Warto wrócić do diety z dzieciństwa i serwować sobie owsiankę. Dzięki jej regularnemu jedzeniu można istotnie zmniejszyć poziom cholesterolu i uchronić się przed chorobami serca.
Stres jest naszym częstym towarzyszem - nie brakuje go i w życiu codziennym, i „od święta". Zobacz, jak może na ciebie wpływać.
Warto regularnie mierzyć poziom ciśnienia, by móc ocenić na ile jesteśmy zagrożeni chorobami układu krwionośnego i serca i dostatecznie wcześnie reagować. Żeby mieć lepszy ogląd sytuacji jednak, warto mierzyć ciśnienie na obydwu ramionach.
Nadmiar alkoholu i papierosy w ostatnich latach przyczyniły się do zwiększenia częstości występowania niektórych chorób, takich jak zawałów serca i udarów mózgu. Szczególny wzrost problemów tego rodzaju zanotowano u kobiet. W niektórych obszarach panie mogą liczyć na uprzywilejowaną sytuację, w innych mają się gorzej niż panowie
Trudno o obiektywizm w sferze intymnej, bo ludzie cechują się różnymi temperamentami i stylem życia, niemniej jednak na podstawie odpowiedzi tysięcy uczestników badań można wnioskować, że najszczęśliwsze są pary, które oddają się miłosnym uniesieniom raz w tygodniu.
Aktywni fizycznie ludzie starsi mają niższe ryzyko zachorowania na różne choroby, ale i szybciej wracają do zdrowia.
Zaburzenia snu mogą przyczynić się do pojawienia się czynników ryzyka chorób serca, ostrzega American Heart Association.
Jeśli masz grono sprawdzonych przyjaciół, szybciej pokonasz chorobę czy wrócisz do zdrowia po zabiegu chirurgicznym.
Nieszcześcia chodzą parami - sprawdza się to przynajmniej jeśli chodzi o zdrowie. Pacjenci po udarze nierzadko chorują na depresję.
Aktywność seksualna może być zagrożeniem dla starzejących się mężczyzn, ale chroni starsze kobiety przed pewnymi problemami zdrowotnymi.
Dieta śródziemnomorska pomaga zmniejszyć ryzyko udaru.
Miłorząb był stosowany w leczenictwie już w starożytności. Ze współczesnych badań wynika, że preparaty na bazie tej rośliny podawane odpowiednio wcześnie mogą nie tylko powstrzymać zaniki pamięci, ale pomagają również w leczeniu depresji i zawrotów głowy. Co więcej, może być ona skuteczna w osłabianiu skutków udaru.
Wiele kobiet w dojrzałym i starszym wieku zażywa suplementy z wapniem, by wzmocnić kości, które wraz z czasem mogą stawać się bardziej kruche i zagrożone osteoporozą. Takie preparaty jednak w określonych okolicznościach mogą wiązać się z wyższym ryzykiem rozwoju demencji, ostrzegają szwedzcy uczeni.
Trzeba ćwiczyć, by osłabić ryzyko coraz powszechniejszych na całym świecie chorób.
Nadciśnienie staje się coraz częstsze w biedniejszych krajach, choć do niedawna problem wydawał się najpowszechniejszy w państwach o wyoskich dochodach. Co istotne, nadciśnienie to główna przyczyna przedwczesnej śmierci na całym świecie. Ryzyko rozwoju zaburzenia dotyczy około 1,4 miliarda ludzi.