Jazda na rowerze to jedna z najpowszechniej uprawianych dyscyplin i wiąże się z wieloma korzyściami prozdrowotnymi. Jednakże nowe badania wskazują na możliwy związek między tym sportem a rozwojem raka prostaty u starszych mężczyzn.
Jeśli dotychczas nie udało ci się znaleźć dostatecznych powodów rzucenia palenia, zapoznaj się z zawartymi poniżej informacjami. Wiadomości są na tyle poważne, że powinny zmotywować cię do podjęcia walki z nałogiem.
Okazuje się, że nie tylko nadmiar soli szkodzi. Jej niedobór także nie sprzyja zdrowiu.
Zdrowie układu sercowo-naczyniowego może być osłabione wraz z menopauzą. Dzieje się tak dlatego, że zmienia się poziom żeńskich hormonów mających działanie ochronne dla serca i naczyń krwionośnych.
Uczeni z Uniwersytetu Kalifornijskiego ogłosili odkrycie genu o nazwie AMPK, który może pomóc spowolnić proces starzenia się i pomóc ludziom osiągać długowieczność.
Z inicjatywy Fundacji Udaru Mózgu jesienią 2014 r. na ulicach pięciu miast – Gdańska, Warszawy, Katowic, Wrocławia i Poznania – będzie można oglądać wystawę edukacyjną na temat udaru mózgu przygotowaną pod hasłem „Manifest udarowy”. Na ekspozycję złożą się portrety i historie osób, które doświadczyły tej choroby. Dzięki wystawie będzie można zapoznać się także z podstawowymi informacjami o udarze – jego przyczynach i profilaktyce, leczeniu oraz rehabilitacji.
Dojrzałym i starszym paniom szczególnie poleca się produkty bogate w potas. Dzięki temu mogą obniżyć u siebie ryzyko udaru.
Nowy lek opracowany przez koncern Sanofi i Regeneron Pharmaceutical znacząco zmniejsza wysoki poziom cholesterolu i osłabia ryzyko chorób serca. W kliku badaniach klinicznych wykazano, że środek może zapobiec zawałom oraz udarom.
Choroby sercowo-naczyniowe to jedne z najpowszechniej występujących problemów zdrowotnych osób dojrzałych i starszych. Mogą prowadzić do uszkodzenia serca i mózgu skutkując np. zawałem oraz udarami. Jeśli chcesz się przed tym uchronić poznaj czynniki ryzyka.
Powszechnie stosowane na obniżenie poziomu cholesterolu we krwi i ochronę przed zawałami oraz udarami statyny były niedawno opisane jako poważenie zagrażające zdrowiu. Okazało się, że leki te wcale nie powodują takich skutków, ale odium zostaje wprowadzając konfuzję w środowisku medycznym.
Alkohol jest w naszej kulturze dość powszechny. Czymś mocniejszym świętujemy niemal każde ważne wydarzenie, zarówno wesołe, jak i smutne. Napoje wyskokowe serwowane są zarówno na weselach, jak i stypach. Poza tym wielu ludzi niemal codziennie wieczorem raczy się piwem lub kieliszkiem wina, a nawet czymś „mocniejszym". Jak to nas wpływa? Alkohol ma zarówno dobre, jak i negatywne skutki dla zdrowia. Zobacz, jakie.
Znajdujący się chyba w każdej domowej apteczce kwas acetylosalicylowy może mieć potężną moc ochronną przed nowotworami. Szacuje się, że można by uniknąć ponad 130 tysięcy zgonów osób dojrzałych w ciągu dwudziestu lat, gdyby zażywały ten lek codziennie przez dziesięć lat.
Wzrost ciśnienia krwi u osób w średnim wieku może być związany z ryzykiem pogorszenia funkcji mózgu, które z kolei są wstępem rozwoju otępienia starczego. Dlatego wysokie ciśnienie krwi powinno być bezzwłocznie poddane kontroli, mówią eksperci.
Siedzący styl życia zagraża zdrowiu. Obliczono, że wiąże się z kilkudziesięcioma chorobami. Trzeba więc zadbać o to, by dostatecznie często podnosić się z kanapy lub fotela.
Jak wynika z kanadyjskich badań, regularne spożywanie orzechów drzewnych może chronić przed zespołem metabolicznym i cukrzycą typu 2.