Udar mózgu stanowi trzecią co do częstości przyczynę zgonów oraz najczęstszy powód trwałej niesprawności u osób powyżej 40 roku życia w Polsce. Rocznie odnotowuje się ponad 60 tysięcy udarów mózgu. Choć ich przebieg i rokowania są różne, to pacjentów dotkniętych tą chorobą neurologiczną często łączy wspólny problem. Mowa o niedożywieniu, które dotyczy nawet 62% osób po przebytym udarze mózgu.
Udar mózgu to trzeci powód zgonów i powszechnie występująca przyczyna niepełnosprawności osób po 40. roku życia. W leczeniu tego schorzenia liczy się czas – szybkie postawienie diagnozy jest kluczowe dla dalszego postępowania i rozpoczęcia rehabilitacji. Trzeba pamiętać, że udar mózgu to już nie wyrok – zapewnia prof. Alina Borkowska, kierownik Katedry Neuropsychologii Klinicznej CM UMK w Bydgoszczy.
Dziś zmarł Zbigniew Wodecki, polski wokalista, skrzypek i trębacz, twórca przebojów "Chałupy Welcome to", "Rzuć to wszystko co złe", "Z tobą chcę oglądać świat". Miał 67 lat.
Choroby serca to pierwsza przyczyna śmierci na całym świecie. Największy odsetek chorych mieszka w krajach Afryki Subsaharyjskiej, Azji Centralnej oraz Europy Wschodniej i Środkowej.
Po zatrzymaniu krążenia trzeba ochłodzić organizm, by ograniczyć uszkodzenia mózgu.
Udar mózgu stanowi trzecią co do częstości przyczynę zgonów oraz najczęstszy powód trwałej niesprawności u osób powyżej 40 roku życia w Polsce. Rocznie odnotowuje się ponad 60 tysięcy udarów mózgu. Choć ich przebieg i rokowania są różne, to pacjentów dotkniętych tą chorobą neurologiczną często łączy wspólny problem. Mowa o niedożywieniu, które dotyczy nawet 62% osób po przebytym udarze mózgu.
Czekanie w kolejce nie musi być nudne. W salach obsługi ZUS klienci oglądają filmy. Jednym z nich jest trzyminutowy spot o udarach mózgu, które są główną przyczyną kalectwa i utraty samodzielności wśród dorosłych Polaków. Co roku udaru mózgu doświadcza w naszym kraju ok. 70 tysięcy osób. Oznacza to, że co 8 minut ktoś dostaje udaru. Niestety duża część chorych nie wie, jakie są objawy oraz w jaki sposób na nie reagować.
Udar mózgu zajmuje trzecie miejsce (na pierwszym plasuje się zawał serca, na drugim nowotwory) na liście najczęstszych przyczyn zgonów. Jego występowanie szacuje się na około 140 przypadków na 100 tysięcy osób. Skutki udaru mogą być łagodne, bądź katastrofalne, czego jednak nie można wnioskować po samych objawach, stąd konieczna jest jak najszybsza pomoc medyczna.
O dostarczenie organizmowi odpowiedniej dawki witaminy D powinniśmy zadbać nie tylko ze względu na to, że jej niedobory osłabiają kości. Jak donoszą amerykańscy naukowcy braki witaminy D zwiększają ryzyko chorób serca.
Aż 70 procent pacjentów z cukrzycą typu 2 cierpi na obturacyjny bezdech senny. Dla diabetyka bardzo ważne jest jego zdiagnozowanie, a następnie wdrożenie terapii, ponieważ może ona pozytywnie wpłynąć na stan zdrowia pacjenta.
Lekarze alarmują, chrapanie to nie tylko problem natury estetycznej. Często bowiem towarzyszy mu obturacyjny bezdech senny, który jest przyczyną dolegliwości kardiologicznych, a nieleczony może nawet doprowadzić do zawału serca lub udaru mózgu. W Polsce z problem zmaga się ok. 1,5 mln osób, głównie mężczyzn. Z badania przeprowadzonego przez TNS Polska na zlecenie Centrum Medycznego MML wynika, że co trzeci Polak nie wie, że chrapanie da się leczyć, a co piąty uważa je za przypadłość, której nie da się w pełni zlikwidować.
Aż jedna trzecia pacjentów z podejrzeniem udaru mózgu trafia do szpitali nieposiadających oddziałów udarowych i leczona jest w oddziałach neurologicznych bądź na zwykłych oddziałach wewnętrznych – wynika z kontroli przeprowadzonej przez NIK. Dzieje się tak pomimo, że w Polsce istnieje sieć 174 szpitali posiadających dobrze przygotowane oddziały lub pododdziały udarowe, zapewniające szybką i jednoznaczną diagnozę, dające dostęp do skuteczniejszych metod leczenia i natychmiastowej rehabilitacji neurologicznej. Tymczasem leczenie w specjalistycznej placówce, z wykorzystaniem nowoczesnych i skutecznych metod zwiększa nawet czterokrotnie szanse pacjenta na przeżycie udaru i powrót do normalnego funkcjonowania.
Około 80 % osób, które zostały uratowane po udarze krwi do mózgu ma problemy ze sprawnością kończyn górnych. Dla połowy z nich sprawność ręki nigdy nie zostanie w pełni odzyskana. Naukowcy z Narodowego Centrum Rehabilitacji w Korei przeprowadzili badania w celu wyłonienia najbardziej skutecznej metody rehabilitacji dla pacjentów po udarze mózgu. W ramach eksperymentu porównali ze sobą rezultaty rehabilitacji wirtualnej stosującej gry wideo z rezultatami terapii klasycznej. Badaniom zostali poddani pacjenci z dysfunkcją kończyn górnych w wyniku wylewu. Naukowcy przeanalizowali również w jaki sposób poprawiła się jakość życia pacjentów w zależności od zastosowanej metody rehabilitacji. Rezultaty badań opublikowano w czasopiśmie medycznym Journal of NeuroEngineering and Rehabilitation.
Na co zwrócić uwagę w codziennych czynnościach, aby zadbać o swoje zdrowie i naszych najbliższych będących w grupie ryzyka.
Po długiej i ciężkiej chorobie zmarł Tadeusz Gocłowski, polski duchowny rzymskokatolicki, lazarysta, doktor prawa kanonicznego, Arcybiskup Senior Archidiecezji Gdańskiej. Miał 84 lata.