Naukowcy mowią, że drzemanie raz lub dwa razy w tygodniu zmniejsza ryzyko zawału serca i udaru mózgu.
Utrata masy ciała jest skutecznym sposobem leczenia obturacyjnego bezdechu sennego. Dotychczas jednak nie było wiadomo, dlaczego tak się dzieje. Uczeni z University of Pennsylvania odkryli, że poprawa objawów bezdechu sennego wydaje się być związana z redukcją tłuszczu w określonej części ciała - języku.
Warto pić herbatę przynajmniej trzy razy w tygodniu, dzięki temu możesz żyć zdrowiej i dłużej, mówią lekarze z Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego (European Society of Cardiology, ESC)
Jeśli chcesz zmniejszyć ryzyko przedwczesnej śmierci, zaopiekuj się psem. Właściciele czworonogów są zdrowsi i żyją dłużej.
Jeśli dobrze sypiasz, prawdopodobieństwo wystąpienia chorób serca i udaru mózgu zmniejsza się u ciebie o około jedną trzecią.
W ostatnich latach medycy zastanawiali się nad efektywnością niewielkich dawek kwasu acetylosalicylowego (substancji aktywnej w takich lekach jak aspiryna, polopiryna etc.) w zapobieganiu zawałów serca czy udarów. Nowozelandzkie badanie pokazuje, że niektórzy mogą skorzystać na stosowaniu tego leku.
W przypadku kobiet długość życia można przewidzieć na podstawie wieku osiągniętego przez ich matki.
Otyłość może być odpowiedzialna za około 20 proc. większą emisję gazów cieplarnianych w porównaniu z wagą w normie - informują badacze z Uniwersytetu w Kopenhadze.
Udar to jedno z najgroźniejszych zdarzeń sercowo-nacyniowych: co roku dotyczy milionów ludzi na całym świecie i często kończy się śmiercią lub niepełnosprawnością. Teraz medycy zastanawiają się nad związkiem pomiędzy długością snu i ryzykiem udaru.
W ostatnich latach ze środowiska medycznego pojawiły się głosy, że statyny, leki powszechnie stosowane na obniżenie tzw. „złego choletserolu", mogą zaburzać pamięć. Nowe badania pokazują, że farmaceutyki nie osłabiają zdolności poznawczych.
Ścisła kontrola poziomu ciśnienia krwi ma istotne znaczenie dla dbania o stan zdrowia - może przedłużyć życie, mówią lekarze z Brigham & Women's Hospital w Bostonie.
Wyższa aktywność fizyczna po sześćdziesiątce może znacznie zmniejszyć ryzyko chorób sercowo-naczyniowych.
Większa masa mięśniowa to nie tylko lepsza ochrona przed upadkiem, ale także sprawniejsze działanie układu sercowo-naczyniowego. Jak ustalono, im mniej mięśni, tym wyższe zagrożenie problemami tego rodzaju.
Okreś świąteczny przed nami, a w związku z nim czekają nas odwiedziny bliższej i dalszej rodziny. Wielu ludzi cieszy się z tego powodu, bo w ciągu roku brakuje czasu na takie spotkania, jeśli jednak familia jest skonfliktowana, wizyty mogą być bardzo destrukcyjne. Okazuje się, że problemy rodzinne nie pozostają bez wpływu na nasze zdrowie i są nawet silniejszym czynnikiem kłopotów zdrowotnych niż np. relacje ze współmałżonkiem.
Jeśli cierpisz na bezsenność, bardziej grozi ci też udar, zawał i inne problemy sercowo-naczyniowe.