Nadciśnienie jest jednym z głównych, ale możliwych do osłabienia czynników ryzyka chorób serca i układu tętniczego. Ciśnienie krwi rejestrowane w ciągu 24 godzin pozwala przewidzieć powikłania z większą dokładnością niż mierzone jednorazowo.
W przypadku osób ze stanem przedcukrzycowym najlepszą ochroną przed rozwojem cukrzycy jest zmniejszenie wagi i równoczesna regulacja poziomu cukru we krwi.
Samotność może być szkodliwa dla naszego codziennego zdrowia i długotrwałego dobrego samopoczucia.
U osób, u których niedawno zdiagnozowano migotanie przedsionków (AF), najczęstszy nieregularny rytm serca, ryzyko wystąpienia demencji jest nieco wyższe w porównaniu z ludźmi bez tej choroby.
U osób przyjmujących kilka popularnych leków odnotowano niższe ryzyko udaru krwotocznego z powodu pękniętego tętniaka mózgu może być zmniejszone.
Aktywność fizyczna w środowisku naturalnym zapobiega prawie 13 tysiącom przypadków chorób niezakaźnych rocznie w Anglii i pozwala zaoszczędzić na kosztach leczenia o ponad 100 milionów funtów.
Wchodzenie po schodach wiąże się z większą szansą na dłuższe życie.
Osoby z nadciśnieniem, które przyjmują wszystkie leki przeciwnadciśnieniowe przed snem, cechują się lepiej kontrolowanym ciśnieniem krwi i znacznie niższym ryzykiem śmierci lub chorób spowodowanych problemami z sercem lub naczyniami krwionośnymi w porównaniu do osób, które przyjmują leki rano.
Najlepiej jest, jeśli najwięcej wysiłku fizycznego podejmiesz w godzinach wieczornych.
Zastąpienie cukru sztucznymi i naturalnymi słodzikami nie powoduje nasilenia odczuwania głodu i pomaga obniżyć poziom cukru we krwi.
Słuchanie muzyki może być nie tylko przyjemne, ale i dobre dla serca. Jak wynika z badania przedstawionego w American College of Health, pacjenci, u których wkrótce po zawale serca wystąpił ból w klatce piersiowej, zwany wczesną dławicą pozawałową, odczuwali znacznie niższy poziom lęku i dolegliwości bólowych, jeśli słuchali muzyki przez 30 minut dziennie.
SARS-CoV-2, wirus wywołujący COVID-19, może uszkodzić serce nawet bez bezpośredniego zakażania tkanki tego organu.
Migotanie przedsionków (atrial fibrillation, AF) to choroba serca, która powoduje nieregularne i często nienormalnie szybkie tętno - jest najczęstszym zaburzeniem rytmu serca, dotykającym miliony ludzi na całym świecie. Styl życia i różne czynniki fizyczne, psychiczne i społeczno-ekonomiczne mają istotny wpływ na tę dolegliwość.
Osoby po udarze, które ćwiczyły Tai Chi na siedząco, po trzech miesiącach wykazały taką samą lub większą poprawę siły dłoni i ramion, zakresu ruchu ramion, kontroli równowagi, objawów depresji i radzenia sobie z codziennymi czynnościami, w porównaniu do osób, które podjęły standardową rehabilitację po udarze.
U ludzi, którzy tygodniowo piją co najmniej 2 litry napojów zawierających cukier lub sztuczne słodziki, wyższe jest ryzyko wystąpienia nieregularnego rytmu serca zwanego migotaniem przedsionków.