty można zapłacić nawet zawałem.