Astma, która pojawia sie w dojrzałym wieku zwiększa ryzyko rozwoju chorób serca.
Znamienny spadek śmiertelności, spadek częstotliwości występowania incydentów sercowo-naczyniowych, redukcja występowania udarów mózgu dzięki zastosowanemu leczeniu przeciwnadciśnieniowemu, to najistotniejsze wyniki badania HYVET przeprowadzonego u osób w wieku 80 lat i więcej, ogłoszone dziś, 31 marca, w Chicago, podczas Kongresu American College of Cardiology.
Szczepionka stosowana co cztery miesiące zamiast wymagających codziennego stosowania leków na nadciśnienie? Stanie się to możliwe, jeśli badania potwierdzą odkrycia naukowców ze Szwajcarii.
Kolejne badania potwierdziły, iż czas ma niebagatelne znaczenie w ratowaniu zdrowia i życia ludzkiego.
Nadciśnienie tętnicze to problem 30 % Polaków, taka sama liczba naszych rodaków jest nim zagrożona.
Zespół chronicznego zmęczenia jest coraz częstszą przypadłością. Efektywne leczenie schorzenia zależne jest od diagnozy dotyczącej jego przyczyn. Pierwszym krokiem po spostrzeżeniu objawów zespołu przewlekłego zmęczenia powinna być wizyta u lekarza rodzinnego. Nie należy z tym zwlekać, taki status quo bowiem samoistnie nie przejdzie, a stanowi poważny problem w codziennym funkcjonowaniu. Dalsze postępowanie podporządkowane będzie efektom rozpoznania powodów pojawienia się schorzenia. Czasem jednak, aby poprawić samopoczucie, wystarczy odpowiednia ilość snu, relaksu i... ciemna czekolada.
Ogólnopolski program „Ratuj życie!” służy popularyzacji podstaw ratownictwa medycznego. Wiele ofiar zawału czy udaru mózgu mogłoby przeżyć, gdyby w porę udzielono im fachowej pomocy.
W Polsce na cukrzycę typu 2 choruje około dwóch milionów osób, co stanowi 5 procent społeczeństwa. Ponad połowa z nich jest nieświadoma tej choroby. Dlatego niezwykle ważna dla skutecznego zapobiegania cukrzycy typu 2 jest edukacja społeczeństwa.
Ważne badania mogące w przyszłości przyczynić się zmniejszenia ryzyka zawałowego prowadzi zespół naukowców pod kierunkiem prof. Michała Komoszyńskiego, kierownika Zakładu Biochemii Instytutu Biologii Ogólnej i Molekularnej Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.
Naukowcy z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, którzy pracują pod kierunkiem profesora Michała Komoszyńskiego odkryli, że apiraza - enzym który zawarty jest m.in. w ziemniakach - skutecznie przeciwdziała zawałom serca oraz udarom mózgu. Badacze poszukują teraz metody, która pozwoliłaby wykorzystać enzym jako lek - pisze "Gazeta Pomorska".
Cholesterol, a raczej jego podwyższony poziom, to obecnie bodaj jeden z najczęstszych problemów zdrowotnych. Wzrost stężenia cholesterolu w surowicy krwi, jest istotnym czynnikiem ryzyka wystąpienia miażdżycy i chorób układu sercowo-naczyniowego takich jak choroba wieńcowa i zawał serca, udar mózgu i miażdżyca zarostowa kończyn dolnych. Dlatego w przypadku przekroczenia dopuszczalnego poziomu tego związku niezbędna staje się odpowiednia dieta, zapewniająca równowagę wszystkich czynników naszego organizmu.
Coraz poważniejszym problemem stają się w Polsce takie choroby jak miażdżyca, otyłość i nadciśnienie. Wszystkie te dolegliwości są ze sobą powiązane, a receptą na ich uniknięcie jest prawidłowe odżywianie się. Jednak mimo stosunkowo wysokiej świadomości zagrożenia, niewielu z nas robi cokolwiek, aby zabezpieczyć się przed tymi chorobami.
Niedobory selenu nie tylko zwiększenie prawdopodobieństwa wystąpienia nowotworów, choroby wieńcowej, zaćmy czy AMD ale też znacznie zwiększają podatność organizmu na grypę. Aby uniknąć zachorowania w okresie jesienno-zimowym, należy spożyać produkty bogate w ten pierwiastek.
Rada Fundacji na Rzecz Nauki Polskiej przyznała nagrody za wybitne osiągnięcia naukowe, stanowią one polski odpowiednik Nagrody Nobla, uznawane są za najbardziej prestiżowe wyróżnienia naukowe w naszym kraju. Nagrody zostały przyznane po raz piętnasty, ich wysokość w tym roku to 150 tysięcy zł.