Utrata na wadze może pomóc ludziom z nadmiarem kilogramów lepiej sypiać.
Kombinacja kilku zdrowych zachowań, takich jak niepalenie papierosów, umiarkowane spożycie alkoholu, aktywność fizyczna oraz codzienne jedzenie owoców i warzyw sprawia, że ma się duże szanse na zdrowy proces starzenia się.
Niekontrolowane nadciśnienie uszkadza strukturę i funkcjonowanie mózgu już u osób w średnim wieku.
Nowe badania sugerują, że potrawy typu fast-food serwowane jako śniadanie wykazują bezpośredni negatywny wpływ na naczynia krwionośne.
Kiepski sen powoduje nie tylko odczuwanie zmęczenia w ciągu dnia, może być też prekursorem cukrzycy.
Kontakt twarzą w twarz jest uważany za najlepszy dla interakcji między ludźmi, co szczególnie jest istotne np. przy komunikacji z lekarzem lub terapeutą. Okazuje się jednak, że rozmowa ze specjalistą przez telefon jest równie skuteczna, przekonują uczeni z Uniwersytetu w Cambridge.
Jak wynika z badań opublikowanych w magazynie „Neurology", przeciętny wiek osób, które doświadczyły udaru, spadł z 71 lat na przełomie 1993/4 roku do 69 w roku 2005.
Pomidory mogą znacznie zmniejszyć ryzyko wystąpienia udaru mózgu. Kluczowym czynnikiem zapobiegającym udarom wydaje się być silny antyoksydant likopen - substancja, która nadaje pomidorom charakterystyczny czerwony kolor, informują fińscy uczeni.
Stan zapalny jest normalnym elementem funkcjonowania układu odpornościowego: to odpowiedź organizmu na infekcje lub urazy. Ale nieuzasadnione zapalenie może doprowadzić do poważnych problemów zdrowotnych.
Leczenie podwyższonego ciśnienia krwi jest niezbędne dla ograniczenia ryzyka udaru mózgu osób chorych na cukrzycę.
Kobiety, które wcześnie doświadczają menopauzy, mogą mieć dwukrotnie wyższe ryzyko chorób serca i udaru mózgu.
Osób z problemami zdrowia fizycznego, począwszy od bólu pleców skończywszy na nowotworach, są trzy razy bardziej skłonne do poszukiwania pomocy w ochronie zdrowia psychicznego niż ludzie bez wspomnianych chorób.
Depresja jest poważnym problemem u około 33% pacjentów po udarze mózgu. Nowe badanie opublikowane w Archives of Physical Medicine and Rehabilitation informuje, że poziom niepewności co do skutków udaru jest silnie związane z rozwojem depresji u chorych. Zależność jest większa w przypadku mężczyzn.
Praca przez ponad osiem godzin dziennie zwiększa ryzyko choroby serca nawet o 80 procent, wynika z nowych badań. Naukowcy odkryli, że dłuższe godziny pracy mogą prowadzić do zawałów serca i udarów mózgu, informuje "Daily Mail".
Badania wykazały, że wrogo nastawieni do świata ludzie są bardziej narażeni na udar mózgu.