Około 35 proc. Amerykanów z historią raka ma podwyższone ryzyko chorób sercowo-naczyniowych w dekadzie po wyleczeniu nowotworu, podczas gdy u innych ryzyko to plasuje się na poziomie 23 proc.
To już trzecia edycja ALERTU UDAROWEGO, stworzonego w ramach kampanii STOP UDAROM z okazji Światowego Dnia Udaru Mózgu. Kampania Stop Udarom - największa i najdłużej trwająca inicjatywa edukacyjna w Polsce dotycząca tematyki udaru mózgu - co roku wysyła mocne sygnały tego dnia, aby szczególnie przypomnieć o tej chorobie, jej objawach, konsekwencjach, a przede wszystkim o tym, że chorym można pomóc, jeśli szybko wezwiemy pomoc medyczną.
Osoby z podwyższonym ciśnieniem krwi, którego pomiar jednak mieści się w zakresie uważanym za normę, są narażone na przyspieszone starzenie się mózgu, ostrzegają uczeni z Australian National University (ANU).
Rusza SENIORADA, czyli cykl przydatnych porad, kierowanych do osób 60+, dotyczących żywienia, aktywności fizycznej, profilaktyki chorób serca i mózgu. SENIORADA to nowy projekt edukacyjny, realizowany w ramach kampanii edukacyjnej STOP UDAROM, mającej na celu budowanie świadomości społecznej w zakresie profilaktyki udaru mózgu i migotania przedsionków oraz ograniczania ich medycznych i społecznych skutków. Kompendium dostępne będzie na stronie www.stopudarom.pl i FB STOP UDAROM w formie m.in. animacji edukacyjnych, nagrań wideo z wypowiedziami ekspertów i infografik z praktycznymi poradami.
Największa w Polsce kampania edukacyjna „STOP UDAROM" znowu zaskakuje kolejnym, ciekawym projektem. Tym razem jest to edukacyjny wideo klip zatytułowany „GRAMY W RYTMIE SERCA". Jego celem jest zwrócenie uwagi na migotanie przedsionków w kontekście zagrożenia udarem mózgu u osób, które cierpią na taką arytmię. Dzięki muzycznej metaforze poznajemy brzmienie prawidłowego i nieprawidłowego rytmu serca.
Drzemka w ciągu dnia raz lub dwa razy w tygodniu może zmniejszyć ryzyko zawału serca i udaru mózgu.
Codzienna filiżanka kawy (a nawet trzy!) wiąże się z niższym ryzykiem udaru mózgu i śmiertelnej choroby serca.
Uśmiechnij się! To sprawi, że wszyscy w danym pomieszczeniu lub w pobliżu poczują się lepiej, ponieważ świadomie lub nieświadomie uśmiechną się razem z Tobą.
Już jeden kieliszek wina może szybko i istotnie zwiększyć ryzyko migotania przedsionków, mówią uczeni z UC San Francisco.
Europejskie Towarzystwo Kardiologiczne (European Society of Cardiology, ESC) opublikowało zalecenia dotyczące zapobiegania chorobom sercowo-naczyniowym.
Jeśli twoje dni polegają na przesiadywaniu przed telewizorem czy komputerem, masz znacznie wyższe ryzyko udaru niż osoby unikające siedzącego trybu życia.
Nadciśnienie tętnicze dotyka 1,13 miliarda ludzi na całym świecie, a w 2019 roku było przyczyną 10,8 miliona zgonów. Jest ono jednym z głównych czynników ryzyka śmierci w wymiarze globalnym. Okazuje się jednak, że ciśnienie krwi można kontrolować dzięki odpowiedniej aktywności fizycznej.
Ludzie po udarze, którzy spacerują lub uprawiają ogródek przez co najmniej trzy godziny tygodniowo lub jeżdżą na rowerze przynajmniej dwie godziny, mogą mieć o 54 proc. niższe ryzyko przedwczesnej śmierci z jakiejkolwiek przyczyny.
Kawa jest raczej kojarzona z korzyściami dla zdrowia mózgu i całego organizmu, teraz jednak odkryto, że jej większe ilości mogą nie służyć działaniu naszego umysłu.
Osoby, które właśnie rozpoczynają leczenie nadciśnienia, mogą zażywać leki dwóch różnych klas - inhibitory konwertazy angiotensyny (ACE) i blokery receptora angiotensyny (ARB). Jak się okazuje, typ ARB rzadziej wywołuje działania niepożądane.
Sotagliflozyna – lek na choroby nerek i cukrzycę pomaga uchronić się przed udarem