Nie warto robić sobie wakacji od wysiłku fizycznego. Już krótka, bo zaledwie dwutygodniowa przerwa w podejmowaniu aktywności tego rodzaju, oznacza znacznie wyższe ryzyko rozwoju cukrzycy u osób bardziej zagrożonych tą chorobą.
Jeśli jesteś córką kobiety, która osiągnęła długowieczność, ty też masz na to duże szanse – wynika z nowych badań.
Dawka 2,5 łyżeczek soli dziennie jest bezpieczna dla serca i układu krążenia – twierdzą uczeni z McMaster University w Kanadzie.
Współczesne tempo życia nierzadko skłania do długiej aktywności i ograniczania godzin przeznaczonych na sen, co może przekładać się na poważne problemy zdrowotne. Okazuje się jednak, że i nadmiernie długi odpoczynek jest groźny i to nawet bardziej niż krótszy sen.
Miejsce, w którym na co dzień żyjemy, ma duży wpływ na nasze samopoczucie i ryzyko rozwoju chorób. Okazuje się, że życie w mieście nie sprzyja zdrowiu.
Liczne badania dowiodły, że ci, którzy nadużywają alkoholu, częściej i szybciej zapadają na demencję. Okazuje się jednak, że i zupełne unikanie napojów wyskokowych może nie być dobrą startegią ochrony przed otępieniem.
Jedne produkty nam służą, inne powinniśmy znacznie ograniczyć lub nawet zupełnie je wyeliminować. Pewien znak czasów zaś jest taki, że te niepolecane artykuły są bardzo łatwo dostępne, a te rekomendowane już nie zawsze. W każdym razie warto zwrócić szczególną uwagę na zawartość naszego koszyka sklepowego, bo stosowana dieta może nas wpędzić w choroby lub uchronić przed wieloma dolegliwościami.
Niemal każdego lata przez kraj przetacza się fala upałów - czasem trwa zaledwie kilka dni, innym razem utrzymuje się przez cały miesiąc. W każdym razie zawsze jest tak samo niebezpieczna szczególnie dla osób starszych i mających problemy zdrowotne.
Warto kontrolować poziom ciśnienia, bo jeśli jest zbyt wysoki, to jesteśmy bardziej zagrożeni demencją.
Nowe badanie, którego wyniki ukazały się w Canadian Medical Association Journal, pokazuje, że wskaźniki zgonów z powodu niewydolności serca są wyższe dla kobiet niż dla mężczyzn.
Nadciśnienie to jedna z najpowszechniejszych dolegliwości, które mogą prowadzić do zagrażających życiu chorób i zdarzeń sercowo-naczyniowych. Okazuje się, że nie pozostaje też bez wpływu na nasze zdolności poznawcze - zbyt wysokie ciśnienie w starszym wieku zwiększa ryzyko rozwoju demencji.
Udar mózgu to poważne zagrożenie dla zdrowia i życia. Najczęstsze są udary niedokrwienne (85%). Ryzyko wystąpienia takiego udaru rośnie aż pięciokrotnie u pacjentów z migotaniem przedsionków, arytmią charakterystyczną dla wieku podeszłego. Warto wiedzieć, jak się chronić przed powikłaniami migotania przedsionków i uniknąć udaru mózgu.
Nadmiar cholesterolu prowadzi do tworzenia się złogów tłuszczowych w naczyniach krwionośnych, które zaburzają przepływ krwi przez tętnice. W efekcie serce może nie otrzymywać dostatecznej ilości krwi bogatej w tlen, co zwiększa ryzyko zawału. Co więcej, niedostateczny dopływ krwi do mózgu może wywoływać udar. Czy da się dostrzec objawy zbyt dużej ilości cholesterolu w organizmie?
Najpowszechniejszą formą przyjmowania insuliny są zastrzyki. Co prawda, pojawił się także lek w postaci proszku, który się inhaluje, ale nie jest tak skuteczny, jak iniekcje. Teraz opracowywana jest tabletka z tym hormonem – w badaniach na zwierzętach okazała się bardzo efektywna.
Cząsteczki smogu dostając się do naszych dróg oddechowych, dostają się również do naczyń krwionośnych, w których wywołują odczyn zapalny. Odczyn ten pobudza układ współczulny, doprowadza do przyspieszonego rozwoju miażdżycy – mówi prof. dr. hab. n. med. Krzysztof J. Filipiak, internista, hipertensjolog, kardiolog, Prezes-Elekt Polskiego Towarzystwa Nadciśnienia Tętniczego, Prorektor Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.