Coraz większa liczba szpitali w Polsce stosuje krioablację, nowatorską metodę leczenia migotania przedsionków. W czasie zabiegu krioablacji lekarz za pomocą ujemnych temperatur celowo uszkadza mięsień sercowy w miejscu, które opowoduje zaburzenia rytmu serca. Metoda ma skuteczność co najmniej tak wysoką jak metoda tradycyjna (RF) i pozwala pacjentowi na całkowity powrót do sprawności, również w zakresie aktywności sportowej.
Przyjmowanie środków z kwasem acetylosalicylowym lub podobnych rozrzedzających krew leków może powodować drobne krwawienia w mózgu osób starszych, wynika z badań.
Zimą może być trudniej utrzymać dietetyczną zasadę jedzenia warzyw i owoców pięć razy dziennie, dlatego że produkty te nie są ani tak liczne, ani tak tanie, jak w innych porach roku. W każdym razie warto sięgnąć po to, co jest popularne w danym sezonie - kapusta, brukselka, buraki, borówki i klementynki - wszystkie te produkty, według nowych badań przeprowadzonych w Szwecji, mogą zmniejszyć ryzyko udaru mózgu u kobiet, także u pacjentek z chorobami układu krążenia.
Nowe badania wskazują, że palacze mają istotnie większe ryzyko udaru mózgu i doświadczają go w znacznie młodszym wieku niż inni.
Nowe badanie holenderskich naukowców pokazuje, że spożywanie owoców i warzyw, szczególnie tych o białym miąższu, pomaga zapobiegać udarom mózgu.
Powszechnie stosowane leki przeciwbólowe w leczeniu stanów zapalnych są związane ze zwiększonym ryzykiem nieregularnego rytmu serca (znanego jako migotanie przedsionków), wynika z badań opublikowanych na bmj.com.
Regularne ćwiczenia przydają wielu korzyści zdrowotnych, okazuje się, że mogą też chronić mózgi od niewielkich zmian nazywanych "cichymi udarami", tj. takich, które nie mają widocznych objawów, ale mogą powodować długoterminowe uszkodzenia w mózgu.
Dzienne spożycie soli w Polsce prawie trzykrotnie przekracza zalecaną przez WHO dawkę. Świadomość polskich konsumentów dotycząca zagrożeń wiążących się z nadmiernym spożyciem soli jest znikoma i nie przekłada się na zmianę nawyków - wynika z Raportu Mniej Soli.
Sól kuchenna jest głównym źródłem sodu w diecie człowieka. 1 g sodu odpowiada około 2,5 g soli. Sód jest niezbędny do funkcjonowania organizmu. Bez niego woda, którą pijemy, nie mogłaby wchłaniać się do komórek, a mięśnie i nerwy nie mogłyby pracować.
10 marca 2011 roku obchodzimy Światowy Dzień Nerek - ogólnoświatową kampanię, której celem jest podniesienie wśród ludzi świadomości znaczenia naszych nerek dla zdrowia i życia oraz informowanie o powszechności chorób nerek. Światowy Dzień Nerek jest obchodzony corocznie w drugi czwartek marca w ponad 100 krajach na sześciu kontynentach. W tym roku Światowy Dzień Nerek promuje hasło „Chroń nerki - ocal swoje serce!".
Choroby dziąseł są główną przyczyną utraty zębów u dorosłych. Z nowych badań wynika jednak, że zwiększenie w diecie ilości produktów mlecznych, takich jak mleko, ser, czy jogurt może znacznie poprawić stan zdrowia dziąseł.
Leki przeciwbólowe, takie jak ibuprofen, który jest powszechnie stosowany w celu łagodzenia bólu spowodowanego stanem zapalnym, są związane ze zwiększonym ryzykiem chorób serca.
Z przeprowadzonych badań wynika, że jedna piąta kobiet i jedna dziesiąta mężczyzn uważa, że poziom ich stresu jest poza kontrolą. Wiele osób także twierdzi, że wpływa na to codzienne, szybkie życie oraz niestosowanie się do zasad prawidłowego odżywiania.
Rytmiczne dźwięki poprawiają sprawność ruchową u osób po udarze mózgu, pisze Siski Green z sagazone.
Wiadomo już, że znaczna ilość tkanki tłuszczowej wokół brzucha związana jest z wyższym ryzykiem chorób serca. Teraz okazało się, że ma ona również wpływ na zwiększone prawdopodobieństwo demencji.