Przyszło już kilka dni temu ale od dziś króluje oficjalnie - o 7:04 słońce weszło w znak Raka, co dało początek astronomicznemu latu, stanowiąc równocześnie moment przesilenia letniego. Najbliższe noce należą do najdłuższych w całym roku, jednak od dziś dnia zacznie ubywać.
Po długiej zimie i krótkiej, kapryśnej wiośnie, mamy pełnię lata u jego progu. Oznacza to piękne, słoneczne dni ale także upały i burze. Charakterystyczne dla letnich dni zjawiska pogodowe bywają jednak niebezpieczne, zwłaszcza dla dzieci, osób chorych i starszych.
Tropikalne upały, które nawiedziły nasz region, ostre słońce, „ciężkie”, przedburzowe powietrze, nagłe spadki ciśnienia – to warunki, które niestety sprzyjają omdleniom. Podczas takiej pogody ich liczba zwykle drastycznie rośnie. Warto jednak wiedzieć jak się w takiej sytuacji zachować.
Zasłabnięcia, omdlenia i co gorsze odwodnienia organizmu to w ostatnim czasie najpowszechniejsze typy dolegliwości. Przyczyną są trwające od kilku dni upały. Według lekarzy, najlepszym sposobem na ich przetrwanie jest picie dużych ilości wody.
Rozpoczynają się wakacje i sezon urlopowy - to czas swobody, beztroski, wypoczynku i relaksu. Niemniej jednak jest to również czas wielu zagrożeń. Uciążliwe upały, wysiłek fizyczny, nagły stres czy szok temperaturowy po zetknięciu z zimną wodą mogą wywołać zatrzymanie akcji serca.
Burze, ulewny deszcz i grad - takie "atrakcje" zapowiadają na najbliższe dni meteorolodzy. Gwałtowne zjawiska pogodowe mają potrwać nawet do końca tygodnia. Najbliższe dni mają być upalne - o ile będzie świeciło słońce. Jednakże nad Polską będą także przetaczały się liczne burze, niektóre z nich mają być bardzo gwałtowne.
Jak wykazały badania naukowców, prowadzone pod patronatem Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), kiedy temperatura przekracza 25 stopni C, ilość zgonów wzrasta o 30 proc. Spowodowane jest to przede wszystkim przegrzaniem organizmu, który broniąc się przed upałem wytwarza duże ilości potu, a wraz z nim wydala niezbędne do prawidłowego funkcjonowania składniki mineralne. Uzupełnienie ich odpowiedniego poziomu w organizmie stanowi klucz do zapewnienia prawidłowego funkcjonowania.
Nadchodzą ekstremalne upały - ostrzega Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. W woj. zachodniopomorskim został ogłoszony trzeci, najwyższy stopień zagrożenia przed zjawiskami pogodowymi. Temperatura może osiągnąć w cieniu poziom nawet 37 stopni. Tak wysokie upały stwarzają poważne zagrożenie dla zdrowia i życia. Szczególnie narażeni są przewlekle chorzy oraz seniorzy.
Człowiek to w 2/3 woda. Wie to każdy uczeń szkoły podstawowej. Niestety wiedza ta nie idzie w parze z powszechną dbałością o uzupełnianie tego podstawowego składnika organizmu, wspomagającego wszystkie procesy metaboliczne i ogólną sprawność. Tylko 44% Polaków deklaruje, że pije wodę codziennie. Większość (66%) tylko wtedy, gdy odczuwa pragnienie, które jest pierwszym sygnałem odwodnienia. Dlaczego warto pamiętać o regularnym sięganiu po wodę? Eksperci z różnych dziedzin, podają aż 21 powodów!
Zbliżają się wakacje i jak co roku rośnie liczba amatorów słonecznych kąpieli. Nie ma co się dziwić - otulone słońcem ciało pięknie się prezentuje, a ciepłe promienie wnoszą wiele radości i życiowej energii. Uważaj jednak, aby nie popaść w pułapkę. Opalanie się skutkuje przedwczesnym starzeniem się skóry i uszkodzeniem jej struktur, co w przyszłości daje o sobie znać w postaci zmarszczek czy przebarwień. Nadmierna ekspozycja na słońce może też doprowadzić do niebezpiecznych oparzeń.
Czego oczekujemy od lata? Błękitnego, bezchmurnego nieba, słonecznej pogody, wysokich temperatur. Jeśli upał dopadnie nas na wakacjach nad morzem lub jeziorem, jesteśmy szczęśliwi. Ale gdy w mieście, podczas codziennych zajęć, zaczynamy się pocić, ciężej oddychać - jest już gorzej. Intensywne promieniowanie słoneczne i zbyt wysoka temperatura potrafią w dużym stopniu zaburzyć pracę naszego organizmu. Aby uniknąć przykrych, a często nawet groźnych dla zdrowia problemów, warto wiedzieć, jak zachować się podczas upału.
Przez najbliższe dwa tygodnie w całej Polsce temperatura może przekroczyć 30 stopni Celsjusza. Najgoręcej będzie na Podkarpaciu, w Małopolsce oraz na Śląsku. Pogoda sprzyja letniemu wypoczynkowi, należy jednak pamiętać, że tropikalne upały mogą się okazać niebezpieczne dla zdrowia.
Nadchodzące upały powodować będą zwiększone pragnienie. Sięgamy wtedy po butelkę z wodą. Ale uwaga, nie jest obojętne jaką wodę wtedy pijemy. Wbrew powszechnemu przekonaniu nawodnienie organizmu wcale nie oznacza w takiej sytuacji przysporzenia sił, wręcz przeciwnie, picie nieodpowiedniej wody może nas osłabić.
Przez zimowe miesiące z utęsknieniem czekaliśmy na pojawienie się słońca, niestety nadmiar pięknej pogody bywa męczący.
Wyjeżdżając na wakacje skupiasz się na pakowaniu walizek, planowaniu wycieczek i innych atrakcji, zastanów się również na tym, co możesz zrobić, aby uniknąć częstych podczas urlopu kłopotów zdrowotnych.